Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Maniak, dziwak, impertynent?...

Maniak, dziwak, impertynent? Spory (o) Karola Irzykowskiego. Dyskusja na Poddaszu Kultury

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Spotkanie z udziałem prof. Ewy Paczoskiej i Mateusza Chmurskiego z cyklu „Spory o polskie autorytety" zorganizowane w ramach konferencji „Karol Irzykowski 1944-2014. Człowiek sporu, postać sporna”.

kawiarnie_literackie

7 listopada (piątek), godz. 18:00
Poddasze Kultury, ul. Chmielna 15 lok. 9

WSTĘP WOLNY

„Ostatni raz spotkałem Irzykowskiego – pisał Kisiel we «Wspomnieniach o klerku heroicznym» – parę tygodni przed powstaniem na ulicy Raszyńskiej. Szedłem właśnie do niego na Filtrową, niosąc mu potężny, w marmurkową tekturę oprawny maszynopis mojej powieści «Sprzysiężenie». Wyłuszczyłem prośbę o przeczytanie. Irzykowski nieufnie spojrzał na dzieło. «Takie grube – poszaleliście – sarkał – ja już w życiu dosyć się naczytałem – teraz chcę trochę sam pomyśleć». Na moje pokorne nalegania zirytował się. «Nie będę czytał – oświadczył – mam teraz ważniejsze rzeczy na głowie: organizuję konspiracyjny turniej szachowy!»”.

Wspomnienie Kisiela to jedynie anegdota, ale kryje się w niej dużo prawdy o Irzykowskim. O jego trudnym charakterze, dziwactwach, ale też intelektualnej niezależności. Ta ostatnia cecha uczyniła go jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich krytyków początku XX w. Był niestrudzonym polemistą: fechtował się z Boyem, Witkacym i twórcami awangardy. Jako jeden z pierwszych pisał o filmie, do swoich dzieł wprowadził psychoanalizę Freuda. Dziś jest jednym z największych nieobecnych w naszym intelektualnym imaginarium.

Karol Irzykowski, człowiek sporu i niezliczonych literackich agonów, wciąż jednak inspiruje do zadawania sobie pytań o kształt literackiej i społecznej krytyki. A także o intelektualną uczciwość w świecie, w którym kryzys dotyka zarówno mediów, jak i uniwersytetu. Dziś, gdy coraz częściej słychać głosy nawołujące do tworzenia sztuki politycznie zaangażowanej, nadal aktualna pozostaje również kwestia tak bliskiej Irzykowskiemu postawy klerka i przekonanie o autonomii kultury.

Do dyskusji zaprosiliśmy znakomitych gości: prof. Ewę Paczoską i dr. Mateusza Chmurskiego. Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun z „Kultury Liberalnej”.

***

Spotkanie jest częścią międzynarodowej konferencji naukowej „Karol Irzykowski 1944-2014. Człowiek sporu, postać sporna” zorganizowanej przez Instytut Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW, Instytut Badań Literackich PAN oraz EUR’OBREM, UMR 8224 (Université Paris-Sorbonne – CRNS). Więcej o konferencji: kliknij TUTAJ.

***

Biogramy gości:

prof. Ewa Paczoska, historyk literatury polskiej, poetka. Zajmuje się literaturą drugiej połowy XIX wieku. Autorka licznych publikacji dotyczących tego okresu: m.in. „Lalka czyli rozpad świata”, „Dojrzewanie, dojrzałość i niedojrzałość. Od Bolesława Prusa do Olgi Tokarczuk”, „Prawdziwy koniec XIX wieku”. Jest dyrektorem Instytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

dr Mateusz Chmurski, historyk literatury z wiązany z Université de Lorraine i Centre Interdisciplinaire de Recherches Centre-Européennes na paryskiej Sorbonie, zajmuje się komparatystyką i literaturą Europy Środkowej, za swój doktorat pt. „Oblicza nowoczesności. Teoria i praktyka tekstu w literaturach środkowoeuropejskich (1900-1914) na przykładzie dzieł Karola Irzykowskiego, Ladislava Klímy i Gézy Csátha” otrzymał w 2012 roku Prix Hungarica.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 303

(43/2014)
2 listopada 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj