Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Maniak, dziwak, impertynent?...

Maniak, dziwak, impertynent? Spory (o) Karola Irzykowskiego. Dyskusja na Poddaszu Kultury

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Spotkanie z udziałem prof. Ewy Paczoskiej i Mateusza Chmurskiego z cyklu „Spory o polskie autorytety" zorganizowane w ramach konferencji „Karol Irzykowski 1944-2014. Człowiek sporu, postać sporna”.

kawiarnie_literackie

7 listopada (piątek), godz. 18:00
Poddasze Kultury, ul. Chmielna 15 lok. 9

WSTĘP WOLNY

„Ostatni raz spotkałem Irzykowskiego – pisał Kisiel we «Wspomnieniach o klerku heroicznym» – parę tygodni przed powstaniem na ulicy Raszyńskiej. Szedłem właśnie do niego na Filtrową, niosąc mu potężny, w marmurkową tekturę oprawny maszynopis mojej powieści «Sprzysiężenie». Wyłuszczyłem prośbę o przeczytanie. Irzykowski nieufnie spojrzał na dzieło. «Takie grube – poszaleliście – sarkał – ja już w życiu dosyć się naczytałem – teraz chcę trochę sam pomyśleć». Na moje pokorne nalegania zirytował się. «Nie będę czytał – oświadczył – mam teraz ważniejsze rzeczy na głowie: organizuję konspiracyjny turniej szachowy!»”.

Wspomnienie Kisiela to jedynie anegdota, ale kryje się w niej dużo prawdy o Irzykowskim. O jego trudnym charakterze, dziwactwach, ale też intelektualnej niezależności. Ta ostatnia cecha uczyniła go jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich krytyków początku XX w. Był niestrudzonym polemistą: fechtował się z Boyem, Witkacym i twórcami awangardy. Jako jeden z pierwszych pisał o filmie, do swoich dzieł wprowadził psychoanalizę Freuda. Dziś jest jednym z największych nieobecnych w naszym intelektualnym imaginarium.

Karol Irzykowski, człowiek sporu i niezliczonych literackich agonów, wciąż jednak inspiruje do zadawania sobie pytań o kształt literackiej i społecznej krytyki. A także o intelektualną uczciwość w świecie, w którym kryzys dotyka zarówno mediów, jak i uniwersytetu. Dziś, gdy coraz częściej słychać głosy nawołujące do tworzenia sztuki politycznie zaangażowanej, nadal aktualna pozostaje również kwestia tak bliskiej Irzykowskiemu postawy klerka i przekonanie o autonomii kultury.

Do dyskusji zaprosiliśmy znakomitych gości: prof. Ewę Paczoską i dr. Mateusza Chmurskiego. Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun z „Kultury Liberalnej”.

***

Spotkanie jest częścią międzynarodowej konferencji naukowej „Karol Irzykowski 1944-2014. Człowiek sporu, postać sporna” zorganizowanej przez Instytut Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW, Instytut Badań Literackich PAN oraz EUR’OBREM, UMR 8224 (Université Paris-Sorbonne – CRNS). Więcej o konferencji: kliknij TUTAJ.

***

Biogramy gości:

prof. Ewa Paczoska, historyk literatury polskiej, poetka. Zajmuje się literaturą drugiej połowy XIX wieku. Autorka licznych publikacji dotyczących tego okresu: m.in. „Lalka czyli rozpad świata”, „Dojrzewanie, dojrzałość i niedojrzałość. Od Bolesława Prusa do Olgi Tokarczuk”, „Prawdziwy koniec XIX wieku”. Jest dyrektorem Instytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

dr Mateusz Chmurski, historyk literatury z wiązany z Université de Lorraine i Centre Interdisciplinaire de Recherches Centre-Européennes na paryskiej Sorbonie, zajmuje się komparatystyką i literaturą Europy Środkowej, za swój doktorat pt. „Oblicza nowoczesności. Teoria i praktyka tekstu w literaturach środkowoeuropejskich (1900-1914) na przykładzie dzieł Karola Irzykowskiego, Ladislava Klímy i Gézy Csátha” otrzymał w 2012 roku Prix Hungarica.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 303

(43/2014)
2 listopada 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj