„Unia Europejska jest atakowana przez Rosję i musi to zrozumieć” – powiedział miliarder George Soros w wywiadzie dla dziennika „Financial Times”. W tym samym tekście wezwał również do utworzenia funduszy wsparcia dla Ukrainy wielkości 50 mld dolarów jako przeciwwagi dla ekspansji Rosji. Zdaniem inwestora niepokoje za wschodnią granicą Unii stanowią większy problem niż kwestia stabilności finansowej Grecji. Soros wezwał do utrzymania sankcji wobec Rosji ale wyraził obawę o ich sens wobec braku funduszu celowego dla Ukrainy.
*
„Cena ropy nadal będzie spadać” – wieszczy francuski dziennik gospodarczy „Les Echos”. Przecena półroczna wynosi już 56 proc. i nic nie wskazuje na to, aby mogła być zatrzymana – zwłaszcza wobec deklaracji Saudyjczyków, że nawet cena 20 dol. za baryłkę nie jest kłopotem dla ich budżetu. Eksperci ankietowani przez gazetę podają widełki cenowe od 40 do 60 dol. w trzech najbliższych kwartałach. Kolejne spotkanie OPEC nastąpi w czerwcu.
*
„Informacja, że dwie trzecie przypadków raka wynikają z błędów w komórkach nie jest do końca prawdziwa” – powiedział na łamach „The Economist” jeden ze współautorów badania Cristian Tomasetti z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Wiele osób na podstawie błędnie zinterpretowanych wyników opisanych w dziesiątkach artykułów mogło dojść do przekonania, że nie warto dbać o zdrowie, bo choroba i tak nadejdzie. Tymczasem chodzi o to, że błędy powstające w komórkach w procesie ich namnażania mają znaczenie, ale nie są jedynym czynnikiem przy powstaniu komórek rakowych. Pozostają aktualne badania zgodnie z którymi około 50 proc. ryzyka wystąpienia raka zależy od czynników środowiskowych, natomiast drugie 50 proc. to kwestia biologii, czyli dziedziczonych przez nas genów.
*
Papież Franciszek przybył na Sri Lankę z przesłaniem pojednania bez względu na okoliczności. „Zawsze musimy szukać porozumienia” – powiedział na lotnisku podczas ceremonii powitalnej, o czym pisze „La Repubblica”. W kraju, w którym katolicy stanowią zaledwie 6,2 proc. populacji, na wtorkowej mszy kanonizacyjnej spodziewanych jest 400 tys. pielgrzymów. W liście skierowanym do mieszkańców wyspy przed podróżą papież apelował: „Przez wiele lat wasz kraj doświadczał okropieństwa wojny, a teraz stara się umocnić pokój i leczyć rany tamtych lat. Obyście mieli siłę wypełnić to niełatwe zadanie przezwyciężenia bólu i krzywdy minionych trudnych lat”.
*
W tym samym wydaniu włoskiego dziennika możemy przeczytać o afroncie kancelarii prezydenta Federacji Rosyjskiej wobec Polski. Po raz pierwszy w historii prezydent Rosji nie przybędzie na obchody okrągłej rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Decyzja uwarunkowana jest podobno „brakiem zaufania w związku z konfliktem na Ukrainie” – tak podaje dziennik, cytując słowa rzecznika Kremla. 27 stycznia światowi przywódcy zgromadzą się w Oświęcimiu, aby uczcić pamięć ofiar Holocaustu.