Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Śmierć...

[Przegląd prasy] Śmierć Niemcowa, ranking najbogatszych

Marcin Dobrowolski

O francuskich reakcjach na śmierć Borysa Niemcowa, o tym, kto jest najbogatszym człowiekiem na świecie i o Amerykaninie z najwyższym IQ, który nie może znaleźć pracy.

Zabójstwo Niemcowa: ukaz Kremla” – pod takim tytułem ukazał się w „Le Monde” artykuł poświęcony postaci zamordowanego opozycjonisty. Autor felietonu, profesor Aleksander Melnik wykładający geopolitykę na uniwersytecie Nancy-Metz oparł tekst na dwóch przekazach. Najpierw pokazał, czym dla obu – autora i bohatera artykułu – były zmiany ustrojowe, upadek ZSRR. A był wolnością – pisze Melnik – i ponownymi narodzinami.
W kolejnych fragmentach, opisując zmiany następujące w ich wspólnej ojczyźnie, opowiada o psychozie, w jaką wpędzono w ostatnich kilkunastu latach rosyjskie społeczeństwo. Identyfikując się z zamordowanym Melnik podkreśla różnice dzielące ich obu z Władimirem Putinem, który upadek ZSRR określił jako katastrofę.

*

Tradycyjnie na początku marca amerykański „Forbes” opublikował listę najbogatszych. Najbogatszym człowiekiem świata znów został Bill Gates z majątkiem szacowanym przez Forbes na 79,2 mld USD. Zaraz za nim tradycyjnie Carlos Slim i Warren Buffett. W podsumowaniu tegorocznej edycji zestawienia jego autorzy zauważają, że grono dolarowych miliarderów powiększyło się w tym roku o 290 osób, z czego aż 71 to obywatele Chińskiej Republiki Ludowej. Łącznie na spis miliarderów zakwalifikowało się 1826 bogaczy z całego świata, mających razem aż 7,05 bln dol. Rekordowo wysoka jest również w gronie najbogatszych liczba biznesmenów młodych, nie przekraczających 40 lat życia – to 46 osób, z których najwięcej ma szef Facebooka Mark Zuckerberg. Jednak najmłodszym na liście jest Evan Spiegel, 24-letni współzałożyciel Snapchata. Z rankingu wypadło w tym roku łącznie 138 osób, które odnotowano w nim w roku ubiegłym. Wśród nich jest m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

*

Szwedzkie radio udostępniło nagranie głosu Marii Curie – Skłodowskiej. Kilkusekundowa wypowiedź francusko-polskiej noblistki pochodzi z dokonanego przez Amerykanów nagrania z 1931 r. W materiale słyszymy najpierw, prócz muzyki, prezentację dokonaną przez nieujawnionego z nazwiska mężczyznę oraz – pod koniec, w 55. sekundzie krótki fragment przemówienia, w którym ona sama po francusku dziękuje za przyznanie jej nagród od dwóch amerykańskich towarzystw naukowych.

*

Najmądrzejszy Amerykanin pozostaje bez pracy – informuje „The Daily Mail”. Rick Rosney, który ma iloraz inteligencji 192 i jest drugim najmądrzejszym człowiekiem na świecie po Greku Evangelosie Katsioulisie (IQ 198). Rosney, który mieszka w Los Angeles, pisze właśnie książkę pt. „Idiota geniusz”.
– Ludzie myślą, że mądrzy ludzie robią mądre rzeczy…ale zrobiłem wiele głupich rzeczy – wyznał Rosney. Ujawnił, że bierze każdego dnia 38 różnych leków i suplementów. Twierdzi, że pomaga mu to zachować fizyczne i umysłowe zdrowie. Rosney przyznaje jednak także, że po prostu lubi „brać pigułki”, co wynika z jego obsesyjnej osobowości. Podejrzewa, że tylko jedna trzecia branych przez niego leków daje mu realne korzyści. Oprócz przyjmowania leków dba o zdrowie spędzając każdego dnia 2-3 godziny ćwicząc w kilku, czasami nawet pięciu różnych, salach gimnastycznych.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 321

(9/2015)
3 marca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj