Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Śmierć...

[Przegląd prasy] Śmierć Niemcowa, ranking najbogatszych

Marcin Dobrowolski

O francuskich reakcjach na śmierć Borysa Niemcowa, o tym, kto jest najbogatszym człowiekiem na świecie i o Amerykaninie z najwyższym IQ, który nie może znaleźć pracy.

Zabójstwo Niemcowa: ukaz Kremla” – pod takim tytułem ukazał się w „Le Monde” artykuł poświęcony postaci zamordowanego opozycjonisty. Autor felietonu, profesor Aleksander Melnik wykładający geopolitykę na uniwersytecie Nancy-Metz oparł tekst na dwóch przekazach. Najpierw pokazał, czym dla obu – autora i bohatera artykułu – były zmiany ustrojowe, upadek ZSRR. A był wolnością – pisze Melnik – i ponownymi narodzinami.
W kolejnych fragmentach, opisując zmiany następujące w ich wspólnej ojczyźnie, opowiada o psychozie, w jaką wpędzono w ostatnich kilkunastu latach rosyjskie społeczeństwo. Identyfikując się z zamordowanym Melnik podkreśla różnice dzielące ich obu z Władimirem Putinem, który upadek ZSRR określił jako katastrofę.

*

Tradycyjnie na początku marca amerykański „Forbes” opublikował listę najbogatszych. Najbogatszym człowiekiem świata znów został Bill Gates z majątkiem szacowanym przez Forbes na 79,2 mld USD. Zaraz za nim tradycyjnie Carlos Slim i Warren Buffett. W podsumowaniu tegorocznej edycji zestawienia jego autorzy zauważają, że grono dolarowych miliarderów powiększyło się w tym roku o 290 osób, z czego aż 71 to obywatele Chińskiej Republiki Ludowej. Łącznie na spis miliarderów zakwalifikowało się 1826 bogaczy z całego świata, mających razem aż 7,05 bln dol. Rekordowo wysoka jest również w gronie najbogatszych liczba biznesmenów młodych, nie przekraczających 40 lat życia – to 46 osób, z których najwięcej ma szef Facebooka Mark Zuckerberg. Jednak najmłodszym na liście jest Evan Spiegel, 24-letni współzałożyciel Snapchata. Z rankingu wypadło w tym roku łącznie 138 osób, które odnotowano w nim w roku ubiegłym. Wśród nich jest m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

*

Szwedzkie radio udostępniło nagranie głosu Marii Curie – Skłodowskiej. Kilkusekundowa wypowiedź francusko-polskiej noblistki pochodzi z dokonanego przez Amerykanów nagrania z 1931 r. W materiale słyszymy najpierw, prócz muzyki, prezentację dokonaną przez nieujawnionego z nazwiska mężczyznę oraz – pod koniec, w 55. sekundzie krótki fragment przemówienia, w którym ona sama po francusku dziękuje za przyznanie jej nagród od dwóch amerykańskich towarzystw naukowych.

*

Najmądrzejszy Amerykanin pozostaje bez pracy – informuje „The Daily Mail”. Rick Rosney, który ma iloraz inteligencji 192 i jest drugim najmądrzejszym człowiekiem na świecie po Greku Evangelosie Katsioulisie (IQ 198). Rosney, który mieszka w Los Angeles, pisze właśnie książkę pt. „Idiota geniusz”.
– Ludzie myślą, że mądrzy ludzie robią mądre rzeczy…ale zrobiłem wiele głupich rzeczy – wyznał Rosney. Ujawnił, że bierze każdego dnia 38 różnych leków i suplementów. Twierdzi, że pomaga mu to zachować fizyczne i umysłowe zdrowie. Rosney przyznaje jednak także, że po prostu lubi „brać pigułki”, co wynika z jego obsesyjnej osobowości. Podejrzewa, że tylko jedna trzecia branych przez niego leków daje mu realne korzyści. Oprócz przyjmowania leków dba o zdrowie spędzając każdego dnia 2-3 godziny ćwicząc w kilku, czasami nawet pięciu różnych, salach gimnastycznych.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 321

(9/2015)
3 marca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj