0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Bojkot...

[Przegląd prasy] Bojkot mundialu, powrót Putina i transatlantycki Ryanair

Marcin Dobrowolski

Petro Poroszenko wzywa do bojkotu mundialu w Rosji w 2018 r., Władimir Putin wreszcie pojawił się publicznie, a Ryanair planuje pierwsze loty do Stanów Zjednoczonych.

„Świat powinien zastanowić się nad bojkotem mundialu zaplanowanego w Rosji” – wezwał Petro Poroszenko w wywiadzie opublikowanym w dzienniku „Bild”. Prezydent Ukrainy, który w poniedziałek odwiedził Niemcy, mówił, że „sam zawsze powtarzał, że sport i polityka powinny być oddzielnymi sprawami” i nie powinno ich się nigdy mieszać, jednak sytuacja, w której znalazła się Ukraina, nakazała mu odmienne myślenie. Poroszenko zwrócił uwagę, że najbardziej utytułowany ukraiński klub piłkarski, Szachtar Donieck, musi rozgrywać swoje mecze 1200 km od macierzystego miasta – we Lwowie. „Dlatego uważam, że mundial w Rosji powinien zostać zbojkotowany. Dopóki rosyjskie oddziały są na Ukrainie, myślę, że mistrzostwa świata w tym kraju będą nie do pomyślenia” – dodał. Choć władze FIFA apelują, aby oddzielić politykę od sportu, to wiceszef tej organizacji, Jeffrey Webb, zwrócił kilka dni temu uwagę, że przy obecnym nasileniu rasizmu na rosyjskich stadionach mistrzostwa świata rzeczywiście nie mogą być tam rozgrywane. Mundial w Rosji ma odbyć się w 2018 r.

*

Putin pojawił się publicznie po raz pierwszy od 11 dni – o czym poinformowały chyba wszystkie media świata, m.in. „USA Today”. W trakcie jego publicznej nieobecności narosły plotki o nieudanym zastrzyku z botoksu, narodzeniu nieślubnego dziecka, a nawet śmierci czy morderstwie prezydenta w wyniku zamachu stanu dokonanego przez generałów. Rosyjski przywódca gościł prezydenta Kirgistanu Ałmazbeka Atambajewa i razem z nim odbył krótki briefing dla mediów. Domysły na temat stanu swojego zdrowia skwitował krótko: „Bez plotek byłoby nudno”.

*

„Ryanair wkrótce wykonywać będzie loty transatlantyckie” – poinformował „The Irish Times”. Rada nadzorcza irlandzkiego przewoźnika na dzień przed świętem patrona zielonej wyspy zatwierdziła pięcioletnią strategię przedsiębiorstwa. Ceny biletów z Europy mają na niektórych trasach kosztować już od 10 funtów. Samoloty mają kursować do 12–14 portów lotniczych w USA. Pierwsze miasta, między którymi mają zostać uruchomione połączenia, to Chicago, Boston, Nowy Jork oraz Londyn, Berlin i Dublin.

Ryanair nie jest jedyną tanią linią planującą loty dalekiego zasięgu. Norwegian Air Shuttle zapowiedziało to w ubiegłym roku, co wiele mediów przyjęło ze sceptycyzmem. Niemniej, od samego początku była to linia najlepiej przygotowana do uruchomienia takiego połączenia. W jej flocie znajduje się 17 Boeingów 787 Dreamliner, a spółka zapowiedziała już kupienie kolejnych dziesięciu. Samoloty Norwegian kursują na trasie USA–Londyn.

*

Wielkie kontrowersje wzbudziła manifestacja weteranów Waffen SS walczących ze Związkiem Radzieckim, która przeszła przez Rygę – o sprawie napisał m.in. „The Wall Street Journal”. W marszu uczestniczyło ponad półtora tysiąca osób. Organizacje żydowskie, dyplomacja rosyjska i rosyjska mniejszość, która stanowi około jednej czwartej ludności Łotwy, uważają doroczny pochód za gloryfikację nazizmu, podczas gdy uczestnicy marszów twierdzą, że czczą tych, którzy próbowali bronić niezależności swego kraju. Politycy łotewscy zwracali uwagę, że w tym roku marsz może przysłużyć się przeciwnikom Łotwy, ponieważ Moskwa w prosty sposób może posłużyć się jego przeprowadzeniem jako dowodem dla poparcia tezy o faszystowskich sympatiach w krajach współczesnej „bliskiej zagranicy”.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 323

(11/2015)
17 marca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj