Rosja rozbija Grupę Wyszehradzką – donosi „Financial Times”. W piątkowym artykule podano przykład niedawnego, uznanego za chłodne, spotkania premier Ewy Kopacz z szefem rządu Węgier Viktorem Orbánem. Pisząc o dzielących ich różnicach, przypomniano niedawne ciepłe przyjęcie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina przez Orbána, które potwierdziło status Budapesztu jako najbliższego sojusznika Moskwy. Dziennik stwierdza, że krytyczna opinia Orbána w sprawie utrzymywania sankcji wobec Rosji spotyka się z cichym wsparciem Słowacji oraz Czech. Polskie twarde stanowisko tłumaczone jest przez węgierskich dyplomatów  większą niezależnością Warszawy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Efektywność Grupy Wyszehradzkiej w dziedzinie polityki zagranicznej jest coraz mniejsza – zaznacza „Financial Times”, zwracając uwagę na coraz częstszy model kontaktów dwustronnych przy ustalaniu najważniejszych spraw. Jednak najdobitniejszym znakiem kryzysu jest decyzja Pragi i Bratysławy o utworzeniu tzw. grupy Austerlitz.  Format, do którego dokooptowano Austrię, rozeźlił Warszawę, choć Słowacja i Czechy twierdzą, że jego celem nie jest podważenie Grupy Wyszehradzkiej.

*

Martwa natura pędzla młodego Adolfa Hitlera zostanie zlicytowana w Stanach Zjednoczonych – poinformował portal The Local. Dzieło z 1912 r. zostanie zlicytowane w czwartek w domu aukcyjnym Nate D. Sanders. Na obrazie o wymiarach 34,3×27,3 cm uwieczniony jest ceramiczny niebieski dzban, w którym znajdują się pomarańczowe, czerwone i jasnoróżowe kwiaty – to dosyć nietypowa kompozycja dla okresu, gdy Hitler koncentrował się głównie na pejzażach i architekturze.  Adolf Hitler dwukrotnie oblewał egzamin wstępny do wiedeńskiej Akademii. Cena wywoławcza to 30 tys. dol.

*

„Chińczycy polecieli na oleju spożywczym” – donosi agencja AFP, na którą powołują się międzynarodowe media. Paliwo do Boeinga 737 linii Hainan, lecącego z Szanghaju do Pekinu, dostarczyły spółki China National Aviation Fuel i Sinopec. Była to mieszanka pół na pół konwencjonalnego paliwa lotniczego i paliwa zrobionego ze „zużytego oleju spożywczego zebranego z restauracji w Chinach”, poinformował Boeing. Nie jest to pierwszy lot, w którym zastosowano wyłącznie biopaliwo. Pionierami był Kanadyjczycy w 2012 r. Testy biopaliw w komercyjnych lotach wykonały m.in. linie Air Canada i  australijski Qantas.

*

O raporcie na temat marnowania pieniędzy unijnych we Włoszech napisał portal ADNKronos. 10 mld euro rocznie kosztuje utrzymanie około 500 niepotrzebnych, często rozbudowanych urzędów i instytucji. Jest wśród nich wenecki instytut zajmujący się konserwacją gondoli i ochroną gondolierów. Na liście figuruje również Włoska Unia Strzelania do Celu oraz 40-osobowy urząd do spraw rozwoju jeździectwa na Sycylii, dysponujący nieruchomościami o łącznej wartości 50 milionów euro. W Lacjum działa Regionalny Instytut ds. Willi i Pałacyków w rejonie rzymskiej drogi Tuscolana. Są też regionalne Instytuty ds. Badań nad Winoroślą i Winem, choć tą dziedziną zajmują się też inne instytucje. Nadal funkcjonuje też Narodowy Związek ds. Walki z Analfabetyzmem oraz autonomiczny urząd do spraw organizacji jarmarku w święto Wniebowstąpienia w miasteczku Francavilla Fontana w Apulii. Urząd o tyle kuriozalny, że wszyscy jego pracownicy przeszli już na emeryturę, a sam komisarz wyznał włoskiej agencji, że marzy tylko o tym, aby ją opuścić.