0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Grupa...

[Przegląd prasy] Grupa Wyszehradzka w opałach, obraz Hitlera na aukcji

Marcin Dobrowolski

Nieporozumienia na linii Budapeszt–Warszawa, obraz Adolfa Hitlera licytowany na amerykańskiej aukcji oraz marnowanie unijnych pieniędzy we Włoszech – oto tematy z ostatnich dni w międzynarodowej prasie.

Rosja rozbija Grupę Wyszehradzką – donosi „Financial Times”. W piątkowym artykule podano przykład niedawnego, uznanego za chłodne, spotkania premier Ewy Kopacz z szefem rządu Węgier Viktorem Orbánem. Pisząc o dzielących ich różnicach, przypomniano niedawne ciepłe przyjęcie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina przez Orbána, które potwierdziło status Budapesztu jako najbliższego sojusznika Moskwy. Dziennik stwierdza, że krytyczna opinia Orbána w sprawie utrzymywania sankcji wobec Rosji spotyka się z cichym wsparciem Słowacji oraz Czech. Polskie twarde stanowisko tłumaczone jest przez węgierskich dyplomatów  większą niezależnością Warszawy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Efektywność Grupy Wyszehradzkiej w dziedzinie polityki zagranicznej jest coraz mniejsza – zaznacza „Financial Times”, zwracając uwagę na coraz częstszy model kontaktów dwustronnych przy ustalaniu najważniejszych spraw. Jednak najdobitniejszym znakiem kryzysu jest decyzja Pragi i Bratysławy o utworzeniu tzw. grupy Austerlitz.  Format, do którego dokooptowano Austrię, rozeźlił Warszawę, choć Słowacja i Czechy twierdzą, że jego celem nie jest podważenie Grupy Wyszehradzkiej.

*

Martwa natura pędzla młodego Adolfa Hitlera zostanie zlicytowana w Stanach Zjednoczonych – poinformował portal The Local. Dzieło z 1912 r. zostanie zlicytowane w czwartek w domu aukcyjnym Nate D. Sanders. Na obrazie o wymiarach 34,3×27,3 cm uwieczniony jest ceramiczny niebieski dzban, w którym znajdują się pomarańczowe, czerwone i jasnoróżowe kwiaty – to dosyć nietypowa kompozycja dla okresu, gdy Hitler koncentrował się głównie na pejzażach i architekturze.  Adolf Hitler dwukrotnie oblewał egzamin wstępny do wiedeńskiej Akademii. Cena wywoławcza to 30 tys. dol.

*

„Chińczycy polecieli na oleju spożywczym” – donosi agencja AFP, na którą powołują się międzynarodowe media. Paliwo do Boeinga 737 linii Hainan, lecącego z Szanghaju do Pekinu, dostarczyły spółki China National Aviation Fuel i Sinopec. Była to mieszanka pół na pół konwencjonalnego paliwa lotniczego i paliwa zrobionego ze „zużytego oleju spożywczego zebranego z restauracji w Chinach”, poinformował Boeing. Nie jest to pierwszy lot, w którym zastosowano wyłącznie biopaliwo. Pionierami był Kanadyjczycy w 2012 r. Testy biopaliw w komercyjnych lotach wykonały m.in. linie Air Canada i  australijski Qantas.

*

O raporcie na temat marnowania pieniędzy unijnych we Włoszech napisał portal ADNKronos. 10 mld euro rocznie kosztuje utrzymanie około 500 niepotrzebnych, często rozbudowanych urzędów i instytucji. Jest wśród nich wenecki instytut zajmujący się konserwacją gondoli i ochroną gondolierów. Na liście figuruje również Włoska Unia Strzelania do Celu oraz 40-osobowy urząd do spraw rozwoju jeździectwa na Sycylii, dysponujący nieruchomościami o łącznej wartości 50 milionów euro. W Lacjum działa Regionalny Instytut ds. Willi i Pałacyków w rejonie rzymskiej drogi Tuscolana. Są też regionalne Instytuty ds. Badań nad Winoroślą i Winem, choć tą dziedziną zajmują się też inne instytucje. Nadal funkcjonuje też Narodowy Związek ds. Walki z Analfabetyzmem oraz autonomiczny urząd do spraw organizacji jarmarku w święto Wniebowstąpienia w miasteczku Francavilla Fontana w Apulii. Urząd o tyle kuriozalny, że wszyscy jego pracownicy przeszli już na emeryturę, a sam komisarz wyznał włoskiej agencji, że marzy tylko o tym, aby ją opuścić.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 324

(12/2015)
24 marca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj