0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > „Demokracja, internet, przejrzystość”...

„Demokracja, internet, przejrzystość” w XXII Debacie Tischnerowskiej!

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Szanowni Państwo!

Kryzys finansowy mocno nadwyrężył morale Europejczyków, demokracje stanęły w obliczu najpoważniejszych od wielu lat dylematów, kolejne wyzwania tuż za rogiem, a mężów stanu… jak na lekarstwo. Nowe technologie i media społecznościowe miały dać obywatelom nową siłę. Oni jednak wydają się zbyt zdezorientowani, by zająć się wywieraniem presji na technokratów. A rozwój technologii śledzenia i podsłuchiwania dodatkowo zniechęca do polityki: najpewniejszym wyjściem dla obywateli stała się nieufność wobec swoich reprezentantów.

Czy internet może jeszcze sprzyjać demokracji wspólnotowej? A może sprzyja tylko rozwojowi postaw indywidualistycznych i podglądania wszystkich, niby w Orwellowskim świecie? O tym dyskutowali światowej sławy eksperci w czasie XXII Debaty Tischnerowskiej, która odbyła się 12 marca na Uniwersytecie Warszawskim.

W dyskusji głos zabrali: Jewgienij Morozow, ekspert do spraw internetu i demokracji, autor książki „The Net Delusion” (Złudzenie internetu); Iwan Krastew, wybitny bułgarski politolog i autor książek, m.in. „Demokracji nieufnych”; Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, oraz Aleksander Tarkowski, dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.

Dyskusję otworzyły Anna Giza, prorektorka Uniwersytetu Warszawskiego, i Karolina Wigura, szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej”. Poprowadzili zaś Marcin Król, historyk idei i autor wielu publikacji z dziedziny historii myśli społecznej, oraz Shalini Randeria, rektorka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu.

XXII Debata Tischnerowska została zorganizowana przez: Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu i Uniwersytet Warszawski we współpracy z „Kulturą Liberalną”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Patronat medialny nad debatą sprawowały „Gazeta Wyborcza” oraz TVN 24 Biznes i Świat.

Zapraszamy do lektury!

Jarosław Kuisz i Karolina Wigura

 


 

Stopka numeru:

Autor zdjęć: Maciej Spychał.

Współpraca: Łukasz Pawłowski, Thomas Orchowski, Julian Kania.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 325

(13/2015)
31 marca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj