Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Polskie...

[Przegląd prasy] Polskie wybory okiem zagranicy

Marcin Dobrowolski

Bronisław Komorowski to „człowiek z charyzmą nauczyciela szkoły średniej na krótko przed emeryturą”, a Andrzej Duda został „wyciągnięty z kapelusza” przez Jarosława Kaczyńskiego – echa pierwszej tury polskich wyborów prezydenckich w europejskiej prasie.

Zwycięzców pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce złośliwie podsumował na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” korespondent tej gazety z Warszawy Konrad Schuller. Wybory prezydenckie, w których jeszcze kilka dni temu chodziło o to, czy urzędujący prezydent Bronisław Komorowski „człowiek z charyzmą nauczyciela szkoły średniej na krótko przed emeryturą” wygra już w pierwszej turze, czy dopiero w drugiej, stały się w ciągu jednej nocy dla warszawskiego establishmentu „walką o przeżycie” – pisze korespondent. Duda – zdaniem Schullera – wyciągnięty został „z kapelusza” przez Jarosława Kaczyńskiego, co jest chwytem praktykowanym lidera PiS już wiele razy. „Kaczyński, którego żywiołem jest zacięta walka przeciwko wszystkim możliwym wrogom narodu – Niemcom, Rosjanom, liberałom i gejom – gdy zbliżają się wybory, wycofuje się z pierwszej linii i robi miejsce innym, którzy nie tak bardzo straszą wyborców” – czytamy w „FAZ”. Zdaniem korespondenta, Duda został przez przeciwników zbagatelizowany, a Komorowskiemu brakowało energii, czy wręcz (jak pisze korespondent) porannej filiżanki espresso.

*

Wydawana w stolicy Niemiec „Berliner Zeitung” zwraca uwagę przede wszystkim na sukces Pawła Kukiza. Przyczyn dobrego wyniku dopatruje się w jasnym wskazaniu zagrożenia płynącego z Rosji. 20 proc. głosów oddanych na byłego piosenkarza to głosy młodzieży niezadowolonej i pracującej na śmieciowych umowach. Kukiz stał się trybunem ludowym osób opuszczonych i niezadowolonych z zabetonowanej od dziesięciolecia sceny politycznej.

*

Sylwetkę Andrzeja Dudy zamieścił „Sueddeutsche Zeitung”. Według autora komentarza, wysokie sondaże Komorowskiego uśpiły czujność jego zwolenników, którzy mogli w ogóle nie pójść na wybory. Podczas drugiej tury może być inaczej, zwłaszcza po sensacyjnych wynikach pierwszej. Biorąc pod uwagę niezbyt udaną – zdaniem komentatora – prezydenturę Lecha Kaczyńskiego, naznaczoną walką z rządem z wrogiego obozu, Polacy mogą chcieć uniknąć kolejnego prezydenta z PiS-u.

*

Wywiad Stanów Zjednoczonych próbował przy pomocy niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND) szpiegować technologicznego giganta Siemens, z powodu partnerstwa koncernu z rosyjską Federalną Agencją Rządowej Łączności i Informacji (FAPSI) – podał „Bild am Sonntag”. To kolejne oskarżenie, które kładzie się cieniem na BND po tym, jak w piątek tygodnik „Der Spiegel” zamieścił na swojej stronie internetowej fragmenty wywiadu z Edwardem Snowdenem. Były pracownik NSA powiedział, że służby USA, we współpracy z innymi partnerami, uprawia szpiegostwo gospodarcze. Niemiecka opozycja na początku tygodnia wezwała rząd do upublicznienia wyznaczonych przez Amerykanów numerów telefonów, adresów IP i haseł używanych przez BND do kontrolowania połączeń w internecie. Rząd Niemiec zwrócił się do władz USA o zgodę na ujawnienie listy i zadeklarował, że rozmowy w tej sprawie już się toczą. Kanclerz Merkel broni rzecz jasna współpracy z USA, argumentując jak zawsze, że kooperacja między służbami jest nieodzowna wobec zagrożenia ze strony międzynarodowego terroryzmu.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 331

(19/2015)
12 maja 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj