Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Polskie...

[Przegląd prasy] Polskie wybory okiem zagranicy

Marcin Dobrowolski

Bronisław Komorowski to „człowiek z charyzmą nauczyciela szkoły średniej na krótko przed emeryturą”, a Andrzej Duda został „wyciągnięty z kapelusza” przez Jarosława Kaczyńskiego – echa pierwszej tury polskich wyborów prezydenckich w europejskiej prasie.

Zwycięzców pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce złośliwie podsumował na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” korespondent tej gazety z Warszawy Konrad Schuller. Wybory prezydenckie, w których jeszcze kilka dni temu chodziło o to, czy urzędujący prezydent Bronisław Komorowski „człowiek z charyzmą nauczyciela szkoły średniej na krótko przed emeryturą” wygra już w pierwszej turze, czy dopiero w drugiej, stały się w ciągu jednej nocy dla warszawskiego establishmentu „walką o przeżycie” – pisze korespondent. Duda – zdaniem Schullera – wyciągnięty został „z kapelusza” przez Jarosława Kaczyńskiego, co jest chwytem praktykowanym lidera PiS już wiele razy. „Kaczyński, którego żywiołem jest zacięta walka przeciwko wszystkim możliwym wrogom narodu – Niemcom, Rosjanom, liberałom i gejom – gdy zbliżają się wybory, wycofuje się z pierwszej linii i robi miejsce innym, którzy nie tak bardzo straszą wyborców” – czytamy w „FAZ”. Zdaniem korespondenta, Duda został przez przeciwników zbagatelizowany, a Komorowskiemu brakowało energii, czy wręcz (jak pisze korespondent) porannej filiżanki espresso.

*

Wydawana w stolicy Niemiec „Berliner Zeitung” zwraca uwagę przede wszystkim na sukces Pawła Kukiza. Przyczyn dobrego wyniku dopatruje się w jasnym wskazaniu zagrożenia płynącego z Rosji. 20 proc. głosów oddanych na byłego piosenkarza to głosy młodzieży niezadowolonej i pracującej na śmieciowych umowach. Kukiz stał się trybunem ludowym osób opuszczonych i niezadowolonych z zabetonowanej od dziesięciolecia sceny politycznej.

*

Sylwetkę Andrzeja Dudy zamieścił „Sueddeutsche Zeitung”. Według autora komentarza, wysokie sondaże Komorowskiego uśpiły czujność jego zwolenników, którzy mogli w ogóle nie pójść na wybory. Podczas drugiej tury może być inaczej, zwłaszcza po sensacyjnych wynikach pierwszej. Biorąc pod uwagę niezbyt udaną – zdaniem komentatora – prezydenturę Lecha Kaczyńskiego, naznaczoną walką z rządem z wrogiego obozu, Polacy mogą chcieć uniknąć kolejnego prezydenta z PiS-u.

*

Wywiad Stanów Zjednoczonych próbował przy pomocy niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND) szpiegować technologicznego giganta Siemens, z powodu partnerstwa koncernu z rosyjską Federalną Agencją Rządowej Łączności i Informacji (FAPSI) – podał „Bild am Sonntag”. To kolejne oskarżenie, które kładzie się cieniem na BND po tym, jak w piątek tygodnik „Der Spiegel” zamieścił na swojej stronie internetowej fragmenty wywiadu z Edwardem Snowdenem. Były pracownik NSA powiedział, że służby USA, we współpracy z innymi partnerami, uprawia szpiegostwo gospodarcze. Niemiecka opozycja na początku tygodnia wezwała rząd do upublicznienia wyznaczonych przez Amerykanów numerów telefonów, adresów IP i haseł używanych przez BND do kontrolowania połączeń w internecie. Rząd Niemiec zwrócił się do władz USA o zgodę na ujawnienie listy i zadeklarował, że rozmowy w tej sprawie już się toczą. Kanclerz Merkel broni rzecz jasna współpracy z USA, argumentując jak zawsze, że kooperacja między służbami jest nieodzowna wobec zagrożenia ze strony międzynarodowego terroryzmu.

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 331

(19/2015)
12 maja 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj