Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Groźba...

[Przegląd prasy] Groźba Grexitu i bojkot mundialu w Rosji

Marcin Dobrowolski

O kolejnych doniesieniach na temat wyjścia Grecji ze strefy euro, o wezwaniach do bojkotu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji w 2018 r. i o rosyjskich sankcjach przeciwko europejskim politykom pisała w tym tygodniu międzynarodowa prasa.

Europejskie giełdy w piątek zareagowały na kolejne pogłoski o możliwości Grexitu niczym barometr na spadek ciśnienia. Nastrój inwestorów pogorszyły komentarze Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Berlina oraz wiadomość, że poziom depozytów w greckich bankach jest rekordowo niski. Już w czwartek szefowa MFW Christine Lagarde powiedziała: „Wystąpienie Grecji (ze strefy euro) jest możliwe”, co zacytował „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Służby prasowe Lagarde poprosiły niemiecki dziennik, o złagodzenie tej wypowiedzi; zastąpiono ją w piątek w wydaniu drukowanym słowami: „Nikt nie życzy Europejczykom Grexitu”. Korekta prasowa nie powstrzymała jednak korekty giełdowej zwłaszcza po wypowiedziach uczestników szczytu G7 w Dreźnie, których obficie cytował „Financial Times”. Jeden z nich, sekretarz finansów USA Jack Lew, po obradach G7 ponownie wezwał wszystkie strony negocjacji ws. zadłużenia Grecji do przyśpieszenia prac nad porozumieniem: „Trzeba rozwiązać ten problem w interesie wszystkich zainteresowanych i w interesie globalnej gospodarki”. Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna – do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w przyszłym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł w czwartek, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

*

Jedna z największych niemieckich gazet, „Sueddeutsche Zeitung”, wezwała Anglię i Niemcy do twardej postawy wobec Rosji, łącznie z groźbą zbojkotowania mundialu w 2018 r. Wśród powodów autor opublikowanego komentarza wymienia rosyjską agresję we wschodniej Ukrainie oraz korupcję w FIFA. Komentator zastrzega, że w tym przypadku nie chodzi o politykę, lecz o to, „czy główni uczestnicy – europejskie związki piłkarskie i ligi zawodowe – będą nadal bez oporu wprzęgane przez koterie Seppa Blattera do skorumpowanego systemu”. Od zamiaru do bojkotu prowadzi daleka droga, ale w ten sposób można by wywrzeć wreszcie presję wspierającą reformy – czytamy w „SZ”.

*

Rosja ogłosiła listę zachodnich polityków z zakazem wjazdu na jej terytorium i jest gotową ją rozszerzyć – poinformowała agencja Xinhua. Cytowany przez nią szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow, przyznał, że jest to zastosowanie standardowej w dyplomacji zasady wzajemności. Zdaniem Moskwy wymienione na liście osoby, między innymi grupa Polaków, odpowiedzialne są za dokonanie „zamachu stanu”, jak określa się tam zmianę władzy jaka zaszła w Kijowie.

*

W odpowiedzi na możliwe zaostrzenie sankcji wobec Rosji Moskwa wdrożyła własny system transakcyjny – poinformował „The Moscow Times”. Ma to zapobiec ewentualnemu zawieszeniu usług przez amerykańskich operatorów kart. Gazeta przypomina, że prace nad krajowym systemem płatności w Rosji rozpoczęły się w ubiegłym roku, kiedy to MasterCard i Visa zawiesiły obsługę dwóch banków, które były powiązane z prezydentem Władimirem Putinem. Miało to związek z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję za aneksję Krymu. W sobotę przedstawiciele systemu ogłosili, że wybrali już nawet markę i wygląd pierwszej krajowej karty bankowej, która ma zostać wypuszczona na rynek jeszcze w tym roku. Będzie nazywała się „Mir”.

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 334

(22/2015)
2 czerwca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj