0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Euro...

[Przegląd prasy] Euro to był zły pomysł

Hubert Czyżewski

O rozbitej Europie, walce politycznej w Chinach oraz marnym przodku kultowej powieści.

Grexit będzie konieczny tak czy owak, a euro od początku było bardzo złym pomysłem – przekonuje w „New York Times” Paul Krugman. Laureat ekonomicznego Nobla z 2008 r. i jeden z czołowych krytyków polityki oszczędności przekonuje, że ostatnie porozumienie między greckim rządem a przedstawicielami „Trojki” nic nie da na dłuższą metę, a przyczyną przedłużającego się kryzysu w Europie jest sama wspólna waluta, która nigdy nie powinna zostać wprowadzona. Zdaniem guru lewicowych ekonomistów, euro nigdy nie miało ekonomicznego uzasadnienia, a było raczej „dobrze brzmiącym pomysłem, który podchwycili ludzie przemawiający w Davos”. Co w takim razie powinna zrobić Europa? „Nie ma na to dobrych odpowiedzi” – lakonicznie konkluduje Krugman, ale jego zdaniem europejska debata jest wciąż zdominowana przez dogmatycznie myślące elity.

*

O kolejnym „tygrysie”, który padł w Chinach ofiarą antykorupcyjnej kampanii, informuje „Financial Times”. O polityce prezydenta Xi Jinpinga, który eliminuje partyjnych rywali poprzez antyłapówkarskie działania skierowane przeciw „muchom i tygrysom” (aparatczykom na różnych szczeblach), pisaliśmy już na łamach „Kultury Liberalnej” wielokrotnie. Tym razem aresztowany został Ling Jinhua, jeden z najbliższych współpracowników poprzedniego lidera ChRL, Hu Jintao (sprawował urząd w latach 2002–2012). Ling już wcześniej stał się symbolem bizantyjskiego stylu życia, na który pozwalała sobie część chińskich dygnitarzy, a media na całym świecie opisywały przed dwoma laty śmiertelny wypadek jego syna, który rozbił się luksusowym Ferrari. Poza pobieraniem ogromnych łapówek, Ling jest także oskarżony o „wykorzystywanie swoich wpływów w zamian za seks”. Po Zhou Yongkangu, który w poprzednim rządzie sprawował funkcję wszechwładnego szefa służby bezpieczeństwa, Ling Jinhua jest kolejnym członkiem najwyższej elity chińskiej partii komunistycznej, który został wyeliminowany z życia politycznego. Po stoczeniu walki z korupcją prezydent Xi znów umocnił swoją pozycję w strukturach władzy w Pekinie i staje się powoli najpotężniejszym przywódcą od czasów Mao Zedonga.

*

Ponad pół wieku po publikacji bestsellerowego „Zabić Drozda”, amerykańska pisarka Harper Lee wydała swoją drugą książkę – „Go Set a Watchman”. Mimo że fabularnie powieść jest swego rodzaju sequelem „Zabić Drozda”, to – jak pisze w swojej recenzji „The Economist” – należałoby ją raczej nazwać „wczesnym prototypem” oryginału. Tekst powstał jeszcze przed „Zabić Drozda”, ale Harper Lee zdecydowała się opublikować go dopiero teraz. W nowej-starej powieści Smyk jest 26-latką pracującą w Nowym Jorku, która odwiedza rodzinną Alabamę w czasie wakacji. Największe wrażenie na fanach zrobiła scena, w której Atticus Finch, szlachetnie broniący Czarnego przed niesłusznym oskarżeniem w „Zabić Drozda”, w „Go Set a Watchsman” wspomina swoje uczestnictwo w zebraniu Ku Klux Klanu. „To tak jakby usłyszeć, że Święty Mikołaj tłucze renifera” – skomentował na Twitterze jeden z fanów. Nowo wydana książka jest raczej przeciętna i jak konkluduje recenzent – zbawiennym dla amerykańskiej literatury faktem było, że przed laty Lee zgodziła się posłuchać sugestii swojej redaktorki i w przeciągu trzech lat przerobiła drętwą powieść na jedną z najbardziej poruszających i fascynujących historii XX w.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 341

(29/2015)
21 lipca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj