Trwa jesienna zbiórka
na działalność Kultury Liberalnej.
Weź udział!

Czego potrzebujemy?

Jesteśmy niezależni od polityków
i reklamodawców. Dlatego potrzebujemy
comiesięcznych wpłat od Darczyńców.
Aktualnie otrzymujemy od Czytelników
około 15 tys. zł miesięcznie, czyli
25 procent miesięcznego budżetu
tygodnika. Chcemy, aby do końca 2020
roku ta kwota była dwa razy większa
.

Co dostajesz w zamian?

52 numery tygodnika rocznie, publiczne
wydarzenia, najważniejsze książki
o wolności i demokracji.
Silny, wrażliwy, demokratyczny głos
w sferze publicznej, nowe idee dla Polski.
NOWOŚĆ! Comiesięczną informację
o naszej działalności, dodatkowe
materiały i zdjęcia.
NOWOŚĆ! Jeśli Twoja darowizna wyniesie
co najmniej 200zł miesięcznie, otrzymasz
w prezencie książki i specjalne wejściówki
na wydarzenia.
Dziękujemy za wsparcie! Jako Darczyńca wciąż możesz włączyć się w naszą kampanię:
 • Jeśli popierasz naszą działalność, poleć nas kolejnej osobie.
 • Chcemy się rozwijać. Planujemy zatrudnić więcej osób, odświeżyć naszą
  stronę internetową, rozwinąć dział audio/video. Jeśli chciałbyś / chciałabyś
  zmienić kwotę, którą przeznaczasz na wsparcie dla Kultury Liberalnej, napisz
  do nas na [email protected], a my powiem Ci, jak to zrobić.
 • Dziękujemy Ci za to, że jesteś z nami i życzymy dobrej lektury!

Kultura Liberalna jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy ukazuje
się dzięki wsparciu osób takich jak Ty. Bronimy wartości demokratycznych
i wolnościowych. Tworzymy idee dla Polski na przyszłość. Jesteśmy niezależni
od polityków i reklamodawców. Prosimy o to, abyś tworzył lub tworzyła
Kulturę Liberalną wspólnie z nami. Dołącz do grona naszych
comiesięcznych Darczyńców
.

Kultura Liberalna potrzebuje
Twojego comiesięcznego wsparcia.
Weź udział w jesiennej zbiórce
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Krytyczny...

[Przegląd prasy] Krytyczny Duda, przekręty Rosjan i odbudowa Koloseum

Marcin Dobrowolski

W „The Financial Times” Prezydent Andrzej Duda wzywa NATO i UE do wprowadzenia nowych rozwiązań. Eksperci alarmują, że światowy ład finansowy może być zagrożony. Jak pisze „Der Spiegel”, toczy się śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy przez Rosjan. A na Twitterze Włosi informują o planach na odbudowę Koloseum.

Przegląd prasy zagranicznej warto zacząć od głośnego wywiadu, jaki z Andrzejem Dudą przeprowadził środkowoeuropejski korespondent brytyjskiego „The Financial Times”, Henry Foy. Prezydent powiedział, że Polska nie chce być strefą buforową i wezwał NATO do ustanowienia stałych baz wojskowych na terenie kraju. Skrytykował też unijną politykę klimatyczną. Duda ocenił krytycznie przystosowanie strategii NATO wobec rosyjskich ataków w Gruzji i na Ukrainie. Dodał, że „jeśli Polska i inne środkowoeuropejskie kraje mają stanowić realną granicę [sojuszu], naturalne i logiczne byłoby założenie baz w tych państwach”.

W mediach międzynarodowych pojawiły się spekulacje na temat jego relacji z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Odnosząc się do nich, powiedział, że „w polskim interesie leży, aby nasi przedstawiciele zajmowali prestiżowe stanowiska” i „brali w swojej pracy pod uwagę, skąd pochodzą, tak jak to robią wszyscy inni”.

W kwestii polityki klimatycznej Unii Europejskiej prezydent powiedział, że „Europa przyjmuje zbyt daleko idące zobowiązania, które dramatycznie ograniczą naszą konkurencyjność” i wskazał, że nie należy rezygnować z innych źródeł energii, jak węgiel, które mogłyby „zwiększyć niezależność energetyczną”.

***

Pieniądze odpływają z funduszy akcji rynków wschodzących, a to może stanowić zagrożenie dla światowego ładu finansowego. MSCI Emerging Markets Index jest najniżej od czterech lat, pisze „The Financial Times”. Jak czytamy w gazecie, łącznie od początku roku ze wspomnianych funduszy odpłynęło już 31,9 mld dol. Nastroje pogarszają dodatkowo osłabienie walut gospodarek wschodzących i ubiegłotygodniowa decyzja władz Chin o dewaluacji juana. „The Financial Times” zwraca ponadto uwagę, że JPMorgan Emerging Markets Currency Index zanotował najniższą wartość od 2000 r., kiedy powstał.

***

Organy ścigania z Rosji, USA i Wielkiej Brytanii prowadzą śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy przez Rosjan, którym miał to umożliwić Deutsche Bank – poinformował „Der Spiegel”. Największy niemiecki bank miał rzekomo pomagać rosyjskim klientom w zakupie akcji za ruble w Rosji i w ich niemal równoczesnej sprzedaży w Wielkiej Brytanii za dolary. W ten sposób miało dochodzić do legalizowania środków uzyskanych nielegalnie, a wartość procederu miała wynieść 6 mld dol. Prześwietlane transakcje miały być prowadzone również na początku tego roku, DB grozi więc również odpowiedzialność za naruszanie sankcji nałożonych na Rosję w związku z wojną na Ukrainie. Strona rosyjska zarzuca natomiast instytucji wyprowadzanie majątku za granicę. Wśród osób, które mogą stanąć przed sądem, redakcja wymienia Stephana Leithnera – członka zarządu odpowiedzialnego za Europę, będącego równocześnie szefem rady nadzorczej jego rosyjskiej filii. Dziennikarze odnotowali, że uczestniczył on dwa miesiące temu w zorganizowanym przez prezydenta Władimira Putina w Petersburgu międzynarodowym forum gospodarczym, zbojkotowanym przez kraje zachodnie.

***

Włosi odbudują arenę Koloseum. Jak poinformował na Twitterze tamtejszy minister kultury, a podchwyciła m.in. „La Repubblica”, rząd postanowił przeznaczyć ponad 18 mln euro na odbudowę areny, na której niegdyś walczyli gladiatorzy. Płyta ma zakryć widoczne obecnie podziemie budowli i przywrócić stan utrzymujący się do XIX w. Przeprowadzone prace, które mają trwać około pięciu lat, sprawią, że antyczny kompleks będzie mógł gościć widowiska pod gołym niebem. Prace ma przeprowadzić firma wyłoniona w międzynarodowym przetargu.

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Trwa jesienna zbiórka na działalność Kultury Liberalnej.

Czego potrzebujemy?

Co dostajesz w zamian?

 • 52 numery tygodnika rocznie, publiczne wydarzenia, najważniejsze książki o wolności i demokracji.
 • Silny, wrażliwy, demokratyczny głos w sferze publicznej, nowe idee dla Polski.
 • NOWOŚĆ: Comiesięczna informacja o naszej działalności, dodatkowe materiały i zdjęcia.
 • NOWOŚĆ: Jeśli Twoja darowizna wyniesie co najmniej 200 PLN miesięcznie, otrzymasz w prezencie książki i specjalne wejściówki na wydarzenia.
SKOMENTUJ

Nr 345

(33/2015)
18 sierpnia 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj