Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Krytyczny...

[Przegląd prasy] Krytyczny Duda, przekręty Rosjan i odbudowa Koloseum

Marcin Dobrowolski

W „The Financial Times” Prezydent Andrzej Duda wzywa NATO i UE do wprowadzenia nowych rozwiązań. Eksperci alarmują, że światowy ład finansowy może być zagrożony. Jak pisze „Der Spiegel”, toczy się śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy przez Rosjan. A na Twitterze Włosi informują o planach na odbudowę Koloseum.

Przegląd prasy zagranicznej warto zacząć od głośnego wywiadu, jaki z Andrzejem Dudą przeprowadził środkowoeuropejski korespondent brytyjskiego „The Financial Times”, Henry Foy. Prezydent powiedział, że Polska nie chce być strefą buforową i wezwał NATO do ustanowienia stałych baz wojskowych na terenie kraju. Skrytykował też unijną politykę klimatyczną. Duda ocenił krytycznie przystosowanie strategii NATO wobec rosyjskich ataków w Gruzji i na Ukrainie. Dodał, że „jeśli Polska i inne środkowoeuropejskie kraje mają stanowić realną granicę [sojuszu], naturalne i logiczne byłoby założenie baz w tych państwach”.

W mediach międzynarodowych pojawiły się spekulacje na temat jego relacji z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Odnosząc się do nich, powiedział, że „w polskim interesie leży, aby nasi przedstawiciele zajmowali prestiżowe stanowiska” i „brali w swojej pracy pod uwagę, skąd pochodzą, tak jak to robią wszyscy inni”.

W kwestii polityki klimatycznej Unii Europejskiej prezydent powiedział, że „Europa przyjmuje zbyt daleko idące zobowiązania, które dramatycznie ograniczą naszą konkurencyjność” i wskazał, że nie należy rezygnować z innych źródeł energii, jak węgiel, które mogłyby „zwiększyć niezależność energetyczną”.

***

Pieniądze odpływają z funduszy akcji rynków wschodzących, a to może stanowić zagrożenie dla światowego ładu finansowego. MSCI Emerging Markets Index jest najniżej od czterech lat, pisze „The Financial Times”. Jak czytamy w gazecie, łącznie od początku roku ze wspomnianych funduszy odpłynęło już 31,9 mld dol. Nastroje pogarszają dodatkowo osłabienie walut gospodarek wschodzących i ubiegłotygodniowa decyzja władz Chin o dewaluacji juana. „The Financial Times” zwraca ponadto uwagę, że JPMorgan Emerging Markets Currency Index zanotował najniższą wartość od 2000 r., kiedy powstał.

***

Organy ścigania z Rosji, USA i Wielkiej Brytanii prowadzą śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy przez Rosjan, którym miał to umożliwić Deutsche Bank – poinformował „Der Spiegel”. Największy niemiecki bank miał rzekomo pomagać rosyjskim klientom w zakupie akcji za ruble w Rosji i w ich niemal równoczesnej sprzedaży w Wielkiej Brytanii za dolary. W ten sposób miało dochodzić do legalizowania środków uzyskanych nielegalnie, a wartość procederu miała wynieść 6 mld dol. Prześwietlane transakcje miały być prowadzone również na początku tego roku, DB grozi więc również odpowiedzialność za naruszanie sankcji nałożonych na Rosję w związku z wojną na Ukrainie. Strona rosyjska zarzuca natomiast instytucji wyprowadzanie majątku za granicę. Wśród osób, które mogą stanąć przed sądem, redakcja wymienia Stephana Leithnera – członka zarządu odpowiedzialnego za Europę, będącego równocześnie szefem rady nadzorczej jego rosyjskiej filii. Dziennikarze odnotowali, że uczestniczył on dwa miesiące temu w zorganizowanym przez prezydenta Władimira Putina w Petersburgu międzynarodowym forum gospodarczym, zbojkotowanym przez kraje zachodnie.

***

Włosi odbudują arenę Koloseum. Jak poinformował na Twitterze tamtejszy minister kultury, a podchwyciła m.in. „La Repubblica”, rząd postanowił przeznaczyć ponad 18 mln euro na odbudowę areny, na której niegdyś walczyli gladiatorzy. Płyta ma zakryć widoczne obecnie podziemie budowli i przywrócić stan utrzymujący się do XIX w. Przeprowadzone prace, które mają trwać około pięciu lat, sprawią, że antyczny kompleks będzie mógł gościć widowiska pod gołym niebem. Prace ma przeprowadzić firma wyłoniona w międzynarodowym przetargu.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 345

(33/2015)
18 sierpnia 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj