Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Zestrzelenie...

[Przegląd prasy] Zestrzelenie rosyjskiego samolotu

Marcin Dobrowolski

Media światowe informują o strąceniu rosyjskiego samolotu przez Turcję, a także o „pornograficznym” spektaklu z Wrocławia oraz o… propozycji delegalizacji wanien.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w wypowiedzi dla mediów uznał zestrzelenie rosyjskiego samolotu za poważny incydent. Jak stwierdził, nie otrzymał jeszcze informacji o przyczynie strącenia, ale zapewniał, że maszyna znajdowała się w syryjskiej strefie powietrznej. Agencja TASS poinformowała, że Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, odwołał swą jutrzejszą wizytę w Turcji.

*

Wiadomość o zestrzeleniu przez Turcję rosyjskiego samolotu bojowego wystraszyła inwestorów na moskiewskiej giełdzie – alarmuje Bloomberg. Główny indeks giełdy w Moskwie, Micex, w ciągu kilku godzin stracił blisko 2 proc. Przez poprzednie sześć sesji Micex zyskał 8,1 proc. Tanieją również obligacje Rosji. Rentowność pięcioletnich papierów podskoczyła do 9,97 proc.

*

Decyzje członków polskiego rządu szybko zdobyły zainteresowanie jednego z poczytniejszych brytyjskich dzienników. „The Guardian” awanturze o sztukę „Dziewczyna i śmierć” poświęcił swą pierwszą stronę. Gazeta napisała, że próba zablokowania wystawienia sztuki przez środowiska liberalne odbierana jest jako powrót drakońskiej cenzury. W materiale zacytowano fragmenty listu ministra kultury do marszałka województwa dolnośląskiego, w którym Gliński domagał się wstrzymania przygotowań do premiery sztuki. „The Guardian” informuje także o zamieszkach przed teatrem z udziałem skinheadów i o 12 zatrzymanych osobach. Piotr Rudzki, cytowany przez gazetę kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, porównał te dni do lat nazistowskiej i stalinowskiej okupacji kraju czy czasów sanacji, kiedy spektakle musiały uzyskać zgodę państwowego cenzora.

*

Przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym w Paryżu król Szwecji Karol XVI Gustaw w wywiadzie dla dziennika „Svenska Dagbladet” pół żartem zaproponował delegalizację wanien. Nazywany przez gazetę „zielonym władcą” król opowiadał w rozmowie o wdrożonych przez urząd dworski rozwiązaniach proekologicznych. Nawiązując do słynnej już afery z wanną, wyjaśniał, jak wielki wstyd czuł, gdy zamiast prysznica musiał rano skorzystać z wanny, napełniając ją wodą. „To było marnotrawstwo” – powiedział i dodał: „Duże zmiany możliwe są jedynie poprzez masowe korekty drobnych przyzwyczajeń.”

*

Obszerny reportaż z Brukseli ukazał się we włoskim dzienniku „La Repubblica”. Zdaniem gazety wysoki procent muzułmanów, bezrobocie i centralne położenie na mapie Europy sprzyjają schronieniu się w stolicy Belgii muzułmańskich terrorystów. Dziennikarz gazety zauważa, że elementem wspólnym kilku ostatnich zamachów terrorystycznych w Europie dokonanych przez islamskich radykałów był ich związek z Brukselą. Mieszkali oni w tym mieście przed dokonaniem zbrodni, lub skierowali się do niego po zamachach w celu ukrycia się. To paradoksalne, że stolica zjednoczonej Europy stała się centrum współczesnego terroryzmu.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 359

(47/2015)
24 listopada 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj