0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Z miasta] Łąką...

[Z miasta] Łąką ku zmianie miasta

Maciej Podyma

Jednym z najmniej oczekiwanych miejsc zmiany w miastach okazuje się w ostatnich czasach trawnik, a narzędziem tych zmian – łąki kwietne.

Zieleń w miastach, zarówno polskich, jak i europejskich, przechodzi od kilku lat przeobrażenia. Projektanci stawiają na naturalistyczny wygląd rabat, kontrastując je z ostrością krawędzi budynków i szarością ulic, zaś władze miast skłaniają się ku rozwiązaniom ograniczającym koszty utrzymania zieleni. Łąki kwietne wpisują się w oba te trendy.

Nic więc dziwnego, że wielu administratorów i mieszkańców stara się wprowadzić łąki do przestrzeni miejskiej. Projekty łąkowe zgłaszane w budżetach obywatelskich Słupska, Gorzowa, Zielonej Góry czy Gdańska to dowody, że idea łąk w miastach rozwija się z każdym rokiem i spotyka się z uznaniem rosnącej liczby mieszkańców. W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy zdecydowali o sfinansowaniu przeobrażenia z trawników na łąki aż 39 pojedynczych przestrzeni, skwerów, fragmentów placów o łącznej powierzchni około 3 hektarów. Realizacja tych pomysłów wpisuje się tym samym w globalną politykę zrównoważonego rozwoju, redukcji gazów cieplarnianych i smogu w mieście.

Tworząc łąki kwietne, chronimy przyrodę. W żadnym innym miejscu przekształconym przez człowieka nie występuje taka różnorodność roślin i zwierząt. Łąki przyciągają pszczoły, motyle i ptaki szukające pożywienia oraz schronienia. Są oazą spokoju dla ludzi, roślin i zwierząt znajdujących tu swoje miejsce do życia.

Fort bema 1

Łąka w mieście niesie też korzyści finansowe. Miejskie łąki kwietne pozwalają ograniczyć koszenie na danym terenie do jednego lub dwóch razy w roku, co generuje znaczące oszczędności. Ponadto gatunki roślin kwitnących są bardziej niż trawy odporne na suszę. Łąki kwietne przetrwają nawet największe upały bez dodatkowego nawadniania. W związku z tym świetnie nadają się do wykorzystania w miejscach, gdzie brak wody doprowadził do zasuszenia trawników i rabat. Sprawdzają się zarówno na pasach zieleni, torowiskach tramwajowych, rondach, gdzie pełnią rolę czysto użytkową, ale zastosowanie dla nich można znaleźć również w parkach, gdzie mogą cieszyć oko zwiedzających.

Istnieje wiele możliwości założenia łąki miejskiej, w zależności od doboru roślin i lokalnych warunków. Jeżeli główną motywacją dla stworzenia łąki jest chęć ochrony przyrody oraz oszczędności finansowe płynące z kosztów pielęgnacji, warto zastosować mieszanki gatunków wieloletnich. W przypadku chęci stworzenia miejsca zachwycającego kolorami powinniśmy skłonić się ku mieszankom roślin zakwitających w sezonie wysiania. Z powodzeniem mogą one zastąpić kosztowne w wykonaniu rabaty kwiatowe i rośliny w donicach. Najszybszą metodą tworzenia łąki jest wysadzenie wcześniej zamówionych sadzonek lub darniny łąkowej w rolkach. To często rozwiązania naznaczone pewną tymczasowością, jednak nawet ono potrafi sobie zaskarbić sympatię okolicznych mieszkańców.

Fundacja Łąka stara się przedstawić korzyści płynące z łąk kwietnych możliwie dużej grupie Polaków. Prowadzimy zarówno zajęcia skierowane dla urzędników dbających o miejską zieleń, jak i edukujemy dzieci na temat tego, jak tworzyć doniczki z dzikimi roślinami. W swojej pracy staramy się pokazać praktyczne zalety dzikich roślin oraz zwrócić uwagę na ich piękno. Obecnie skupiają się na stworzeniu pracowni łąkarskiej na warszawskim Osiedlu Jazdów i projekcie „Temat Łąka”.

W ramach „Temat Łąka” chcieliby wykorzystać zalety dzikich roślin na najpopularniejszej z warszawskich plaż. Największa w Polsce donica z łąkami, mural i warsztaty mają zwracać uwagę na problem dewastacji nadwiślańskiej przyrody. Aby zrealizować projekt, niezbędne są głosy oddane w ogólnopolskim konkursie.

Chętnych do wsparcia zapraszamy do głosowania.

Warsztaty 2

 

* Fot. Fundacja Łąka

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 391

(27/2016)
6 lipca 2016

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj