Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > [Komentarz do wywiadu...

[Komentarz do wywiadu z Konradem Szymańskim] Razem, ale osobno

Adam Puchejda

Jeśli nie podzielamy wspólnych wartości z większością krajów Unii, to czy warto z nami współpracować? Czy warto mieć w swoim gronie kogoś, kto mówiąc elokwentnie o „zarządzaniu różnicą”, zaprzecza takim wartościom jak wolność wyboru, rządy prawa czy wolne od politycznych nacisków media?

Minister Szymański w wywiadzie udzielonym „Kulturze Liberalnej” unika odpowiedzi na te pytania, a jedyne, co ma do powiedzenia, to że „stworzymy powody, by z nami współpracować”. Jeśli nie łączą nas wartości – my jesteśmy różni, oni są różni – to jakie to będą powody? Minister Szymański milczy na ten temat.

Z rzeczy wspólnych pozostanie chyba tylko gospodarka, ale to prowadzi przecież do wniosku, że Unia może się skurczyć, Parlament Europejski rozwiązać, a Komisja Europejska ograniczyć do pilnowania zasad rynku wewnętrznego. Ale nie będzie wtedy ani wspólnego budżetu, ani funduszy strukturalnych, ani spójnej polityki obronnej, ani też jakiejkolwiek formy unii energetycznej. Tylko może taki właśnie jest prawdziwy program obecnego rządu? Może kiedy znikną te wszystkie „dysfunkcyjne” i „sprzeczne z polską tradycją” instytucje, dopiero wtedy Polska znów będzie wolna i niepodległa? Problem w tym, że będzie też samotna, biedna i skazana na zależność od któregoś z mocniejszych sąsiadów. Mało razy już to przerabialiśmy?

Minister Szymański wszystko to wie, robi tylko dobrą minę do złej gry.

Bo jeśli chce, by Unia przetrwała „w dużym składzie” i utrzymała dotychczasowy poziom bezpieczeństwa i dobrobytu, musi też wiedzieć, że będzie to Unia składająca się z państw, które respektują pewne liberalne minimum, czyli szacunek dla rządów prawa, podziału władz i praw jednostki. Paraliż TK, do którego przyczynił się PiS, naciski na sądownictwo, które właśnie wywiera, czy próby jeszcze większego ograniczenia praw kobiet, cenzura i propaganda w mediach publicznych, to wszystko dowody respektowania tych wartości? Chyba tylko w ironicznym nastroju ministra.

Jeśli Konrad Szymański chce także, by Unia zachowała prawdziwie wspólny rynek, musi wiedzieć, że nie można tego dokonać poprzez osłabianie jej instytucji, które dbają lub dbać powinny o niwelowanie nierówności między poszczególnymi państwami. Bez instytucji unijnych, z którymi rząd PiS-u prowadzi już niemal otwartą wojnę, Polska nie tylko nie przyczyni się do wzmocnienia wspólnego rynku, lecz także nie umocni swojej własnej pozycji. Osłabi wspólnotę, a potem znajdzie się samotna wobec większych graczy.

W końcu jeśli minister Szymański pragnie, by Unia odgrywała większą rolę w polityce zagranicznej, zwłaszcza wobec państw na wschodzie i południu Europy, musi wiedzieć, że kluczem do dobrej polityki zagranicznej unii wielu państw są konsekwencja i wspólnie wyznawane wartości. Bez nich Unię łatwo dzielić i osłabiać siłę jej wpływu.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 408

(44/2016)
1 listopada 2016

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj