close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Rok 2017] Jest...

[Rok 2017] Jest coraz lepiej

Emilia Kaczmarek

Koniec roku to czas publikacji raportów przez liczne organizacje międzynarodowe, m.in. Bank Światowy czy Światową Organizację Zdrowia. Dziś – w dobie stałego narzekania na globalizację i kapitalizm oraz spekulacji na temat wybuchu III wojny światowej – dane, których dostarczają te organizacje, mogą szokować.

Rok 2016 z pewnością nie był różowy. Wiadomo – Trump, Brexit, uchodźcy, Aleppo… Co więcej, do raportów i statystyk zawsze można się przyczepić – pokazać braki w wyjściowych danych lub wady metodologii. Trudno. Oto sześć zdań na poprawę humoru w Nowym Roku.

1. Globalne nierówności maleją
Choć nierówności pozostają jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata i wyraźnie rosną m.in. w Grecji, na Węgrzech czy we Włoszech, wiele wskazuje na to, że w perspektywie globalnej maleją. W latach 2003–2013 współczynnik Giniego mierzony dla całego świata spadł z 68,7 do 64,9. Zmniejszenie nierówności w wymiarze globalnym to przede wszystkim zasługa bogacących się Chin, Indii i mniejszych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

2. Na świecie jeszcze nigdy nie było tak mało biednych ludzi
To „mało” to dziś ok. 767 mln ludzi żyjących w ekstremalnej nędzy. Czy to faktycznie dobra wiadomość? Tak, bo jeszcze na początku lat 90. takich osób było o ponad 1 mld więcej. Liczba osób żyjących w skrajnej biedzie spadła mimo wzrostu demograficznego w krajach rozwijających się. Obecnie około jedna dziesiąta populacji świata żyje za mniej niż 1,9 dol. dziennie, podczas gdy 25 lat temu w skrajnej nędzy żyła mniej więcej jedna trzecia ludzkości! Choć światowe bogactwo nie jest rozłożone po równo (patrz punkt pierwszy), statystycznie globalna jakość życia (w tym dostęp do edukacji i służby zdrowia) także ulega poprawie.

3. Poczyniono postępy w walce z malarią i innymi tropikalnymi chorobami
W latach 2000–2015 wskaźnik umieralności na malarię spadł o prawie 30 proc. w skali światowej. Rok 2015 był także rekordowy pod względem leczenia zaniedbywanych chorób tropikalnych. W latach 2000–2015 średnia długość życia na świecie wydłużyła się o 5 lat. Różnica w oczekiwanej długości życia między Afryką a Europą także uległa zmniejszeniu, choć nierówności zdrowotne między bogatymi a biednymi regionami świata pozostają dramatyczne.

4. Urugwaj wygrał proces z firmą Philip Morris
Mimo że wydarzenie to zapewne nie ma znaczenia w skali światowej, podważa popularne przekonanie o wszechmocy wielkich korporacji w procesach przed międzynarodowymi trybunałami arbitrażowymi. Producent tytoniu zaskarżył Urugwaj po tym, jak ten wprowadził prawa ograniczające m.in. reklamę papierosów. W 2016 r. przegrał sprawę w trybunale arbitrażowym ICSID.

5. W Polsce jest coraz bezpieczniej
Jak podaje policja, w 2015 r. „spadła liczba zarówno poważnych przestępstw kryminalnych (zabójstwa, rozboje z bronią lub niebezpiecznym narzędziem), jak też mniej groźnych w skutkach, lecz uciążliwych dla społeczeństwa przestępstw takich jak drobne kradzieże lub uszkodzenia mienia”. W pierwszym kwartale 2016 r. ten spadkowy trend się utrzymał. Polacy dokonują ok. 500 morderstw rocznie, z każdym rokiem nieco mniej.

Spadek polskiej przestępczości jest widoczny od 2003 r. Wśród możliwych przyczyn tego fenomenu wymienia się: wzrost zamożności Polaków, spadek bezrobocia oraz większą skuteczność policji. Zwraca się także uwagę na zmianę charakteru przestępstw – choć spada liczba aktów przemocy, powoli rośnie liczba wyłudzeń (np. metodą „na wnuczka”). Nowe technologie oraz zmiany demograficzne (duża liczba zamożnych – na tle reszty społeczeństwa – emerytów) pozwalają na zdobycie bezprawnie środków bez użycia siły czy nawet groźby.

6. Żyjemy w czasach długiego pokoju
Choć w różnych miejscach na świecie toczą się krwawe i okrutne konflikty, w skali globalnej nadal możemy mówić o trwającej kilkadziesiąt lat erze pokoju. Żadna wojna w historii, wliczając w to także ataki terrorystyczne, nie przyniosła więcej ofiar śmiertelnych niż II wojna światowa. We wszystkich konfliktach, które toczyły się na świecie od 1945 r., zginęło prawdopodobnie mniej ludzi niż w czasie II wojny światowej! Sugestywną wizualizację skali wojen warto zobaczyć tutaj.

Szczęśliwego Nowego Roku!

* Ilustracja wykorzystana jako ikona wpisu: Elisa Riva; Źródło: Pixabay.com

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 416

(0/2017)
2 stycznia 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj