Mamy olbrzymią przyjemność zaprosić Państwa na kolejna odsłonę seminarium „Dwudziestolecie. Skazani na nowoczesność”. Tym razem na Poddaszu Kultury gościmy dr Karolinę Szymaniak, wybitną jidyszystkę, literaturoznawczynię, tłumaczkę, redaktorkę i lektorkę języka jidysz, osobę, która wie wszystko o twórczości takich autorek jak Debora Vogel czy Rachela Auerbach.
Naszym głównym tematem będzie awangardowe oblicze kultury jidysz w międzywojennej Polsce. Zagadnienie tym bardziej warte uwagi, że w potocznych wyobrażeniach kultura jidysz jest kojarzona przede wszystkim z tradycyjnym sposobem życia i religijną ortodoksją. Przedwojenna rzeczywistość świata żydowskiego w Polsce była jednak znacznie bardziej bogata i skomplikowana.
Punktem wyjścia do naszej dyskusji będą teksty związanego z Warszawą żydowskiego awangardzisty Pereca Markisza (na zdjęciu w środku z bujną czupryną). Więcej o biografii pisarza na portalu Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polskim Słowniku Judaistycznym: http://www.jhi.pl/psj/Markisz_Perec
LEKTURA (teksty dostępne pod linkami):
Fragmenty tekstu „Przechodząc mimo” (LINK)
„Artykuł wstępny do «Chaliastre»” (LINK)
Wiersz „Ja” (LINK)
Teksty z tomu „Warszawska awangarda jidysz. Antologia tekstów”, pod red. Karoliny Szymaniak; wybór Karolina Szymaniak; oprac. Monika Polit i Karolina Szymaniak, Wyd. słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2006, s. 33–46.
LEKTURA DODATKOWA:
Perec Markisz, „Estetyka walki w nowoczesnej poezji”, tamże, s. 47–72. (LINK)
Karolina Szymaniak, „The Language of Dispersion and Confusion: Peretz Markish’s Manifestos from the «Khalyatsre» Period” (Tekst z tomu „A Captive of the Dawn: The Life and Work of Peretz Markish (1895–1952) ”, Oxford: Legenda 2011, ed. by Joseph Sherman, Gennady Estraikh, David Schneer and Jordan Finkin, s. 66–87). [UWAGA! TEKST PO ANGIELSKU] (LINK)
Jak wygląda seminarium? Spotykamy się w raz w miesiącu w środę o godz. 18.00. Przed spotkaniem czytamy krótkie teksty bądź fragmenty tekstów polskich pisarzy dwudziestolecia międzywojennego, a następnie dyskutujemy o nich z zaproszonymi gośćmi. W zeszłej edycji byli wśród nich prof. Andrzej Mencwel, prof. Hanna Kirchner, prof. Małgorzata Szpakowska, prof. Maciej Urbanowski, Klementyna Suchanow, dr Konrad Niciński, dr Dobrochna Kałwa i dr Bartłomiej Błesznowski. Zadajemy pytania, spieramy się. Odważnych zapraszamy do pisania tekstów w oparciu o lektury. Teksty te zostaną opublikowane na stronie „Kultury Liberalnej” w dziale „Czytając”.
Gospodarzami tej edycji seminarium są Iza Mrzygłód i Piotr Kieżun.
A oto nasz zestaw tematów:
22 marca – Awangarda jidysz w Polsce
12 kwietnia – Zespół Literacki „Przedmieście” i doświadczenie Wielkiego Kryzysu
10 maja – Witkacy i „Nienasycenie”
20 września – Miłosz i katastrofiści
18 października – Grupa „Płomienie” i próby świadectwa
15 listopada – Sztuka i Naród
WSTĘP WOLNY
ZAPRASZAMY DO WYSYŁANIA ZGŁOSZEŃ NA ADRES: [email protected]
DZIĘKI TEMU BĘDZIEMY MOGLI WYSŁAĆ PAŃSTWU TEKSTY STANOWIĄCE PUNKT WYJŚCIA DO DYSKUSJI NA SEMINARIUM.
Seminarium jest finansowane ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg.