Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Polska] Wszyscy potrzebujemy...

[Polska] Wszyscy potrzebujemy zwycięstw jednostek

Katarzyna Czernik

Sukces jednostki inspiruje, łamie stereotypy, przeciera szlaki dla przyszłych pokoleń i tym samym zmienia rzeczywistość. Warto o tym pamiętać przy okazji kolejnych protestów i inicjatyw. Wśród nas są bowiem urodzeni liderzy i zdobywcy, którym skromność i lojalność nie pozwala wyjść przed szereg. Nie można pozwolić, by nasz ludzki egoizm i zazdrość blokowały tym ludziom drogę do osobistego sukcesu.

W walce o prawa kobiet i mniejszości seksualnych w Polsce i na świecie kluczowa jest determinacja i zbiorowe zaangażowanie. Protesty, jeśli głośne i liczne, potrafią porazić i zmusić do refleksji, czasem nawet do zmiany zdania. #DziewuchyDziewuchom pokazały, że na politykę zastygłą w swoich ultrakonserwatywnych poglądach trzeba wpływać oddolnie, maszerując ramię w ramię i skandując. 

W celu osiągnięcia trwałych zmian ważne jest, by protesty grup przeistoczyły się w zwycięstwa jednostek, które od wewnątrz wprowadzą wyczekiwane reformy i odmienią sposób, w jaki prawo mierzy się ze stereotypami. W polityce widać to najlepiej na przykładzie postaci, które dzięki zwycięstwu w wyborach samorządowych i parlamentarnych zmieniają naszą percepcję. 

Tak właśnie było, choć niestety tylko przez cztery lata, gdy 2011 r. w Sejmie znalazła się Anna Grodzka, pierwsza w Polsce i trzecia na świecie transseksualna posłanka. Swoją obecnością w polityce oraz mediach Grodzka skutecznie wywalczyła możliwość świadomego i godnego reprezentowania grupy transgenderowej. Nauczyła nas przy tym tego i owego o empatii wobec tych, którzy cierpią z powodu braku identyfikacji z własnym ciałem. Doprowadziła również do uchwalenia swojego sztandarowego projektu – ustawy, która wreszcie uprościła procedury prawne dotyczące uzgadniania płci. Dzięki determinacji Grodzkiej osoby transseksualne nie muszą już pozywać w trybie procesowym własnych rodziców w celu uzyskania prawa do zmiany płci. 

Podobnie jest w przypadku Roberta Biedronia, który razem z Grodzką w 2011 r. wszedł do Sejmu z ramienia Ruchu Palikota. Zarzucano mu wówczas zupełny brak doświadczenia, sugerując poniekąd, że jego homoseksualizm to jedyny argument, którym podekscytował lewicowych wyborców. Tymczasem Biedroń nie tylko zaoferował o wiele więcej, lecz także samodzielnie, dzięki ciężkiej pracy, wygrał późniejsze wybory na prezydenta Słupska. Ponad dwa lata po tym zwycięstwie liczba jego zwolenników stale rośnie. Biedroń to urodzony polityk i samorządowiec. A w jego ślady pójdą kolejni. Biedroń to początek społecznej ewolucji – pewnego dnia seksualność (hetero i homo) przestanie być rozważana jako polityczny atut lub mankament, w zależności od politycznej afiliacji.

Sukces jednostki inspiruje, łamie stereotypy, przeciera szlaki dla przyszłych pokoleń i tym samym zmienia rzeczywistość. Warto o tym pamiętać przy okazji kolejnych protestów i inicjatyw. Wśród nas są bowiem urodzeni liderzy i zdobywcy, którym skromność i lojalność nie pozwalają wyjść przed szereg. Nie można pozwolić, by nasz ludzki egoizm i zazdrość blokowały tym ludziom drogę do osobistego sukcesu. Może się bowiem okazać, że ich osiągnięcia przyspieszą proces zmian, na których zależy nam wszystkim. 

Ciągle czekam, aż spośród #Dziewuch wyłonią się przyszłe polityczki, które śmiało i ze wsparciem pozostałych sięgną po polityczne trofea. Ich sukces będzie sukcesem nas wszystkich; jego brak naszą wspólną porażką.

* Ikona wpisu: Andrzej Rozenek, Anna Grodzka i Robert Biedroń przed Sejmem, fot. Анна Литвина-Семенова, Wikimedia Commons.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 430

(14/2017)
5 kwietnia 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj