0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Polska] Wszyscy potrzebujemy...

[Polska] Wszyscy potrzebujemy zwycięstw jednostek

Katarzyna Czernik

Sukces jednostki inspiruje, łamie stereotypy, przeciera szlaki dla przyszłych pokoleń i tym samym zmienia rzeczywistość. Warto o tym pamiętać przy okazji kolejnych protestów i inicjatyw. Wśród nas są bowiem urodzeni liderzy i zdobywcy, którym skromność i lojalność nie pozwala wyjść przed szereg. Nie można pozwolić, by nasz ludzki egoizm i zazdrość blokowały tym ludziom drogę do osobistego sukcesu.

W walce o prawa kobiet i mniejszości seksualnych w Polsce i na świecie kluczowa jest determinacja i zbiorowe zaangażowanie. Protesty, jeśli głośne i liczne, potrafią porazić i zmusić do refleksji, czasem nawet do zmiany zdania. #DziewuchyDziewuchom pokazały, że na politykę zastygłą w swoich ultrakonserwatywnych poglądach trzeba wpływać oddolnie, maszerując ramię w ramię i skandując. 

W celu osiągnięcia trwałych zmian ważne jest, by protesty grup przeistoczyły się w zwycięstwa jednostek, które od wewnątrz wprowadzą wyczekiwane reformy i odmienią sposób, w jaki prawo mierzy się ze stereotypami. W polityce widać to najlepiej na przykładzie postaci, które dzięki zwycięstwu w wyborach samorządowych i parlamentarnych zmieniają naszą percepcję. 

Tak właśnie było, choć niestety tylko przez cztery lata, gdy 2011 r. w Sejmie znalazła się Anna Grodzka, pierwsza w Polsce i trzecia na świecie transseksualna posłanka. Swoją obecnością w polityce oraz mediach Grodzka skutecznie wywalczyła możliwość świadomego i godnego reprezentowania grupy transgenderowej. Nauczyła nas przy tym tego i owego o empatii wobec tych, którzy cierpią z powodu braku identyfikacji z własnym ciałem. Doprowadziła również do uchwalenia swojego sztandarowego projektu – ustawy, która wreszcie uprościła procedury prawne dotyczące uzgadniania płci. Dzięki determinacji Grodzkiej osoby transseksualne nie muszą już pozywać w trybie procesowym własnych rodziców w celu uzyskania prawa do zmiany płci. 

Podobnie jest w przypadku Roberta Biedronia, który razem z Grodzką w 2011 r. wszedł do Sejmu z ramienia Ruchu Palikota. Zarzucano mu wówczas zupełny brak doświadczenia, sugerując poniekąd, że jego homoseksualizm to jedyny argument, którym podekscytował lewicowych wyborców. Tymczasem Biedroń nie tylko zaoferował o wiele więcej, lecz także samodzielnie, dzięki ciężkiej pracy, wygrał późniejsze wybory na prezydenta Słupska. Ponad dwa lata po tym zwycięstwie liczba jego zwolenników stale rośnie. Biedroń to urodzony polityk i samorządowiec. A w jego ślady pójdą kolejni. Biedroń to początek społecznej ewolucji – pewnego dnia seksualność (hetero i homo) przestanie być rozważana jako polityczny atut lub mankament, w zależności od politycznej afiliacji.

Sukces jednostki inspiruje, łamie stereotypy, przeciera szlaki dla przyszłych pokoleń i tym samym zmienia rzeczywistość. Warto o tym pamiętać przy okazji kolejnych protestów i inicjatyw. Wśród nas są bowiem urodzeni liderzy i zdobywcy, którym skromność i lojalność nie pozwalają wyjść przed szereg. Nie można pozwolić, by nasz ludzki egoizm i zazdrość blokowały tym ludziom drogę do osobistego sukcesu. Może się bowiem okazać, że ich osiągnięcia przyspieszą proces zmian, na których zależy nam wszystkim. 

Ciągle czekam, aż spośród #Dziewuch wyłonią się przyszłe polityczki, które śmiało i ze wsparciem pozostałych sięgną po polityczne trofea. Ich sukces będzie sukcesem nas wszystkich; jego brak naszą wspólną porażką.

* Ikona wpisu: Andrzej Rozenek, Anna Grodzka i Robert Biedroń przed Sejmem, fot. Анна Литвина-Семенова, Wikimedia Commons.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 430

(14/2017)
5 kwietnia 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj