Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Projekt: Polska] Jak...

[Projekt: Polska] Jak przemawiać do Polaków i osiągnąć sukces? Praktyczny poradnik dla prezydentów USA z przykładami

Piotr S. Kozdrowicki

Przyjeżdżasz do Polski z prezydencką wizytą? Chcesz usłyszeć wiwatujące tłumy, zacieśnić sojusz i zagwarantować sobie podpisanie lukratywnego kontraktu na dostawy gazu? Przed przemówieniem przeczytaj nasz poradnik!

1. Rozpocznij wystąpienie, podkreślając swoje osobiste związki z Polską. Prawdopodobnie nie jesteś w stanie pochwalić się polskimi korzeniami, ale i tak daj do zrozumienia, że w głębi serca czujesz się Polakiem. Jeśli poznałeś w Ameryce jakichś Polaków (nawet swoich wyborców), koniecznie się tym pochwal!

„I jak wiecie, Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo licznie popierali mnie podczas ostatnich wyborów i bardzo byłem z tego zadowolony.”
– Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

„Przywożę ze sobą pozdrowienia i przyjaźń narodu Ameryki i z mojego miasta, rodzinnego Chicago, które gości tak wielu dumnych Amerykanów polskiego pochodzenia. W Chicago myślimy o sobie jako o małym kawałku Polski.”
– Barack Obama, 4 czerwca 2014 r.

„Polska ma specjalne miejsce w sercu każdego Amerykanina i w moim sercu. Kiedy Wy czujecie ból, my także go czujemy.”
– George H. Bush, 11 lipca 1989 r.

2. We wstępie wspomnij o strategicznym sojuszu militarnym Polski z USA. Daj do zrozumienia, że światowy pokój opiera się na potędze tych dwóch państw, a Ty właśnie odwiedzasz to drugie. Wspomnij o służbie polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie – to zagwarantuje, że będą tam wysyłani przez kolejne kilkanaście lat.

„Polska walczy wraz z nami, prowadząc misje rozpoznawcze i szkoląc żołnierzy w Iraku i w Afganistanie. W imieniu wszystkich Amerykanów chciałem wyrazić uznanie wobec tych żołnierzy i ich rodzin za ich służbę.”
– Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni żołnierzom w Iraku, w Afganistanie, w republikach nadbałtyckich i z chęcią nazwiemy Polskę najmocniejszym i najbliższym z naszych sojuszników.”
– Barack Obama, 4 czerwca 2014 r.

„W Afganistanie i Iraku polskie siły zbrojne służyły z wielką ofiarnością i wielkim honorem. Polska dorosła do odegrania wielkiej roli – dla waszej i naszej wolności.”
– George W. Bush, 31 maja 2003 r.

3. Koniecznie przywołaj wiodącą rolę Polski w NATO. To nic, że Polska wstąpiła do sojuszu 50 lat po jego powstaniu, a wcześniej pozostawała jego wrogiem. W gruncie rzeczy NATO zostało powołane tylko po to, by ugruntować strategiczny sojusz militarny Polski z USA.

„Nasz silny sojusz z Polską i NATO pozostaje nadal kluczowym elementem w niedopuszczaniu do konfliktów i w zapewnieniu, że wojna pomiędzy supermocarstwami już nigdy nie spustoszy Europy i świata.”
– Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

„By wygrać wojnę z terrorem, nasz sojusz musi pozostawać silny. Polska i Ameryka są dumnymi członkami NATO i musimy wspólnie przygotować NATO na wyzwania naszego czasu.”
– George W. Bush, 31 maja 2003 r.

„Dzisiaj Polska przystępuje do NATO. Polska zajmuje swoje miejsce we wspólnocie demokracji.”
– Bill Clinton, 10 lipca 1997 r.

4. Skomplementuj Lecha Wałęsę. To prawdopodobnie jedyny żyjący Polak, którego kojarzyłeś przed wizytą i którego nazwisko jesteś w stanie jakoś wymówić. Poza tym bez pochwały Lech może nie pozwolić Ci zrobić sobie z nim zdjęcia.

„Bardzo nam miło, że także były prezydent Lech Wałęsa, słynny przywódca «Solidarności» dołączył dziś do nas.”
– Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

„Panowie Prezydenci, byli i obecni […], mam na myśli także człowieka, który skacząc przez mur stoczni, rozpoczął strajk, który przeistoczył się w wielki ruch.”
– Barack Obama, 4 czerwca 2014 r.

„Dziś nie tylko wspominamy dawnych wielkich polskich patriotów; jesteśmy tu, by docenić odwagę wielkich ludzi, którzy podtrzymywali ten naród: wśród nich prezydenta Lecha Wałęsę.”
– George H. Bush, 5 lipca 1992 r.

5. A propos wielkich Polaków – wspomnij o Pułaskim i Kościuszce. Polacy naprawdę nie obrażą się, kiedy będziesz wyłamywał sobie język na „pulazki and kozyasko”. Będą zachwyceni, że w ogóle próbujesz.

„Zaledwie kilka kroków od Białego Domu wznieśliśmy pomniki takim osobom jak Pułaski, Kościuszko.”
– Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

„Kościuszko ma swój pomnik dokładnie naprzeciw Białego Domu. Na postumencie zostało wyryte: za wolność naszą i waszą.”
– George W. Bush, 8 czerwca 2007 r.

„To pod tym wzgórzem leży Rynek, na którego bruku Kościuszko przysiągł wierność pierwszej demokratycznej konstytucji w Europie.”
– George W. Bush, 31 maja 2003 r.

6. Zabłyśniesz jeszcze bardziej, jeśli wspomnisz o Koperniku. Powiedz głośno, że był Polakiem!

„Jesteście dumnym narodem Kopernika, pomyślcie o tym!”
– Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

„Jakieś 450 lat temu, kiedy polski astronom Kopernik […] zdobył się na odwagę, by podważyć dotychczasowe wierzenia, świat zmienił się na zawsze.”
– George H. W. Bush, 10 lipca 1989 r.

7. Nie zapomnij o Papieżu Polaku!

„Razem z papieżem Janem Pawłem II Polacy potwierdzili swoją tożsamość narodu oddanego Bogu.”
– Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

„I dzisiaj chcę podziękować za odwagę Kościoła katolickiego i za ducha św. Jana Pawła II”
– Barack Obama, 4 czerwca 2014 r.

8. Od wspomnienia o papieżu przejdź płynnie do wiary i pobożności Polaków. Jeśli w trakcie wizyty nie masz czasu odwiedzić żadnego kościoła, przynajmniej raz w Twoim przemówieniu odnieś się do Boga. Oczywiście katolickiego, inni się tu nie liczą.

„Dziś, stojąc przed tym niesamowitym tłumem, przed tym pełnym wiary narodem, wciąż słyszę echa głosów niesionych przez historię […]: my chcemy Boga!”
– Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

„Niech Bóg błogosławi Polskę i Amerykę. Niech Bóg błogosławi nas sojusz.”
– Barack Obama, 4 czerwca 2014 r.

„Jestem zaszczycony, będąc tu w Krakowie, stojąc w miejscu, w którym tak wiele znaków świadczy o polskiej historii i wierze.”
– George W. Bush, 31 maja 2003 r.

„W tę niedzielę, od katedry św. Jana po wiejskie kościoły w Zakopanem, kościelny dzwon nie tylko głosi uroczyste requiem, lecz także bije na nowy początek.”
– George Bush, 5 lipca 1992 r.

9. Przywołaj wojnę i któreś z polskich powstań. Najlepiej warszawskie (nie pomyl z tym w getcie!). Daj do zrozumienia, że wszystkie były zwycięskie.

„Jest to ogromny zaszczyt, że mogę stanąć w tym mieście, pod tym pomnikiem, wzniesionym na cześć powstania warszawskiego […]. Pamięć o tych, którzy zginęli w powstaniu, pobrzmiewa przez dziesięciolecia.”
– Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

„Pokolenia Polaków, którzy powstawali, walcząc o niepodległość, żołnierzy, którzy odpierali inwazję ze Wschodu i z Zachodu, sprawiedliwi wśród narodów świata […], bohaterowie getta warszawskiego, którzy nie poddali się bez walki, Polacy walczący w Normandii i w Armii Krajowej, nawet gdy Warszawa została zrównana z ziemią, mimo wszystko nadal walczący.”
– Barack Obama, 4 czerwca 2014 r.

„Nie po to przeszliście tę drogę – przez okupację, tyranię, odważne powstania – by teraz mówiono Wam, że macie wybierać między Europą a Ameryką.”
– George W. Bush, 31 maja 2003 r.

10. Teraz podkreśl wyjątkowe plany Ameryki wobec Polski. Zależnie od okoliczności, stawiaj na wątki gospodarcze lub militarne. Uwaga: pod żadnym pozorem nie wspominaj o wizach!

„Do wszystkich obywateli tego wspaniałego regionu: Ameryka chce wzmacniać partnerstwo z Wami! Zacieśnijmy więzi handlowe i gospodarcze.”
– Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

„Polska poczyniła wspaniałe postępy w reformach, wstępując na nowy poziom tej ekonomicznej rewolucji. Jak zawsze, Stany Zjednoczone są chętne, by Wam pomóc.” – George Bush, 5 lipca 1992 r.

Sukces! Jeśli udało Ci się przebrnąć przez wszystkie powyższe punkty, prawdopodobnie masz teraz przed sobą wiwatujące tłumy i właśnie zagwarantowałeś swojej administracji podpisanie lukratywnego kontraktu na sprzedaż Polsce gazu/uzbrojenia/technologii itp. Ciekawostką jest fakt, że te punkty możesz wykorzystać wielokrotnie także w Ameryce, na przykład podczas spotkania z polskimi politykami, dyplomatami lub wyborcami. Za każdym razem z takim samym skutkiem! Niestety, żadna z powyższych porad nie ma zastosowania w rozmowach z innymi krajami. Wszędzie indziej na świecie musisz się już mocniej postarać. Tym bardziej zapraszamy ponownie do Polski!

* Źródła przemówień: http://www.presidency.ucsb.edu/ws/index.php (tłumaczenia własne)
oraz doniesienia prasowe z ostatniej wizyty.

** Fot. wykorzystana jako ikona wpisu: Wikimedia Commons

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 443

(27/2017)
10 lipca 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj