Już po raz trzeci mamy przyjemność zaprosić Państwa na cykl seminariów literackich Kultury Liberalnej, tym razem pt. „Powojnie. Spory o Polskę i Europę”. Opuszczamy dwudziestolecie międzywojenne i wchodzimy w okres po 1945 r. Śledzić będziemy pisarskie i publicystyczne dyskusje wokół PRL-owskiej i zimnowojennej rzeczywistości.
Na pierwszym seminarium gościmy Annę Bikont, dziennikarkę, reporterkę i pisarkę, związana z „Gazetą Wyborczą”, współautorka (z Joanną Szczęsną) książki „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”, wyróżnionej Wielką Nagrodą Fundacji Kultury .
Głównym tematem spotkania będzie polemika Jana Kotta i Marii Dąbrowskiej wokół twórczości Josepha Conrada, za którą krył się powojenny spór o powstanie warszawskie, rozumienie heroizmu i patriotycznego obowiązku. Dyskusja wokół Conrada posłuży nam za pretekst do rozmowy o powojennych postawach inteligencji, szczególnie o jej stosunku do systemu komunistycznego. Chcielibyśmy zadać pytania o sens oporu wobec władzy i myślenie w duchu pozytywizmu, a także o „heglowskie ukąszenie”.
LEKTURA:
– Jan Kott, O laickim tragizmie, „Twórczość”, 2/1945.
– Maria Dąbrowska, Conradowskie pojęcie wierności, „Warszawa”, 1/1946.
Jak wygląda seminarium? Spotykamy się w raz w miesiącu w środy lub czwartki o godz. 18.00. Przed spotkaniem czytamy krótkie teksty polskich pisarzy i publicystów tworzących po wojnie i komentujących rzeczywistość Polski Ludowej, a następnie dyskutujemy o nich z zaproszonymi gośćmi. W poprzednich edycjach byli wśród nich prof. Andrzej Mencwel, prof. Hanna Kirchner, prof. Małgorzata Szpakowska, Klementyna Suchanow, prof. Stanisław Bereś, Jan Gondowicz, dr Andrzej Franaszek. Zadajemy pytania, spieramy się. Odważnych zapraszamy do pisania tekstów w oparciu o lektury. Teksty te zostaną opublikowane na stronie „Kultury Liberalnej” w dziale „Czytając”.
Gospodarzami tej edycji seminarium są Łukasz Bertram, Iza Mrzygłód i Adam Puchejda.
OTO NASZ ZESTAW TEMATÓW:
4 kwietnia – Spór o Conrada. Pisarze wobec tradycji i komunizmu
26 kwietnia – Miłosz. Rodzinna Europa
17 maja – „Więź”. W stronę personalizmu
27 września – Wat. Rozliczenie stalinizmu
25 października – Giedroyc. Myśl wschodnia
22 listopada – „Konopielka”. O kształt polskiej modernizacji
WSTĘP WOLNY
Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na adres: [email protected]
Seminarium jest finansowane ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg.