Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Europa Orbána kontra...

Europa Orbána kontra Europa Macrona

w Teatrze Polskim przy ul. Karasia 2 w Warszawie

Szanowni Państwo,

Redakcja „Kultury Liberalnej” serdecznie zaprasza na międzynarodową konferencję z cyklu „Pękające granice, rosnące mury” w tym roku odbywającą się pod tytułem „Europa Orbána kontra Europa Macrona” – 13 września 2018 roku (czwartek) o godz. 17.00 w Teatrze Polskim przy ul. Karasia 2 w Warszawie.

Tegoroczna konferencja będzie poświęcona sporowi toczącemu się wokół konkurencyjnych wizji Wspólnoty Europejskiej, który polaryzuje tak polską, jak i międzynarodową scenę polityczną. Z jednej strony dostrzegamy zwolenników ściślejszej integracji państw z Unią Europejską, ochrony praw człowieka oraz ustalonego modelu demokracji liberalnej. Z drugiej zaś nie brakuje zwolenników modelu opartego na tradycyjnych narodowych i chrześcijańskich wartościach. Oś owego sporu przebiega nie tylko wzdłuż kwestii relacji z Unią Europejską, ale dotyka także problematyki takiej jak model rodziny, stosunek do religii (w szczególności chrześcijaństwa oraz islamu) czy praw osób LGBT. O temperaturze konfliktu świadczą słowa, jakimi wzajemnie określają się antagonistycznie zorientowane strony debaty: pierwsza grupa często nazywana jest „europeistami”, druga – „nacjonalistami”. Celem naszych dyskusji będzie analiza tego konfliktu w kontekście współczesnej wspólnotowości i pokazanie przyczyn zaistniałego kryzysu.

Poniżej przedstawiamy Państwu harmonogram konferencji.

16.00 Rejestracja gości
17.00 Otwarcie konferencji – Dyrektor Teatru Polskiego, Andrzej Seweryn
17.05 Wykład wprowadzającyprof. Jan Zielonka (Uniwersytet Oksfordzki)
17.30–18.40 panel I –New communities in the EU?
dr Christoph von Marschall (Der Tagesspiegel)
David Goodhart (Policy Exchange)
Natalie Nougayrède (The Guardian)
prof. Jan Sowa (Polska Akademia Nauk)
Prowadzenie: dr Jarosław Kuisz

18.40–19.00 Przerwa, poczęstunek
19.00– 20.10 panel II – Liberal democracy mid-life crisis?
dr Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński)
prof. Jan Zielonka (Uniwersytet Oksfordzki)
dr Hella Dietz (Zeit-Online)
Jakub Iwaniuk (Le Monde)
Prowadzenie: dr Karolina Wigura

Współorganizatorzy: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Allianz Kulturstiftung
Kulturę Liberalną wspiera: ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius
Patroni medialni: Radio TOK FM, Rzeczpospolita
Partnerzy: Teatr Polski, Miasto Stołeczne Warszawa, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego

Chętnych do wzięcia udziału uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod tym linkiem: https://goo.gl/forms/RBqT7ObxFA11lj803

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!
Redakcja „Kultury Liberalnej”

 

 

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 505

(37/2018)
13 września 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj