0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Chiny] Przeproś. Albo...

[Chiny] Przeproś. Albo pożałujesz.

Katarzyna Sarek

Chiny nie puszczają płazem przewin. Zwłaszcza jeśli obrażającym jest cudzoziemiec. Ale i swoim obywatelom potrafią zwrócić uwagę oraz skutecznie skłonić do samokrytyki. Poniżej chronologiczny wybór tegorocznych największych obraz i najgłośniejszych przeprosin.

Styczeń 2018

Mariott, Delta, Zara, Medtronic przeprosiły Chiny za wyszczególnienie na swoich stronach internetowych Tajwanu jako kraju. Mariott zwolnił pracownika, który obsługując firmowego Twittera, polubił wpis organizacji wspierającej niepodległość Tybetu.

Chiński muzyk PG One publicznie przeprosił za nieprzyzwoite teksty swoich piosenek. Zrobił to po potępieniu Ligi Młodzieży Komunistycznej, której zdaniem twórczość artysty nie daje młodym fanom właściwych wzorców. Muzyk wyznał, że uległ „zbyt mocnemu wpływowi czarnej muzyki i nie do końca zrozumiał kluczowe wartości kultury hip-hopu, ponieważ słowa piosenek powinny dotyczyć kwestii pokoju i miłości”. Piosenkarz usunął z sieci nagrania kontrowersyjnych utworów i obiecał promowanie pozytywnej energii.

Luty 2018

Mercedes-Benz przeprosił chińskich klientów za post na Instagramie, na którym pojawiły się słowa Dalajlamy: „Obserwuj wydarzenia pod każdym kątem i staniesz się bardziej otwarty”. Po przeprosinach na Twitterze CEO Daimlera i prezes Daimlera na Chiny wysłali oficjalny list z przeprosinami do ambasady Chin w Niemczech. Agencja Xinhua streściła zawartość listu, w którym firma zapewniła, że „nie było jej zamiarem jakiekolwiek kwestionowanie ani negowanie suwerenności Chin, ani jej jedności terytorialnej”.

Amerykański koszykarz Jonathan Clay „J.J.” Redick, zawodnik Philadelphia 76ers, przeprosił chińskich fanów NBA za życzenia noworoczne, w których padło słowo „chink”, obraźliwe określenie Chińczyka.

Chińska telewizja państwowa CCTV odmówiła przeprosin za skecz w czasie gali noworocznej, w którym wystąpiła pomalowana na czarno chińska aktorka z olbrzymimi sztucznymi pośladkami i piersiami. Występowała w towarzystwie Afrykańczyka przebranego za małpę. Zarzuty rasizmu określono jako próbę osłabienia przyjaźni pomiędzy Chinami a Afryką.

Marzec 2018

Singapurski koncern medialny Mediacorp przeprosił Chiny i Tajwan za pomyłkę w czasie programu podróżniczego, w którym na konturach Chin kontynentalnych wyświetlono flagę Tajwanu.

Kapituła Man Booker International Prize pod naciskiem ambasady ChRL w Londynie w oficjalnych materiałach prasowych zmieniła narodowość nominowanego do nagrody tajwańskiego pisarza Wu Ming-yi z „Tajwan” na „Tajwan, Chiny”.

Linie lotnicze British Airways przeprosiły za określanie na swojej stronie internetowej destynacji „Tajwan”, zamiast „Tajwan, Chiny”.

Kwiecień 2018

China’s Civil Aviation Authority wysłała oficjalne pismo do trzydziestu sześciu linii lotniczych na całym świecie z żądaniem usunięcia Tajwanu, Hongkongu i Makau jako nazw krajów ze stron internetowych i wszystkich materiałów marketingowych.

Dom mody Balenciaga i sieć sklepów Printems oficjalnie przeprosiły chińskich klientów za brutalne potraktowanie Chińczyka przez ochroniarzy w sklepie w Paryżu. Nagranie z incydentem wywołało burzę w chińskich mediach i kampanię online wzywającą do bojkotu konsumenckiego.

Zhang Yiming, CEO giganta nowych technologii Tencent, przeprosił obywateli Chin za niewłaściwe treści udostępniane na agregacie newsów Toutiao. Przyznał się do nadmiernego zaufania w algorytmy i wystąpieniu „przeciwko kluczowym wartościom socjalistycznym, zapominając, że technologia musi podlegać systemowi wartości socjalizmu, propagować pozytywną energię, odpowiadać duchowi czasów i przestrzegać ustalonych zasad”.

Maj 2018

Koncern odzieżowy GAP oficjalnie przeprosił chińskich konsumentów za koszulkę z nadrukiem, na którym widniała mapa Chin nie uwzględniająca Tajwanu, części Tybetu i wysp na Morzu Południowochińskim.

Czerwiec 2018

W czasie corocznego Pacific Islands Forum przewodniczący chińskiej delegacji Du Qiwen zażądał dostępu do mównicy bez zachowania ustalonej kolejności. Gdy mu odmówiono, zareagował bardzo gwałtownie. Prezydent wyspiarskiego państewka Nauru, Baron Waqa stwierdził, że chiński delegat zachowywał się arogancko i agresywnie, nazwał go „nikim” i na późniejszej konferencji prasowej powiedział: „Nie jest nawet ministrem, a domagał się wystąpienia przed prezydentem Tuwalu. Czy on zwariował?”. Zażądał również oficjalnych przeprosin od Chin, które ze swojej strony również domagają się przeprosin od Nauru za obraźliwe słowa i niewłaściwe traktowanie chińskiej delegacji. We wrześniu, wciąż bez listu z przeprosinami, prezydent Waqa zapowiedział, że nie porzuci sprawy i jest gotów szukać pomocy w takich instytucjach międzynarodowych jak ONZ.

Lipiec 2018

Prawit Wongsuwan, premier Tajlandii, oficjalnie przeprosił Chiny za swój komentarz dotyczący zatonięcia łodzi, w wyniku którego zginęło czterdziestu czterech chińskich turystów. Bezpośrednio po wypadku premier powiedział, że władze tajskie nie mają sobie nic do zarzucenia, ponieważ operatorem łodzi była chińska firma, której pracownicy wypłynęli w morze, lekceważąc niekorzystne prognozy pogody.

Chińska gazeta rządowa „Global Times” zażądała przeprosin od Indii za naruszenie granicy przez drona. W artykule ostro napiętnowano prowokację indyjskiej armii i zarzucono Indiom, że „nie potrafią się zachować”.

Sierpień 2018

Tajwańska aktorka Vivian Sung po nagłośnieniu nagrania z 2015 roku, w którym zapytana o swój ulubiony kraj odparła, że jest nim Tajwan, wyznała w mediach, że źle sformułowała swoje myśli i że „jest dumna z bycia Chinką”. Rzecznik prezydentki Tajwanu Tsai Ing-wen w komunikacie do mediów napisał, że wywieranie presji na artystach i zmuszanie ich do deklaracji politycznych nie odpowiada standardom nowoczesnego i cywilizowanego społeczeństwa.

Sieć tajwańskich kawiarni 85°C przeprosiła chińskich klientów, zapewniając, że popiera politykę „jednych Chin” i będzie rozwijać wzajemną współpracę między Chinami i Tajwanem. Gniew Chińczyków wywoła wizyta prezydentki Tsai Ing-wen w lokalu firmy w San Francisco, gdzie wypiła kawę, porozmawiała z pracownikami i otrzymała w prezencie maskotkę firmową – poduszkę w kształcie ciastka.

Wydawnictwo Cambridge University Press (CUP) przyznało się, że na żądanie General Administration of Press and Publication (GAPP) wycofało ze swojej internetowej bazy ponad trzysta artykułów dotyczących głównie Tybetu, Tajwanu, Xinjiangu i wydarzeń na placu Tiananmen. Po gwałtownej reakcji i protestach naukowców z całego świata kilka dni później wydawnictwo ogłosiło, że w trosce „o wolność badań, które są fundamentem uniwersytetu” z powrotem umieściło na stronie wykasowane teksty.

Wrzesień 2018

Ambasada ChRL w Londynie zażądała oficjalnych przeprosin od organizatorów konferencji Partii Konserwatywnej, w czasie której chińska dziennikarka telewizyjna przerwała wystąpienie mówcy i poproszona o opuszczenie sali, dwukrotnie uderzyła wolontariusza. Zdaniem ambasady uniemożliwiono jej zabranie głosu i złamano zasadę wolności słowa. Ambasador chiński zaapelował do władz brytyjskich, aby „stały na straży praw dziennikarzy i unikały w przyszłości tak absurdalnych sytuacji”. Organizatorzy, powołując się na osiemdziesięciu świadków i nagranie, odrzucają oskarżenia i zwracają uwagę, że przeciwko już zwolnionej z aresztu dziennikarce toczy się dochodzenie.

Ambasada ChRL w Sztokholmie bezskutecznie domagała się przeprosin od władz Szwecji po incydencie z udziałem obywateli Chin w jednym z hoteli. Troje turystów pomyliło się przy rezerwacji i nie chciało opuścić lobby. Obsługa wezwała policję, która wyniosła turystów z budynku. Zdaniem ambasady funkcjonariusze byli brutalni i złamali prawo, szwedzka policja po dochodzeniu stwierdziła jednak, że nie doszło do naruszenia procedur i odmówiła dalszych komentarzy. Ambasada po raz kolejny zażądała przeprosin po programie satyrycznym w szwedzkiej telewizji, w którym wyśmiano cały incydent i pokazano chińskich turystów w bardzo niekorzystnym świetle. Gdy w następnym wydaniu komik przeprosił obywateli Chin, ale wyśmiał władze i partię komunistyczną – ambasador wysunął żądanie kolejnych, tym razem szczerych, przeprosin.

Październik 2018

Fan Bingbing, najpopularniejsza chińska aktorka, opublikowała na WeChacie przeprosiny skierowane do rzeszy swoich fanów. Fan Bingbing, która przez ponad trzy miesiące była nieobecna w mediach i nikt nie wiedział, co się z nią dzieje i gdzie przebywa, przyznała się publicznie do oszustw podatkowych i zobowiązała się do zapłacenia zaległych podatków i nałożonych kar. „Jestem wystraszona i głęboko zawstydzona moimi błędami. Zdradziłam zaufanie społeczeństwa. Wszystkie moje osiągnięcia zawdzięczam wsparciu kraju i ludu. Bez polityki partii i państwa, bez miłości ludu, nie było by Fan Bingbing”.

Brooklyn Beckham, syn słynnego piłkarza, opublikował na Instagramie dwa zdjęcia chińskich turystów w Wenecji z komentarzem „No place like Italy innit”. Polubiony przez ponad sto tysięcy osób post wywołał gwałtowne reakcje wśród Chińczyków, którzy uznali wpis i zdjęcia za rasistowskie i zaczęli domagać się przeprosin, podkreślając olbrzymie kwoty zarabiane przez jego ojca na chińskim rynku reklamowym i grożąc bojkotem. Brooklyn Beckham jedynie usunął post i ustawił konto instagramowe jako prywatne.

Ciąg dalszy z pewnością nastąpi.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 509

(41/2018)
12 października 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj