0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Goście, premiery i...

Goście, premiery i nowości wydawnicze na gdyńskim festiwalu Miasto Słowa

Redakcja „Kultury Liberalnej” zaprasza

Już za tydzień dowiemy się, kto zdobył Nagrodę Literacką Gdynia. Od poniedziałku rozpoczyna się towarzyszący nagrodzie festiwal Miasto Słowa. Obu wydarzeniom patronuje „Kultura Liberalna”.

FESTIWAL MIASTO SŁOWA / NAGRODA LITERACKA GDYNIA
24 – 30 sierpnia 2020

Jak co roku przyznanie Nagrody Literackiej GDYNIA poprzedza festiwal Miasto Słowa. Jego tegoroczna edycja jest wyjątkowa – obchodzimy 15-lecie nagrody. Z tej okazji program Festiwalu jest szczególnie bogaty, na czytelników czekają różnorodne wydarzenia: spotkania i panele dyskusyjne z udziałem nominowanych oraz zaproszonych pisarzy i pisarek, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i spotkania dla dzieci czy wystawa plakatu promującego czytelnictwo.

Wszystko przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności. Niemal wszystkie wydarzenia odbędą się na otwartej przestrzeni, znakomita ich większość zostanie zaprezentowana on-line w czasie rzeczywistym, wiele z nich będzie dostępnych również w wersji dla niesłyszących.

W tym roku wyjątkowo dużo będzie premier i nowości wydawniczych. Z zupełnie nowymi książkami do Gdyni przyjadą Manuela Gretkowska, Mikołaj Grynberg, Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Dorota Masłowska, Marek Niedźwiecki, Krzysztof Varga. Szczególną premierą tegorocznej edycji będzie książka „Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku”, która została przygotowana z okazji 15-lecia nagrody. Jest to pierwsza próba podsumowania tego, co w literaturze polskiej ostatnich dwóch dekad było najważniejsze.

Niezwykle ważne będą też spotkania, które bezpośrednio odnoszą się do niepokojów, lęków czy strachów naszych czasów. O nich rozmawiać będą  Stefan Chwin, Mira Marcinów  i Izabela Morska.  Literacką odtrutką i oddechem będą: sobotnie spotkanie o podróżach z udziałem Manueli Gretkowskiej, Marty Stacewicz-Paixão, Weroniki Wawrzkowicz i Katarzyny Tubylewicz. A na deser rozmowa o  jedzeniu, w towarzystwie Doroty Masłowskiej i autorki „Jadłonomii” – Marty Dymek.

Festiwalowi od kilku lat towarzyszy pasmo filmowe, które bezpośrednio nawiązuje do poruszanych w Mieście Słowa tematów. Kto przyjdzie na spotkanie z Markiem Niedźwieckim, musi zobaczyć „My Generation”. A ci, których interesuje „Książka o śmieciach” i spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim, z pewnością nie zawiodą się na filmie „Zjedz to!” – o tym, ile wyrzucamy żywności. Z kolei Manuela Gretkowska czy Katarzyna Nosowska mogłyby spokojnie zostać kolejnymi bohaterkami filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet. Film o Pilchu”, od którego zaczniemy program filmowy, to nasze przypomnienie o wizycie pana Jerzego w Gdyni, całkiem niedawno, bo dwa lata temu.

W czasie festiwalu odbędą się również spotkania z autorami i autorkami nominowanymi do nagrody. My zapraszamy szczególnie na spotkanie prowadzone przez naszego redakcyjnego kolegę Piotra Kieżuna, który w czwartek 27 sierpnia rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii esej (por. program poniżej).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc!

 

Szczegółowy program dostępny na:

www.nagrodaliterackagdynia.pl/festiwal
https://www.facebook.com/nagroda.literacka.gdynia

Organizacja: Miasto Gdynia

Partnerzy: Biblioteka Gdynia / Gdyńskie Centrum Filmowe / Muzeum Emigracji w Gdyni / Gdyńskie Centrum Kultury / Akademickie Centrum Kultury UG – ACK Alternator / Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury / Tygodnik Powszechny  / Dwutygodnik  / Muszla Gdynia

Patroni medialni: Książki. Magazyn do czytania / Gazeta Wyborcza / Radio Gdańsk S.A. / Onet / Kultura Liberalna / booklips.pl / Lubimyczytac.pl / Wyborcza.pl Trójmiasto / Trojmiasto.pl / Kwartalnik Artystyczny Bliza / Radio Nowy Świat

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 606

(36/2020)
22 sierpnia 2020

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj