0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Sawczuk w poniedziałek]...

[Sawczuk w poniedziałek] Exit poll: Polska to nie Węgry

Tomasz Sawczuk

W oczekiwaniu na ogłoszenie oficjalnych wyników przez PKW, polecamy Wam naszą redakcyjną dyskusję po publikacji badań exit poll.

Według badań exit poll opozycja wygrała wybory parlamentarne. W badaniu IPSOS wyniki wyglądają następująco: PiS 36,8 procent, Koalicja Obywatelska 31,6 procent, Trzecia Droga 13 procent, Lewica 8,6 procent, Konfederacja 6,2 procent. To daje opozycji blisko 250 mandatów w parlamencie, a zatem wyraźną większość.

Odrębny exit poll zorganizowała również firma OGB. W ich badaniu opozycja wypadła jeszcze lepiej i może liczyć nawet na kilka mandatów więcej. Wyniki: PiS 33,5 procent, KO 31,4 procent, Trzecia Droga 13,9 procent, Lewica 9,8 procent, Konfederacja 7,7 procent.

Zwraca uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim słaby wynik Konfederacji, znacznie słabszy niż notowany jeszcze kilka tygodni temu. Co ciekawe, według szczegółowych wyników IPSOS Konfederacja uzyskała jedynie 3,3 procent głosów wśród kobiet. Jeszcze niedawno zastanawialiśmy się również nad tym, jak zagłosuje najmłodsza grupa wyborców. Według exit poll w grupie 18–29 lat wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 28 procent, a pozostałe partie uzyskały bardzo wyrównane wyniki 15–18 procent.

W badaniu istotne jest również to, że PiS nie zbliżyło się do 40 procent, a Koalicja Obywatelska przekroczyła 30 procent. Trzecia Droga osiągnęła wynik trochę powyżej, a Lewica nieco poniżej oczekiwań. Wszystko to, podobnie jak niski wynik Konfederacji, powoduje łącznie, że opozycja ma szanse na większość. Na ogłoszenie zwycięzców jest jednak jeszcze trochę za wcześnie – w badaniu możliwe są błędy, wynikające między innymi z praw statystyki. W tej sprawie musimy poczekać na policzenie głosów przez komisje wyborcze.

Czekając na oficjalne wyniki, można jasno powiedzieć, że Polska to nie Węgry – partie demokratyczne są u nas wciąż bardzo silne i mogą liczyć na głos wielu milionów Polaków, którzy stanowią realną siłę społeczną. Jest to prawda niezależnie od tego, jaki będzie ostateczny rozkład mandatów.

Jak na razie liderzy opozycji mają powód do dobrego nastroju. Donald Tusk z radością mówił o zwycięstwie, natomiast Jarosław Kaczyński bez euforii stwierdził, że ma nadzieję, iż program PiS-u będzie jeszcze realizowany.

W oczekiwaniu na ogłoszenie oficjalnych wyników przez PKW, serdecznie polecam Wam naszą redakcyjną dyskusję po publikacji badań exit poll.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 770

(41/2023)
15 października 2023

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj