Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Rosja, Chiny, Indie...

Rosja, Chiny, Indie – gra o Azję i o Zachód. Czy jest się czego bać?

Szanowni Państwo!

Niedawna wizyta rosyjskiego prezydenta, premiera i ministrów w Pekinie miała pokazywać dobre relacje między Rosją a Chinami. Goście zostali przyjęci z najwyższymi honorami, sami również nie szczędzili gestów świadczących o poczuciu wspólnoty interesów obu państw. Komentatorzy interpretowali to zgodnie – bez Chin Rosja nie mogłaby angażować się w wojnę z Ukrainą na obecnym poziomie. Co traci z powodu sankcji nałożonych przez Zachód, częściowo odbija sobie w handlu z Chinami. Eksportuje tam ropę i gaz, ale także inne towary. Według chińskich danych eksport z Rosji do Chin w latach 2021–2023 wzrósł o 63 procent. 

Współpraca obu krajów ma znaczenie nie tylko gospodarcze, lecz także polityczne. Podczas Forum Bezpieczeństwa w Singapurze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski publicznie oskarżył Chiny o to, że wspierają działania Rosji, by zniechęcić inne kraje do udziału w szczycie pokojowym, który jest zaplanowany na 15–16 czerwca w Szwajcarii. Zamiast tego oba mocarstwa namawiają do udziału w konkurencyjnym szczycie w Pekinie. Byłby to kolejny sygnał, że współpraca Rosji z Chinami dotyczy celu większego niż wojna, którą Rosja prowadzi w Ukrainie. Chinom chodzi raczej o osłabienie Zachodu, a przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, które hamują chińskie ambicje na Pacyfiku i w odniesieniu do Tajwanu.

Na tym samym szczycie w Singapurze chiński minister obrony Dong Jun oświadczył, że armia tego kraju jest gotowa zatrzymać siłą dążenie Tajwanu do niepodległości. Skrytykował jednocześnie kraje, które sprzedają Tajwanowi uzbrojenie. W ostatnim czasie Chiny przeprowadziły manewry wojskowe wokół Tajwanu, mające testować zdolność zajęcia wyspy, w odpowiedzi na wybór nowego prezydenta, którego Pekin uznaje za separatystę. 

Rosnące ambicje Chin prowadzą do zmian w regionie. Dla niektórych otwierają nowe możliwości współpracy, ale u innych budzą niepokój. Chińskie manewry wzbudzają stanowcze reakcje Filipin czy Indonezji. W tym kontekście znaczenie mają również relacje między Chinami a Indiami, które utrzymują neutralność w wojnie rosyjsko-chińskiej, ale balansują również między USA a Chinami, w interesujący sposób wpływając na politykę międzynarodową. 

W aktualnym numerze „Kultury Liberalnej” piszemy o złożonych relacjach Chin z największymi sąsiadami – Rosją oraz Indiami. Co z nich wynika dla Zachodu? 

Krzysztof Renik, dziennikarz specjalizujący się w krajach Azji Południowo-Wschodniej, analizuje rywalizację chińsko-indyjską i to, co z niej wynika dla Azji i Zachodu: „Indie, podejmując wysiłki na rzecz rozszerzenia lub utrzymania swych wpływów na obszarach budzących zainteresowanie Chin, szukają nowych partnerów. Z całą pewnością należą do nich kraje związane ze strefą Pacyfiku. To nie tylko Stany Zjednoczone, ale także Australia, Japonia, Nowa Zelandia oraz bliższe Indiom kraje Azji Południowo-Wschodniej. Nie ulega wątpliwości, iż współczesna sytuacja geopolityczna skłania Indie do prowadzenia polityki zbliżenia z krajami reprezentującymi wartości cywilizacji Zachodu”. 

Michał Lubina, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który specjalizuje się w relacjach Rosji z Chinami, w rozmowie z Jakubem Bodzionym z redakcji „Kultury Liberalnej” opowiada o złożonych relacjach między Rosją a Chinami. „Chińskie poparcie nie jest za darmo. Jest pytanie podstawowe: jak Chińczycy wykorzystają to, że Rosja ich potrzebuje, a oni są od Rosji mocniejsi” – mówi.

Zapraszamy do lektury!

Redakcja „Kultury Liberalnej”

 

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 804

(23/2024)
4 czerwca 2024

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj