PraworządźMY

Mamy dziś w Polsce do czynienia z olbrzymim kryzysem praworządności. Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny, prokuratura i w pewnym zakresie sądy powszechne są zależne od polityków. Sejm pracuje w pośpiechu, koncentruje się na celach politycznych i tworzy złe jakościowo ustawy. W indeksie państw demokratycznych Polska zbliża się do granicy, za którą demokratycznego państwa prawa już nie ma.

Jednak czy wiedząc to wszystko, mamy poczucie, że rozumiemy, jak do tego doszło?

Kryzys praworządności trudno ująć w prostych słowach. Mechanizm tego kryzysu polega na żonglowaniu sztuczkami prawnymi i rozmontowywaniu skomplikowanych instytucji. Wiemy, że dzieje się coś złego, często nie potrafimy jednak wskazać momentu, w którym politycy przekroczyli swoje uprawnienia.

 


 

Czym jest projekt PraworządźMY

Projekt „PraworządźMY” jest odpowiedzią na ten problem. Powstał po to, by w przystępny i jasny sposób pokazać, na czym polega kryzys praworządności w Polsce, oraz jakie są jego skutki dla  życia codziennego Polek i Polaków.

W tym celu tworzymy platformę internetową, na której znajdą się:

kalendaria najważniejszych procesów związanych z kryzysem praworządności
(przejęcie Trybunału Konstytucyjnego, naruszenia konstytucji itd.)

infografki ilustrujące wpływ kryzysu praworządności na życie codzienne

wywiady z ekspertami tłumaczącymi kryzys krok po kroku

krótkie opisy sytuacji w innych krajach regionu dotkniętych kryzysem praworządności
(Węgry, Czechy, Bułgaria)

Już wkrótce będzie ona dostępna pod adresem praworzadzmy.pl. My tymczasem już teraz zapraszamy wszystkich do czytania tekstów i wywiadów o kryzysie praworządności (poniżej).

 


 

Kontakt

Wszystkich zainteresowanych projektem oraz publikacją tekstów na temat praworządności w Polsce zachęcamy do kontaktu z koordynatorką „PraworządźMY” Katarzyną Skrzydłowską-Kalukin [email protected]

 


 

Wybór tekstów

 

Na czym to właściwie polega. Zrozumiale o skomplikowanym kryzysie

Kryzys praworządności w Polsce, Czechach, Bułgarii i na Węgrzech

Jak uczyć prawa w czasach bezprawia

Naszym zdaniem

Zdaniem prawników i wykładowców

Zdaniem studentów i doktorantów

 


 

Partnerzy projektu

Stronę i platformę „PraworządźMY” realizujemy w ramach projektu „Projekt In Defense of Liberal Democracy in Central and Eastern Europe”  dzięki wsparciu National Endowment of Democracy.

 

Partnerami projektu są:

Szuverén (Sovereign. Pages of the Liberal Democracy, szuveren.hu), portal opiniotwórczy zajmujący się analizą sytuacji społeczno-politycznej Węgier
The Reconstruction of the State (RS), czeska antykorupcyjna inicjatywa zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli biznesu i obywateli,
Sofia Platform, bułgarska fundacja zajmująca się edukacją obywatelską.