Joanna Kusiak

Osiemnaście noworocznych postanowień

Osiemnaście bardzo łatwych postanowień noworocznych, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć Twoje miasto i uczynić je lepszym:

1. Żeby zabić nudę, zdzieraj nielegalne/brzydkie ulotki, reklamy i plakaty z przystanków tramwajowych, drzwi Twojej klatki schodowej czy słupa.
2. Pójdź przynajmniej na jedne konsultacje społeczne. Konsultacje bywają nudne. Uczyń je bardziej interesującymi, zgłaszając swój pomysł.
3. Mieszaj pokolenia i buduj zaufanie – zagaduj w tramwaju i uśmiechaj się do ludzi spoza Twojego pokolenia lub grupy społecznej. Wypytuj starsze panie o to, jakie było miasto kiedyś, i zagaduj dzieci, co lubią w swojej okolicy (a tak, niech zaczną o tym myśleć wcześnie!)
4. Bądź turystą we własnym mieście – znajdź na mapie okolicę albo chociaż kilka ulic, których nigdy wcześniej nie widziałeś/aś, i pójdź je zwiedzić
5. Na trzy dni zrezygnuj ze słuchania muzyki przez słuchawki i wsłuchaj się w miejski hałas. Kiedy możesz, zamknij oczy i staraj się wyróżnić poszczególne dźwięki.
6. Jeśli jeszcze nie wiesz, sprawdź, kim są radni w Twojej dzielnicy i jakie były ich ostatnie inicjatywy.
7. Zabierz swoją babcię do modnej miejskiej kawiarni i bez zadęcia opowiedz jej, co jest teraz cool, i wypytaj, co było modne i gdzie się chodziło za jej czasów. Nie traktuj babci (dziadka) paternalistycznie i nie zakładaj, że na pewno im się nie spodoba. A jak im się nie spodoba, postaraj się zrozumieć dlaczego.
8. Rób zakupy w małych osiedlowych sklepikach, inaczej znikną. Alternatywa: dołącz do kooperatywy spożywczej.
9. Kiedy tylko możesz, wybieraj rower lub transport publiczny – samochód zostaw na dalekie trasy zamiejskie.
10. Protestuj publicznie, kiedy coś w mieście zmienia się na niekorzyść. Nie zadowalaj się marudzeniem w prywatnym gronie.
11. Urządź piknik/grilla na swoim lokalnym skwerku, zaproś sąsiadów.
12. Zużyte butelki z kaucją postaw obok kosza, zamiast je wyrzucać – ktoś ucieszy się, że będzie mógł je odnieść.
13. Zauważ, które miejsca w mieście są dostępne dla niepełnosprawnych/matek z wózkami, a które nie.
14. Głosuj w wyborach lokalnych. Pamiętaj że statystycznie politycy zaniedbują rejony, w których jest niska frekwencja wyborcza, więc używaj siły swojego głosu.
15. Ćwicz empatię – staraj się zauważać w mieście ludzi innych niż ty i ich problemy.
16. Idź na kurs pierwszej pomocy (albo przynajmniej sprawdź na wszelki wypadek w Internecie, jak się jej udziela).
17. Uśmiechaj się do obcych na ulicy – w Polsce to ciągle rzadkość.
18. Interesuj się lokalnymi sprawami – w końcu tutaj mieszkasz!

Znajdź więcej postanowień i dobrych praktyk tu:

www.dobrepraktyki.pl
www.365.dlalodzi.info

*Joanna Kusiak, doktorantka w Instytucie Socjologii UW i Technische Universität Darmstadt, stypendystka Fulbrighta na City University of New York, mieszka na Brooklynie. Pisze doktorat o miejskiej rewolucji w Warszawie. Członkini redakcji „Kultury Liberalnej”. Aktywna podczas protestów Occupy Wall Street.

„Kultura Liberalna” nr 156 (1/2012) z 3 stycznia 2012 r.