Zostań Współwydawcą

Wiemy, że demokracja ma kłopoty. Ale czy wiemy, czym ona właściwie jest? Jan-Werner Müller proponuje nową definicję tego systemu politycznego, według której opiera się on na trzech filarach: wolności, równości i… niepewności. Müller jednak nie uspokaja, lecz bije na alarm. W XXI wieku musimy szybko uzdrowić krytyczną infrastrukturę demokracji


Mówi się o tym, że istnieją dwie Polski, które nigdy ze sobą nie rozmawiają. Trzymacie Państwo w ręku zapis bezprecedensowego starcia dwóch światopoglądów: katolicko-konserwatywnego i liberalno-zsekularyzowanego. Nie jest to jednak tylko zapis konfrontacji, ale także dialogu i szukania kompromisu. Aborcja, eutanazja, małżeństwa jednopłciowe, populizm, wojna, to tylko kilka tematów podjętych w tej książce.


W książce ,,Kocia filozofia” John Gray, znany z prowokacyjnej krytyki naukowej pychy oraz złudzeń postępu i humanizmu, zwraca uwagę na koty – i na to, co ujawniają o złudnym stosunku ludzi do świata i samych siebie. Myśliciele od Spinozy do Bierdiajewa zadawali odwieczne pytania o to, jak być szczęśliwym, dobrym, kochanym i jak żyć w świecie zmian i strat. John Gray pokazuje, że być może możemy nauczyć się więcej od kotów – zwierząt, które najbardziej zawładnęły naszą wyobraźnią – niż od wielkich myślicieli świata.

John Gray przedstawia głęboką, prowokującą do myślenia refleksję na temat szaleństw ludzkiego charakteru. Wytycza drogę ku życiu bez złudzeń i iluzji, ujawniając, jak możemy przetrwać zarówno kryzys, jak i transformację, i dostosować się do zmienionej sceny, tak jak to zawsze robiły koty.