Dziś profil polityka jest obserwowany przez 140 tys. osób i instytucji, a przekazywane przez niego informacje trafiają do odbiorców znacznie szybciej niż oficjalne komunikaty publikowane przez resort. Oprócz powszechnego dostępu zaletą jest również wymuszona lakoniczność. Większość stanowisk, przekonuje minister, da się streścić w 140 znakach „I zrobić to szybciej, dosadniej, lepiej. Gdy niedawno napisałem na Twitterze, że Edward Snowden nie ma szans na azyl w Polsce, mój tweet trafił do światowych mediów.” Minister Radek Sikorski skończył w tym roku 50 lat.
*
Plan cięć oszczędnościowych uderza w grecki przemysł zbrojeniowy. Tamtejsze siły zbrojne liczą dzisiaj 124 tys. żołnierzy i oficerów. Są więc o jedną piątą większe od polskich, mimo że Grecja ma 11 mln mieszkańców, czyli prawie 3,5 razy mniej niż Polska. „I Kathimerini” opisują decyzję Trójki (UE-MFW-EBC), która odrzuciła plan restrukturyzacji szeregu zakładów produkujących sprzęt dla wojska. Konieczność podjęcia bardziej zdecydowanych działań oznacza de facto ogłoszenie upadłości i zwolnienie pracowników bez wypłacania odszkodowań. Podporządkowanie się decyzjom organizacji międzynarodowych jest z kolei konieczne dla otrzymania kolejnej transzy międzynarodowej pomocy chroniącej Grecję przed bankructwem. „I Kathimerini” z jednej strony nazywa decyzję Trójki wtrącaniem się, z drugiej jasno wskazuje źródła takich decyzji – wieloletnią nieefektywną politykę uzbrajania armii. Była ona podyktowana dziedzictwem junty czarnych pułkowników z przełomu lat 60. i 70., etatystyczną strategią kolejnych rządów oraz prężeniem muskułów wobec najsilniejszego sąsiada – Turcji, której siły zbrojne liczą obecnie ponad 600 tys. żołnierzy.
*
Przedwczesne deklaracje François Hollande’a w sprawie interwencji w Syrii doprowadziły do jego osamotnienia na arenie międzynarodowej – pisze „Le Figaro” w artykule opublikowanym w trakcie obrad G20 w Sankt Petersburgu. Głosem przewodniczących Rady Europejskiej, Hermana Van Rompuya, i Komisji Europejskiej, José Manuela Barroso, UE odrzuciła 5 września możliwość użycia siły w Syrii, opowiadając się za poszukiwaniem rozwiązania politycznego przez ONZ. Wcześniej stanowisko takie zajęły Niemcy. Wspólnota staje w szeregu bliżej Rosji Putina niż Stanów Zjednoczonych i Francji – gorzko konkluduje „Le Figaro”.
*
O zaakceptowaniu przeszłości koniecznej do budowania wspólnej przyszłości mówił prezydent RFN Joachim Gauck w Oradour-sur-Glane, miejscu masakry dokonanej przez oddziały SS w 1944 r. „Bądźcie wdzięczni, że Europa istnieje, ponieważ jest najlepszą rzeczą, jaka mogła się zrodzić z tragedii wojny światowej, i myśląc o całej tej przeszłości, nie zapominajcie o naszej przyszłości” – mówił niemiecki prezydent. Dziesiątego czerwca 1944 r. 642 mieszkańców, w tym 350 kobiet i dzieci, spalonych w kościele tej miejscowości w środkowo-zachodniej Francji zginęło z rąk żołnierzy Trzeciej Rzeszy. Ruiny miasteczka są zachowane w pierwotnym stanie.