Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Europa...

[Przegląd prasy] Europa wobec tragedii imigrantów i decyzje Angeli Merkel

Marcin Dobrowolski

O negocjacjach między CDU i SPD pisały w ubiegłym tygodniu wszystkie niemieckie gazety. Niektóre z nich podkreślały wagę projektu, którego zrealizowanie stoi przed kanclerz Angelą Merkel.

„Nasz kraj nie jest wyspą” – pisze wręcz „Die Welt”, cytując Joachima Gaucka , który 3 października zwrócił uwagę, że cała Europa patrzy na działania niemieckich polityków. Prezydent zauważył, że w wyborach do Bundestagu odpadło wielu kandydatów z doświadczeniem międzynarodowym. Niemcy nie mogą sobie pozwolić na izolację – przestrzegał Gauck.

„Morze staje się cmentarzem” – o tragedii nielegalnych imigrantów u wybrzeży Lampedusy donosiły włoskie media. „Corriere Della Sera” przypomina, że od 1988 roku zanotowano prawie 2000 przypadków śmierci osób usiłujących przeprawić się przez Morze Śródziemne w poszukiwaniu lepszego życia. Gazeta ostro krytykuje zarówno politykę Brukseli („to są również jej ofiary”), ale także ksenofobię Włochów. „Na 1000 imigrantów, dziewięciu znajduje schronienie w Szwecji, siedmiu w Niemczech, 4,5 w Holandii i tylko jeden we Włoszech”. Postawę wspólnoty ocenia ostro również niemiecki „Der Spiegel” , dla którego tragedia ta jest porażką zjednoczonej Europy. Tygodnik ten również podaje liczby: „Od 1999 roku ponad 200 000 osób, uciekających przed wojną, głodem i ubóstwem z Afryki i Azji, schroniło się tam po zatonięciu ich statków”, zauważając, że tylko od początku bieżącego roku blisko 22 tysiące osób dopłynęło do niewielkiego archipelagu. Niderlandzki „Volkskrant” punktuje obłudę polityków: „Od lat państwa z południa Europy próbują z wielkim trudem poruszać sprawy związane z imigracją w Brukseli, uprzedzają przy tym: Nie możemy już ich więcej przyjmować, ale nie możemy też patrzeć, jak umierają i nie możemy ich odesłać do krajów, skąd pochodzą, więc nam pomóżcie!. A państwa z północy odpowiadają: Wydalajcie ich niezależnie od okoliczności, na litość boską! Owszem, uważamy wojnę w Syrii za straszną tragedię, jest nam przykro, że na kontynencie afrykańskim nie zawsze jest różowo i popieramy arabską wiosnę. Ale nie chcemy, broń Boże, aby to było interpretowane jako zaproszenie do masowego osiedlania się w Amsterdamie, Paryżu czy Berlinie”.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 248

(42/2013)
8 października 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj