W dokumentach Himmler całkowicie pomija temat Holocaustu, pisząc jedynie o wizytacji obozów. Jak twierdzi jeden z historyków komentujących materiały, szef SS nie uważał za konieczne pisanie o zbrodniczym wymiarze swojej pracy, gdyż uważał go za integralną jej część, niewymagającą specjalnego podkreślenia.
W niedzielę, 26 stycznia obchodziliśmy 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
***
22. stycznia 1918 r. Ukraińska Centralna Rada proklamowała niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej. Dokładnie rok później URL połączono z Zachodnio-Ukraińską Republiką Ludową. 22 stycznia 2014 r. zginęły pierwsze ofiary protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie. W kolejnych dniach prowadzono rozmowy administracji prezydenckiej z przedstawicielami opozycji, lecz nie przyniosły one rezultatu. Protestujący zajmowali kolejne budynki publiczne w Kijowie oraz innych stolicach regionów. Na wschodzie Ukrainy oraz Zakarpaciu manifestowano z kolei poparcie dla ekipy rządzącej. W poniedziałek, 27 stycznia, minister sprawiedliwości zagroziła okupującym gmach jej resortu Ukraińcom, że jeżeli się nie wycofają zawnioskuje o wprowadzenie stanu wyjątkowego.
***
Ukraiński MSZ, podobnie jak resorty wielu innych krajów, wzywa swoich obywateli do powstrzymania się przed wyjazdem do Tajlandii. W Bangkoku, stolicy królestwa, w związku z masowymi protestami wprowadzono stan wyjątkowy.
Demonstracje antyrządowe rozpoczęły się, gdy gabinet poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii Thaksina Shinawatry, brata obecnej premier, skazanego zaocznie za korupcję. Yingluck Shinawatra jest postrzegana jako reprezentantka interesów przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu. Do niedzieli, 26 stycznia, w demonstracjach zginęło 10 osób.
***
Coraz więcej Szkotów chce niepodległości. Już 37 proc. osób spośród zapytanych przez „Scotland on Sunday” popiera ideę utworzenia samodzielnego państwa. To o pięć punktów procentowych więcej niż w badaniu sprzed czterech miesięcy. O taką samą wartość spadła liczba zdecydowanych przeciwników secesji. Wyniki tłumaczone są opublikowaniem w listopadzie przez autonomiczny rząd Szkocji mapy drogowej do niepodległości zawierającej m.in. obietnice zwiększenia niektórych świadczeń socjalnych.