Amerykanie i Francuzi przygotują wspólną, bezzałogową misję na Marsa – poinformowano podczas ubiegłotygodniowej wizyty François Hollande’a w Stanach Zjednoczonych. Start rakiety planowany jest na marzec 2016 roku, lot potrwa około sześciu miesięcy. W programie uczestniczyć mają także Niemcy, Wielka Brytania oraz Szwajcaria. Europejska Agencja Kosmiczna już wcześniej rozpoczęła intensywną współpracę z Rosją, zakładającą wspólne wysłanie dwóch sond – w 2016 i 2018 roku.
***
W poniedziałek w Watykanie rozpoczęły się obrady G8, jak nazywana jest Rada Kardynałów, będąca ciałem doradczym papieża Franciszka w planach reformy Kurii Rzymskiej. To trzecie od września spotkanie tego gremium i choć watykańskie biuro prasowe w swoim komunikacie wymieniło wiele punktów obrad – m.in. przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II – to zdaniem „La Stampy” posiedzenie skoncentruje się na próbie uproszczenia struktury Rad, Komisji i Kongregacji. W skład gremium wchodzą kardynałowie: Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga z Hondurasu, gubernator Państwa Watykańskiego – Włoch Giuseppe Bertello, Francisco Javier Errázuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O’Malley z USA i George Pell z Australii.
***
Gospodarki Niemiec i Francji rosną szybciej od oczekiwań analityków. Wzrost PKB w czwartym kwartale minionego roku wyniósł w Niemczech 0,4 proc. wobec oczekiwanych 0,3 proc.; we Francji zaś 0,3 proc. zamiast spodziewanych 0,2 proc. Są to wzrosty mierzone kwartał do kwartału. W ujęciu rok do roku są one jeszcze bardziej optymistyczne – wynoszą 1,3 proc. dla Niemiec i 0,8 proc. dla Francji.
***
Surowce energetyczne nie stanowią już efektywnego czynnika stymulującego rosyjską gospodarkę –powiedzieć miał Władimir Putin po posiedzeniu rządu, o którym donosiły media w minionym tygodniu. Prezydent zażądał od ministra rozwoju gospodarczego, Aleksieja Uljukajewa, raportu w sprawie „przygotowania makroekonomicznej długoterminowej prognozy wraz z określeniem rezerw rozwoju gospodarczego”. Przypomniał o „konieczności rozwoju gospodarczych interesów Rosji za granicą poprzez handlowe przedstawicielstwa”. Putin jest zdania, że należy je wznowić i dać im nowy impuls. Tymczasem rosyjska waluta przeżywa ciężkie dni, w poniedziałek spadła do najniższego wobec euro poziomu w historii. Jeszcze pod koniec stycznia AFP w obszernym komentarzu analizowała ten dołek, ale został on pogłębiony: granicę 48,46 rubli za 1 euro osiągnięto wczoraj. Prognozowany niski wzrost gospodarczy sugeruje, że nie jest to chwilowe osłabienie, lecz dłuższy trend, mogący utrzymać się na najbliższe miesiące.
***
Zbrodniami przeciwko ludzkości nazywa działania rządu Korei Północnej opublikowany w poniedziałek raport specjalnej Komisji ONZ. Jego autorzy sugerują, że odpowiedzialni za zbrodnie powinni stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Prace nad liczącym 372 strony raportem trwały rok. Zawarto w nim zeznania osób, którym udało się uciec z totalitarnego państwa, a które następnie przesłuchano na terenie Japonii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.