„Kultura Liberalna” w partnerstwie z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego  serdecznie zaprasza na debatę: 

Emisariusz, świadek… pragmatyk? Wszystkie twarze Jana Karskiego

Jan Karski, jeden z patronów roku 2014, jawi się – będąc tym, który utrwalił świadectwo o polsko-żydowskim oporze i cierpieniu w czasie drugiej wojny światowej – jako niekwestionowany autorytet moralny. Jednak Emisariusz i Świadek to tylko dwie z ról, które budowały jego złożoną tożsamość. Tożsamość człowieka zafascynowanego Talleyrandem i politycznym pragmatyzmem; „chrześcijańskiego Żyda”; Polaka i Amerykanina; emigranta, który uciekł przed Emigracją;  komentatora, który – również po 1989 roku – nie dał się zmieścić w żadnej ideologicznej sztancy.
O tej wielości twarzy Karskiego porozmawiamy podczas dyskusji w ramach cyklu Spory o polskie autorytety. Zapytamy o przedwojenną formację, która go ukształtowała; o jego myśl polityczną, odzierającą Polaków z wielu złudzeń; wreszcie – o moment odsunięcia się, a następnie powrotu do publicznego dyskursu o polskiej historii i perspektywach.

W rozmowie wezmą udział:  Maciej Kozłowski (historyk i dyplomata, ambasador RP w Izraelu w latach 1999–2003), prof. Szymon Rudnicki (historyk, laureat nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej), Eugeniusz Smolar (dyrektor Programowy Stulecia Jana Karskiego w 2014 roku)

Spotkanie poprowadzi: Łukasz Bertram („Kultura Liberalna”)

Strona spotkania na Facebooku.

KIEDY:  29 maja 2014 r. (czwartek), godz. 18.00

GDZIE: Poddasze Kultury, ul. Chmielna 15 lok. 9, Warszawa

 

WSTĘP WOLNY

 

PARTNER:

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego

 

* Zdjęcie na stronie głównej autorstwa / photo credit by Carol Harrison