Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Bez kategorii > [DEBATA] Emisariusz, świadek......

[DEBATA] Emisariusz, świadek... pragmatyk? Wszystkie twarze Jana Karskiego (29 maja, czwartek)

Redakcja Kultury Liberalnej

„Kultura Liberalna” w partnerstwie z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego  serdecznie zaprasza na debatę: 

Emisariusz, świadek… pragmatyk? Wszystkie twarze Jana Karskiego

Jan Karski, jeden z patronów roku 2014, jawi się – będąc tym, który utrwalił świadectwo o polsko-żydowskim oporze i cierpieniu w czasie drugiej wojny światowej – jako niekwestionowany autorytet moralny. Jednak Emisariusz i Świadek to tylko dwie z ról, które budowały jego złożoną tożsamość. Tożsamość człowieka zafascynowanego Talleyrandem i politycznym pragmatyzmem; „chrześcijańskiego Żyda”; Polaka i Amerykanina; emigranta, który uciekł przed Emigracją;  komentatora, który – również po 1989 roku – nie dał się zmieścić w żadnej ideologicznej sztancy.
O tej wielości twarzy Karskiego porozmawiamy podczas dyskusji w ramach cyklu Spory o polskie autorytety. Zapytamy o przedwojenną formację, która go ukształtowała; o jego myśl polityczną, odzierającą Polaków z wielu złudzeń; wreszcie – o moment odsunięcia się, a następnie powrotu do publicznego dyskursu o polskiej historii i perspektywach.

W rozmowie wezmą udział:  Maciej Kozłowski (historyk i dyplomata, ambasador RP w Izraelu w latach 1999–2003), prof. Szymon Rudnicki (historyk, laureat nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej), Eugeniusz Smolar (dyrektor Programowy Stulecia Jana Karskiego w 2014 roku)

Spotkanie poprowadzi: Łukasz Bertram („Kultura Liberalna”)

Strona spotkania na Facebooku.

KIEDY:  29 maja 2014 r. (czwartek), godz. 18.00

GDZIE: Poddasze Kultury, ul. Chmielna 15 lok. 9, Warszawa

 

WSTĘP WOLNY

 

PARTNER:

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego

 

* Zdjęcie na stronie głównej autorstwa / photo credit by Carol Harrison

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 280

(21/2014)
28 maja 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj