Szanowni Państwo,
rzecz działa się w Kielcach. Pracownica urzędu marszałkowskiego przeszła na islam. Zaczęła nosić zakrywającą włosy chustę oraz długie ciemne spódnice. Stopniowo pojawiły się kłopoty. Ostatecznie kobieta została zwolniona. Pracodawca utrzymywał, że nie doszło do dyskryminacji na tle wyznaniowym. A jednak sąd pracy wydał korzystne dla kobiety orzeczenie, uznając iż powinna zostać przywrócona do wykonywania obowiązków na poprzednich warunkach.
Dalsze postępowanie jest w toku. Już jednak widać, że po 10 latach w UE, związane z wielokulturowością dylematy stają się naszymi. Sprawa z Kielc pokazuje, że kontrowersje nie muszą wcale wiązać się z masową imigracją. Jedna z najgłośniejszych ostatnio spraw na zachodzie Europy dotyczyła odpowiedzi na pytanie, czy prywatny żłobek miał prawo zwolnić opiekunkę do dzieci za noszenie w pracy muzułmańskiej chusty.
Takie dylematy mają dziś wymiar europejski. Włochy, Niemcy, Wielka Brytania – wszędzie dziś rodzi się pytanie o to, jaki system wartości może skutecznie jednoczyć społeczeństwo. Tymczasem Europejski Trybunał Praw Człowieka zupełnie niedawno podtrzymał zgodność z prawem zakazu zakrywania twarzy w miejscach publicznych we Francji. Na dyskryminację poskarżyła się znów młoda kobieta. Teoretycznie do szkół, urzędów, dworców, parków, nie można wchodzić także w kasku motocyklowym czy kominiarce, ale wszyscy doskonale wiedzą, że chodzi o burkę czy nikab. Nieprzestrzeganie tego zakazu grozi dotkliwą karą finansową. W Belgii naciski ze strony muzułmańskich rodziców, by w szkołach uczyć o tradycyjnym modelu rodziny i zezwolić dzieciom na noszenie tradycyjnych strojów, doprowadziły ostatecznie do zakazu noszenia chust. A przy tym wcale nie aż tak egzotyczna wydaje się myśl o sojuszu konserwatywnych muzułmanów i na przykład katolików przeciwko idei laickości. Dość wspomnieć o możliwości wspólnej obrony tzw. tradycyjnego modelu rodziny.
W Polsce niedawne gwałtowne spory między zwolennikami świeckiego państwa, a katolikami powinny skłaniać do poważnego namysłu.
Co wybierzemy? Jak w praktyce będzie funkcjonować polska tolerancja? Czy i nasz parlament będzie chciał przegłosować jakąś ustawę zakazującą noszenia w miejscach publicznych islamskich nikabów i burek?
Wracamy zatem do gorącej dyskusji, którą na naszych łamach otworzyła polemika Marthy Nussbaum, zwolenniczki idei wzajemnego dostosowania się imigrantów i wspólnot ich przyjmujących, oraz Alaina Finkielkrauta, zdecydowanego przeciwnika ustępstw kultury dominującej wobec imigrantów.
Dziś o komentarz do wymiany zdań miedzy światowej sławy filozofami polityki prosimy Charlesa Taylora, Oliviera Roy oraz Iwana Krastewa.
Zapraszamy do lektury!
Jarosław Kuisz
Temat Tygodnia powstał we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, którego misją jest wspieranie wymiany intelektualnej między Francją a Polską.
Partnerami są również Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Eurozine.
Stopka numeru:
Koncepcja Tematu Tygodnia: Jarosław Kuisz.
Współpraca: Paul Gradvohl, Aneta Bassa, Błażej Popławski, Adam Puchejda, Łukasz Pawłowski, Michał Matlak.
Ilustracje: Anna Krztoń [http://www.anna.krzton.com/blog].