Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Będzie Wam gorzej!...

Będzie Wam gorzej! O bezrobociu wśród młodych [DEBATA]

Redakcja "Kultury Liberalnej"

Szanowni Państwo,

nie ma pracy dla młodych. A jeśli akurat jest, to z pewnością nie spełni nadziei pracobiorców. Nie tylko pod względem wysokości pensji, ale także pewności zatrudnienia oraz komfortu pracy. Tak ponury wniosek płynie z najnowszych badań rynku pracy, przeprowadzonych także na polskim podwórku.

Dlaczego jest tak źle?

W zależności od tego, kogo zapytamy, otrzymamy jedną z dwóch jednoznacznych odpowiedzi. A między nimi pustka, wielka pustka, albowiem obie strony okopały się po swoich stronach i regularnie wymieniają ciosami.

„Trzeba obniżyć koszty pracy i uelastyczniać formy zatrudnienia!”, mówią jedni, na przykład powołując się na rozwiązania niemieckie. „Polska od 25 lat konkuruje tylko niskimi kosztami pracy – ten model na dłuższą metę jest nie do utrzymania, bo na wschód od Polski praca jest jeszcze tańsza!”, odpowiadają inni. Ta sama grupa sposobu na uzdrowienie rynku pracy szuka w eliminacji umów-zleceń i o dzieło, a następnie wprowadzeniu obowiązku zatrudnienia na umowę o pracę.

I tu dopiero sprawa się komplikuje.

Bo czy każda umowa poza zatrudnieniem na czas nieokreślony to osławiona „śmieciówka”? Czy tak samo i w każdej sytuacji można oceniać umowę o dzieło, umowę-zlecenie i umowę na czas określony? Co z nierentownymi branżami?

Tego rodzaju spory rozpalają do czerwoności aule uniwersytetów oraz łamy pism opiniotwórczych. Powinny jednak przede wszystkim interesować tych, których załamanie gospodarcze dotyka najbardziej, czyli młodych Europejczyków. Poziom bezrobocia w tej grupie wiekowej dochodzi w niektórych krajach do 50 proc., a szanse na jego szybkie zredukowanie wydają się niewielkie. Monstrualny dług publiczny w wielu państwach spadnie na tych, którzy dziś są dziećmi. „Będziecie mieli gorzej niż pokolenie Waszych rodziców” – takie płyną wnioski z prac analityków. Ale może zamiast godzić się na taką diagnozę, lepiej zastanowić się, jak ten stan rzeczy zmienić.

Gdzie szukać źródeł obecnej sytuacji i czyim receptom zaufać? Czy winne są szkoły, które, ignorując potrzeby rynku pracy, „produkują bezrobotnych”? Młodzi absolwenci, którzy mają zbyt wygórowane wymagania płacowe i socjalne? A może owe zmienne „potrzeby runku” są jedynie zasłoną dymną pozwalającą tłumaczyć brak pomysłów na walkę z problemem? Czy liberalizować kodeks pracy i godzić się na coraz bardziej elastyczne formy zatrudnienia?

Takie pytania zadaliśmy gościom naszej debaty zorganizowanej na Poddaszu Kultury: filozofce i stałej współpracowniczce „Kultury Liberalnej” Katarzynie Kasi, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jackowi Męcinie, ekonomistce z Uniwersytetu Warszawskiego Joannie Turowicz oraz dziennikarzowi i ekspertowi OPZZ Piotrowi Szumlewiczowi. Dyskusję moderowała Karolina Wigura.

Rozmowa była drugą z cyklu wspólnych debat organizowanych przez międzynarodową sieć Time To Talk i „Kulturę Liberalną”. Skrócony zapis pierwszej debaty znajdą Państwo TUTAJ.

 


 

Stopka numeru:

Autor koncepcji Tematu Tygodnia: Jarosław Kuisz.

Współpraca: Błażej Popławski, Viktoriia Zhuhan, Emilia Kaczmarek, Anna Olmińska, Elżbieta Ber.

Zdjęcia: Grzegorz Brzozowski.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 305

(45/2014)
11 listopada 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj