Komisja Europejska może wstrzymać węgiersko-rosyjski projekt rozbudowy elektrowni atomowej w Paks – napisał dziennik „Financial Times”. Zdaniem gazety umowa ta może naruszać przepisy antymonopolowe. Warte 12 mld euro porozumienie przewiduje budowę dwóch nowych reaktorów w istniejącej elektrowni, co zwiększy energetyczną zależność Budapesztu od Moskwy. Już teraz 80 proc. węgierskiej ropy i 60 proc. gazu pochodzi właśnie z Rosji. Postępowanie antymonopolowe, które jest na początkowym etapie, daje jeszcze Budapesztowi szansę dogadania się z Brukselą. Sprawę bada także Europejska Wspólnota Energii Atomowej, której zaniepokojenie wzbudziła kwestia dostaw i finansowania paliwa do reaktorów. Elektrownia jądrowa w Paksie, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju.
*
Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej gromadzi przed telewizorami setki milionów widzów, nic więc dziwnego, że prócz pięknych kreacji gwiazdy Hollywood starają się zaprezentować również swoje osobiste poglądy na uczynienie świat lepszym. Polityczne manifestacje spisał komentator portalu Bloomberg Politics. Podczas rozdania Oscarów poruszono kwestie inwigilacji NSA, równości płac, a także sprawę reformy więziennictwa i temat rasizmu. Burzę oklasków i tysiące twittów zebrała Patricia Arquette, która odbierając Oscara za rolę w filmie „Boyhood”, powiedziała kilka słów na temat nierówności w amerykańskim społeczeństwie. Oscara za najlepszą piosenkę otrzymali Common i John Legend, którzy przygotowali utwór do filmu „Selma”. To dramat historyczny przedstawiający walkę o równouprawnienie Afroamerykanów. John Legend, odbierając statuetkę, stwierdził, że ustawa o prawach do głosowania jest zagrożona. Obecnie więcej Afroamerykanów jest pod kontrolą resocjalizacyjną niż było w niewoli w 1850 r.
*
Europejski Bank Centralny przygotowuje się do wyjścia Grecji ze strefy euro – poinformował „Der Spiegel”. Ta informacja pojawiła się zaledwie dzień po tym, jak inne niemieckie media poinformowały o chęci wprowadzenia kontroli przepływu kapitału, by powstrzymać odpływ pieniędzy z Grecji. Według szacunków EBC z kraju odpływa dziennie ponad 1 mld euro. Z kolei zdaniem analityków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wyjście Grecji ze strefy euro wiązałoby się ze znacznie wyższymi kosztami, niż w przypadku przeprowadzenia przez kraj dalszych reform.
*
Komisja Europejska opracowała wreszcie plan unii energetycznej mającej dać odpór rosyjskim szantażom – informuje „Sueddetche Zeitung”. Plan przedstawić ma w środę wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič. Jak zauważa gazeta, przejęcie przez KE koordynacji polityki energetycznej spotka się zapewne ze sprzeciwem Niemiec, które obstają przy tym, żeby w traktatach unijnych znalazły się zapisy uznające kwestie energetyczne za problem poszczególnych krajów. Sam Šefčovič nazywa projekt najambitniejszym od czasów Wspólnoty Węgla i Stali – przedsięwzięcia leżącego u podstaw obecnego projektu europejskiego. Zgodnie z założeniami, o których pisze dziennik, wszystkie kraje mają występować wspólnie w sprawach zaopatrzenia wobec eksporterów energii. Każdy kraj przed podpisaniem własnej umowy z eksporterem będzie musiał przedłożyć ją Komisji do oceny pod kątem zgodności z prawem UE. Ta zasada ma dotyczyć również prywatnych firm zawierających umowy z Gazpromem. Komisja założyła również możliwość tworzenia aliansu kupców do zakupów grupowych dla wzmocnienia siły negocjacyjnej. Jak zauważa gazeta, twórcą tego zapisu była strona polska. Wszystkie akty prawne dotyczące „unii energetycznej” mają być gotowe do 2019 r. Plan ma zostać zrealizowany do 2030 r.