Szanowni Państwo!
Kryzys finansowy mocno nadwyrężył morale Europejczyków, demokracje stanęły w obliczu najpoważniejszych od wielu lat dylematów, kolejne wyzwania tuż za rogiem, a mężów stanu… jak na lekarstwo. Nowe technologie i media społecznościowe miały dać obywatelom nową siłę. Oni jednak wydają się zbyt zdezorientowani, by zająć się wywieraniem presji na technokratów. A rozwój technologii śledzenia i podsłuchiwania dodatkowo zniechęca do polityki: najpewniejszym wyjściem dla obywateli stała się nieufność wobec swoich reprezentantów.
Czy internet może jeszcze sprzyjać demokracji wspólnotowej? A może sprzyja tylko rozwojowi postaw indywidualistycznych i podglądania wszystkich, niby w Orwellowskim świecie? O tym dyskutowali światowej sławy eksperci w czasie XXII Debaty Tischnerowskiej, która odbyła się 12 marca na Uniwersytecie Warszawskim.
W dyskusji głos zabrali: Jewgienij Morozow, ekspert do spraw internetu i demokracji, autor książki „The Net Delusion” (Złudzenie internetu); Iwan Krastew, wybitny bułgarski politolog i autor książek, m.in. „Demokracji nieufnych”; Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, oraz Aleksander Tarkowski, dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.
Dyskusję otworzyły Anna Giza, prorektorka Uniwersytetu Warszawskiego, i Karolina Wigura, szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej”. Poprowadzili zaś Marcin Król, historyk idei i autor wielu publikacji z dziedziny historii myśli społecznej, oraz Shalini Randeria, rektorka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu.
XXII Debata Tischnerowska została zorganizowana przez: Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu i Uniwersytet Warszawski we współpracy z „Kulturą Liberalną”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Patronat medialny nad debatą sprawowały „Gazeta Wyborcza” oraz TVN 24 Biznes i Świat.
Zapraszamy do lektury!
Jarosław Kuisz i Karolina Wigura
Stopka numeru:
Autor zdjęć: Maciej Spychał.
Współpraca: Łukasz Pawłowski, Thomas Orchowski, Julian Kania.