Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Bez kategorii > Ustawić Polskę w...

Ustawić Polskę w centrum

Piotr Kieżun

Zapraszamy na spotkanie i prezentację serii wydawniczej „Kultury Liberalnej” na Warszawskich Targach Książki. Dyskusja będzie dotyczyła pierwszego tomu serii i sporów wokół transformacji. Udział wezmą: Paweł Śpiewak, Jarosław Kuisz, Agnieszka Lichnerowicz, Piotr Kieżun.

facebook

Prezentacja serii wydawniczej „Kultury Liberalnej”
na Warszawskich Targach Książki

Dyskusja wokół tomu

USTAWIĆ POLSKĘ W CENTRUM
25 LAT WOLNOŚCI I CO DALEJ?

Udział wezmą:
Paweł Śpiewak, Jarosław Kuisz, Agnieszka Lichnerowicz, Piotr Kieżun

Stadion Narodowy, sala Barcelona
15 maja (piątek), godz. 11.00

***

Nasze widzenie transformacji kształtuje z jednej strony naiwna idealizacja przeszłości, z drugiej – mesjanistyczna martyrologia i przekonanie o kolejnej szlachetnie przegranej walce lub radykalna krytyka polskich dokonań z początku lat 90. Zmiana opowieści o polskich przemianach jest jednak możliwa. Kluczowa, paląca kwestia to znalezienie formuły mówienia o III Rzeczypospolitej – od jej początków do współczesności. Takiej, która nie będzie ani laurką, ani paszkwilem.

Takiej właśnie formuły poszukuje książka „Kultury Liberalnej” pt. „Ustawić Polskę w centrum”, na którą składają się teksty członków redakcji. Publikacja jest pierwszym tomem serii wydawniczej naszego czasopisma, zainaugurowanej w 2014 r.

W 2015 r. ukazały się następujące dwa tomy: „Podminowana demokracja” oraz „Syci Polacy patrzą na Ukrainę” (tę ostatnią książkę zaprezentujemy po raz pierwszy na Warszawskich Targach Książki).

Na spotkaniu dostępne będą egzemplarze wszystkich trzech tomów.

Serdecznie zapraszamy!

 


 

1. „Ustawić Polskę w centrum. 25 lat wolności i co dalej?”

okladka_1

Klimat intelektualny wokół 25. rocznicy wolnej Polski zdominowały tezy radykalne. Brakuje dojrzałego i nowoczesnego języka, pozwalającego opisać zmianę systemową. Nasze widzenie transformacji kształtuje z jednej strony naiwna idealizacja przeszłości, z drugiej – mesjanistyczna martyrologia i przekonanie o kolejnej szlachetnie przegranej walce. Zmiana opowieści o polskich przemianach nie jest jednak niemożliwa. Kluczowa, paląca kwestia to znalezienie formuły mówienia o III Rzeczypospolitej – od jej początków do współczesności. Takiej, która nie będzie ani laurką, ani paszkwilem. Ta książka takiej właśnie formuły poszukuje.

2. „Podminowana demokracja”

okladka_2

Państwa zachodnie staja przed wyzwaniem integracji i asymilacji Obcego. Wbrew pozorom dotyczy to także Polski. Liczba osób migrujących do naszego kraju – zwłaszcza po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy – rośnie dramatycznie. Jak uczynić tych ludzi integralną częścią społeczeństwa? Oto zadanie stojące zarówno przed Polską, jak i przed większością krajów Europy Zachodniej. My jednak – jako państwo u progu tej drogi – wciąż mamy jeszcze trochę czasu, by wyciągnąć wnioski z błędów innych.

3. „Syci Polacy patrzą na Ukrainę”

okladka_3

Upłynęło sporo czasu od chwili, gdy w 2013 r. rozpoczęła się demonstracja przeciwko odłożeniu przez b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Dziś Ukraina stała się najbiedniejszym państwem Europy, w granicach którego niezmiennie trwają działania wojenne. To, co zdarzyło się w tym kraju, definitywnie przerwało środkowo-europejski „sen o końcu historii”. Reakcją nie powinna być jednak wyłącznie rozmowa o bezprecedensowym wzmacnianiu polskich sił zbrojnych, ale także autorefleksja nad polską solidarnością. Czy do braterstwa z Kijowem motywuje nas coś więcej niż wspólny strach przed siłą Kremla? Czy, niezależnie od politycznych deklaracji, można mówić o ciemnych i jasnych stronach naszej solidarności?

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 331

(19/2015)
14 maja 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj