0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Ustawa o IPN-ie]...

[Ustawa o IPN-ie] Tylko Polacy mogą rozwiązać kryzys

Josef Joffe w rozmowie z „Kulturą Liberalną”

„Polska cierpi z powodu utraty reputacji – nie jako wyrzutek, ale raczej pogubiony członek rodziny”, mówi wydawca „Die Zeit” i analityk spraw międzynarodowych Josef Joffe.

„Kultura Liberalna”: O czym pan myślał, kiedy widział polskiego premiera, który, siedząc obok swojego austriackiego odpowiednika, w niemieckim Monachium, tłumaczy się z roli, jaką Polska odegrała w czasie II wojny światowej?

Josef Joffe: Myślałem o trzech rozbiorach dokonanych przez Austrię, Rosję i Prusy w XVIII w. i o tym, że dziś Polska jest suwerennym państwem, zakorzenionym tak w Unii Europejskiej, jak i w strukturach NATO. Dlatego bez względu na współczesne spory między Warszawą i większością krajów Unii, Polska powinna być zadowolona co do spraw zasadniczych. Nie jest ofiarą, jest członkiem dwóch najpotężniejszych wspólnot, definiujących to, czym jest Zachód.

waszczykowski

Obecny polski rząd wielokrotnie twierdził jednak, że jego działania spotykają się z niezrozumieniem i są przeinaczane przez zachodnie media. Czy pańskim zdaniem te zarzuty są słuszne?

Wszystkie rządy, kiedy znajdują się w tarapatach, twierdzą, że zewnętrzna krytyka jest niesprawiedliwa i nieuzasadniona, że jest kampanią oszczerstw i manipulacji. Czytałem relacje z obecnego kryzysu w niemieckiej i anglosaskiej prasie i uważam, że są one trafne i sprawiedliwe, a ich autorzy nie kierują się złą wolą, co najwyżej pogrążeni są w smutku. Nikt nie uwziął się na Polskę, ale zmartwienie wywołują autorytarne tendencje, jakie pojawiły się u naszego bliskiego sąsiada, z którym łączą nas interesy i ciepłe uczucia.

Jak duże szkody obecny kryzys przyniósł Polsce i jak można z niego wyjść?

Polska cierpi z powodu utraty reputacji – nie jako wyrzutek, ale raczej jako pogubiony członek rodziny. Tylko Polacy o własnych siłach mogą wyjść z obecnego kryzysu, a następnie metodami demokratycznymi dokonać wyboru innego rządu.

 

Fot. wykorzystana jako ikona wpisu: Gabriel Piętka/MSZ

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 477

(9/2018)
27 lutego 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj