„Dzielna małpka” Marty Altés
Dżungla to wspaniałe miejsce! Kryje w sobie wiele tajemnic, które tylko czekają na odkrycie. Mieszkają w niej przeróżne zwierzęta zachwycające swoim pięknem i dzikością. A przede wszystkim żyją w niej małpy – mądre, silne i zwinne. Dżungla i jej przepastny wysoki las to jednak nie lada wyzwanie dla kogoś tak małego jak główna bohaterka książki.
„Dzielna małpka” opowiada historię pewnego niedużego zwierzaka, który pewnego dnia, zmęczony słuchaniem niezliczonych zakazów, postanawia wyruszyć w podróż po dżungli i mimo ograniczeń dowieść swej odwagi. Krok po kroku, liana za lianą małpka pokonuje rzekę, las, wspina się na najwyższe drzewo w dżungli. A wszystko po to, by udowodnić innym, że „mały” wcale nie znaczy „gorszy” czy „słabszy”. Ona też może doświadczać przygód – kto wie, czy nawet nie większych od tych, jakie są udziałem tych, dla których wszystko jest łatwe, bo są „duzi”? Wspaniale ilustrowana książka w zabawny sposób pokazuje najmłodszym, że jeśli bardzo się czegoś pragnie, zawsze znajdzie się jakiś sposób, by to osiągnąć – wystarczy tylko mocno w siebie uwierzyć.
Książka:
Marta Altés, „Dzielna małpka”, tłum. Marta Bręgiel-Pant, wydawnictwo Tako, Warszawa 2018.
„Szkoła Trzęsiportków” Pameli Butchart
Trzęsiportki chodzą do szkoły tak jak wszystkie dzieci, ale ich szkoła nie jest zwyczajna! Dzieją się w niej niezwykłe rzeczy. W szkolnej toalecie mieszka Łazienkowy Duch, który każdego śmiałka oblewa strumieniem wody – nie obawia się nawet zastępcy dyrektora! W basenie żyją piranie, rekin i meduzy. Śmierdzący trampek przepowiada przyszłość, a na pozór zwykłe pudełko skrywa w swoim wnętrzu starożytną klątwę. Każdy dzień w szkole to kolejne nowe przygody i nigdy nie wiadomo, co też się naszym bohaterom przydarzy!
Uczniowie próbują rozwikłać wszystkie zagadki i tajemnicze wydarzenia, których w szkole nie brakuje. W książce widzimy świat oczami dzieci, które, używając wyobraźni, najzwyklejszy uczniowski dzień potrafią zamienić w pełną niespodziewanych zwrotów akcji przygodę. „Szkoła Trzęsiportków” to lekka lektura pokazująca, że w szkole też można się wyśmienicie bawić, a bawiąc, uczyć – czyli nie tylko zdobywać wiedzę, ale przede wszystkim rozwijać relacje z rówieśnikami, pomagając sobie wzajemnie. Nie ma to jak czytać o szkole w wakacje, kiedy nie trzeba do niej chodzić!
Książka:
Pamela Butchart, „Szkoła Trzęsiportków”, il. Becka Moor, przeł. Barbara Górecka, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2018.
„Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane” Marcina Mortki
Wiking Tappi, Renifer Chichotek, Skrzatka Pietruszka, Borsuk Niuchacz, Bóbr Chrobotek – to mieszkańcy Szepczącego Lasu, którzy żyją w zgodzie z naturą i przychodzą z pomocą wszędzie tam, gdzie ktoś jej potrzebuje. Pewnego dnia niespodziewanie na ich wyspę przybywa badacz przyrody, niejaki magister Łapucapu. Celem jego wizyty jest porwanie wyjątkowych stworzeń zamieszkujących las. Tappi i jego przyjaciele nie mogą do tego dopuścić! Wspólnymi siłami prowadzą dochodzenie, zamieniają się w detektywów, wymyślają fortele, jak schwytać i ukarać magistra rozbójnika, jak uwolnić jego więźniów i pomóc im dostać się do domu. Wciąż rozrastająca się seria książek o pulchnym wikingu z Szepczącego Lasu i cieszy się wśród dzieci niegasnącą popularnością.
Najnowsza część, zatytułowana „Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane”, uczy szacunku do wszystkich istot. Roi się w niej od trolli lubiących pyszczkoklejki, gnomów-świetlików, żab grających rock’n rolla i pająków z dwudziestoma oczami. Jedna przygoda goni drugą, od wartkiej akcji aż kręci się w głowie! Na szczególną uwagę zasługuje w cyklu o Tappim humor (zwłaszcza językowy), który rozkłada na łopatki największych nawet ponuraków. Świetna rozrywka na te nieco nudniejsze wakacyjne dni.
Książka:
Marcin Mortka, „Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane”, il. Marta Kurczewska, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2018.
Rubrykę redaguje Paulina Zaborek.