Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Życie na Ziemi...

Życie na Ziemi dla początkujących. Recenzja książki „Tutaj jesteśmy” Olivera Jeffersa [KL dzieciom]

Krzysztof Rybak

Oliver Jeffers stworzył swoją książkę z myślą o nowonarodzonym synku. „Tutaj jesteśmy” w atrakcyjny sposób przedstawia życie na Ziemi, ucząc podstaw geografii, ekologii, tolerancji i zasad współżycia z innymi. To książka ważna i potrzebna – nie tylko dla bobasów!

Znany w Polsce północnoirlandzki ilustrator Oliver Jeffers – odpowiedzialny za oprawę graficzną choćby „Noah ucieka” Johna Boyne’a [1], a także twórca autorskich książek, takich jak „O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki” czy nagrodzona Bologna Ragazzi Award „Jestem dzieckiem książek” (stworzona wraz z Samem Winstonem) – powraca, kierując najnowszą książkę do najmłodszych odbiorców. Jak sam przyznaje, „Tutaj jesteśmy” powstała w pierwszych miesiącach życia jego syna i odpowiada niejako na potrzebę wyjaśnienia w prosty sposób zasad rządzących światem i jego mieszkańcami.

Podróż zaczyna się już od okładki. Widziana z przestrzeni kosmicznej planeta Ziemia uśmiecha się przyjaźnie, a skoro tak jej się podoba życie z ludźmi, to czego mógłby obawiać się młody człowiek, który dopiero ma dołączyć do grona ponad siedmiu miliardów jej mieszkańców?

Zanim zajrzymy do środka, warto przyjrzeć się również tyłowi książki, w którym ujawnia się koncept Jeffersa. Tworząc swoje informacyjne kompendium, autor w zabawny sposób wskazuje na ważne aspekty współczesności. Odwróciwszy książkę, czytelnik widzi napis: „TU MIESZKAJĄ WSZYSCY ludzie” oraz czerwoną strzałkę skierowaną na „tył” Ziemi, a także znajdujący się nieopodal Księżyc z towarzyszącym mu opisem: „TU NIKT NIE MIESZKA (jeszcze)”. „Tutaj jesteśmy” odwołuje się więc do podstawowego mechanizmu nauczania, polegającego na wskazywaniu i opisywaniu: choć opisy te w uproszczony sposób wyjaśniają zasady rządzące światem, ich niezwykłą zaletą jest zarówno aspekt komiczny, jak i głęboko filozoficzny, prowokujący do rozmyślania o wszechświecie i zadawania pytań, w tym o „podbój” kolejnych ciał niebieskich.

Na niewielkiej liczbie stron znalazło się całkiem sporo ważnych tematów. Już rozkładówka zapowiada praktyczny (ale, jak wspomniałem, niepozbawiony aspektu filozoficznego) wymiar, zawiera bowiem mapę nieba i instrukcję „JAK SIĘ ODNALEŹĆ, jeśli kiedyś ZGUBISZ DROGĘ” – wystarczy wypatrzeć Gwiazdę Polarną, a wraz z nią północ. Kolejne strony to opowieść o Układzie Słonecznym, powstaniu Ziemi, jej budowie, morzach i lądach i otaczającej je atmosferze. Następna część dotyczy ludzi, ich biologii, zachowań i przyzwyczajeń.

Jeffers z wielką czułością podchodzi do wszystkich aspektów życia, podkreślając różnorodność kultur oraz indywidualnych cech każdego człowieka, wartych uwagi, szacunku i akceptacji. Jak pisze, „ludzie mają różne kształty, kolory i wielkości. Możemy wyglądać, zachowywać się i brzmieć inaczej… ale nie daj się zwieść: wszyscy jesteśmy ludźmi”. Te proste słowa mają niezwykłą moc, szczególnie w kontekście towarzyszących nam wybuchów nienawiści i konfliktów, najczęściej sprowokowanych brakiem poszanowania inności. Szacunku wymagają również inne żyjące na Ziemi stworzenia: „Zwierzęta nie umieją mówić, ale to nie powód, by źle je traktować”!

Autor, prezentując kolejne obrazy z życia na Ziemi, zarówno miejskie, jak i wiejskie, dzienne jak i nocne, dotyczące jednostek, jak i całej ludzkości, pozostawia czytelnikowi wybór własnej, najlepszej dla niego drogi, motywując do podejmowania działań, które uczynią nasz świat lepszym. Należy jednak żyć świadomie oraz odpowiedzialnie i dbać o Ziemię, bo „jest [ona] wszystkim, co mamy”. Jeffersowi udała się trudna sztuka mówienia o wielkich sprawach w sposób prosty, niezwykle szczery i zabawny. Znany głównie jako ilustrator, artysta przedstawia naszą planetę w uroczy sposób, podkreślając jej piękno wynikające z różnorodności biologicznej i kulturowej. Podobnie jak różne są niebo i ziemia czy dzień i noc, tak ludzie o różnym kolorze skóry, odmiennej religii i poglądach tworzą piękną konstelację wzbogacającą nasze życie na Ziemi. Bo przecież wszyscy „tutaj jesteśmy”!

 

Przypisy:

[1] O tej książce pisałem wcześniej, zob. K. Rybak, „Ani minuty do stracenia. O książce «Noah ucieka» [KL dzieciom]”, „Kultura Liberalna”, nr 427 (11/2017), 14 marca 2017 roku.

Książka:

Oliver Jeffers, „Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia”, tłum. Mateusz Rulski-Bożek, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018.

 

Rubrykę redaguje Paulina Zaborek.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 527

(6/2019)
12 lutego 2019

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj