Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > Nowa odsłona Spięcia....

Nowa odsłona Spięcia. Ochrona zdrowia pod rządami PiS

W najnowszej odsłonie Spięcia piszemy o ochronie zdrowia pod rządami PiS. W tekście otwierającym Łukasz Pawłowski z naszej redakcji stawia tezę, że to kolejna - obok między innymi oświaty - dziedzina, w której mamy do czynienia ze zjawiskiem drugiej fali prywatyzacji. Na czym ono polega?

„Za rządów Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie rośnie liczba Polaków korzystających z prywatnych usług medycznych”, pisze Pawłowski. „Niewykluczone, że pieniądze na ten cel wygospodarują z otrzymywanych od państwa transferów, choćby w ramach programu Rodzina 500 Plus. Tak oto środki uzyskane przez rząd z naszych podatków wrócą do obywateli tylko po to, by następnie zostać przelane do podmiotów prywatnych jako opłata za usługi, które w teorii powinno zapewnić państwo. To jeden z przejawów zjawiska, które nazywam «drugą falą prywatyzacji»”.

Z tą tezą polemizują Stanisław Maksymowicz z „Klubu Jagiellońskiego”, Magdalena Błędowska z „Krytyki Politycznej”, Maria Libura z „Nowej Konfederacji”, Stanisław Zakroczymski z „Magazynu Kontakt”.

Wszystkie teksty poniżej:

1. Ochrona zdrowia pod rządami PiS-u. Druga fala prywatyzacji i jej skutki; Łukasz Pawłowski; „Kultura Liberalna”.

2. Trzecia fala samorządności zamiast drugiej fali prywatyzacji; Stanisław Zakroczymski; Magazyn Kontakt”.

3. Jakość, dostępność i ewaluacja – to droga do lepszej ochrony zdrowia; Stanisław Maksymowicz; Klub Jagielloński”.

4. System ochrony zdrowia, czyli polityczny granat bez zawleczki; Maria Libura; „Nowa Konfederacja”.

5. Pieniądze to nie wszystko; Magdalena Błędowska; Krytyka Polityczna”.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 546

(25/2019)
27 czerwca 2019

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj