FESTIWAL MIASTO SŁOWA / NAGRODA LITERACKA GDYNIA
24 – 30 sierpnia 2020
Jak co roku przyznanie Nagrody Literackiej GDYNIA poprzedza festiwal Miasto Słowa. Jego tegoroczna edycja jest wyjątkowa – obchodzimy 15-lecie nagrody. Z tej okazji program Festiwalu jest szczególnie bogaty, na czytelników czekają różnorodne wydarzenia: spotkania i panele dyskusyjne z udziałem nominowanych oraz zaproszonych pisarzy i pisarek, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i spotkania dla dzieci czy wystawa plakatu promującego czytelnictwo.
Wszystko przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności. Niemal wszystkie wydarzenia odbędą się na otwartej przestrzeni, znakomita ich większość zostanie zaprezentowana on-line w czasie rzeczywistym, wiele z nich będzie dostępnych również w wersji dla niesłyszących.
W tym roku wyjątkowo dużo będzie premier i nowości wydawniczych. Z zupełnie nowymi książkami do Gdyni przyjadą Manuela Gretkowska, Mikołaj Grynberg, Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Dorota Masłowska, Marek Niedźwiecki, Krzysztof Varga. Szczególną premierą tegorocznej edycji będzie książka „Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku”, która została przygotowana z okazji 15-lecia nagrody. Jest to pierwsza próba podsumowania tego, co w literaturze polskiej ostatnich dwóch dekad było najważniejsze.
Niezwykle ważne będą też spotkania, które bezpośrednio odnoszą się do niepokojów, lęków czy strachów naszych czasów. O nich rozmawiać będą Stefan Chwin, Mira Marcinów i Izabela Morska. Literacką odtrutką i oddechem będą: sobotnie spotkanie o podróżach z udziałem Manueli Gretkowskiej, Marty Stacewicz-Paixão, Weroniki Wawrzkowicz i Katarzyny Tubylewicz. A na deser rozmowa o jedzeniu, w towarzystwie Doroty Masłowskiej i autorki „Jadłonomii” – Marty Dymek.
Festiwalowi od kilku lat towarzyszy pasmo filmowe, które bezpośrednio nawiązuje do poruszanych w Mieście Słowa tematów. Kto przyjdzie na spotkanie z Markiem Niedźwieckim, musi zobaczyć „My Generation”. A ci, których interesuje „Książka o śmieciach” i spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim, z pewnością nie zawiodą się na filmie „Zjedz to!” – o tym, ile wyrzucamy żywności. Z kolei Manuela Gretkowska czy Katarzyna Nosowska mogłyby spokojnie zostać kolejnymi bohaterkami filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet. Film o Pilchu”, od którego zaczniemy program filmowy, to nasze przypomnienie o wizycie pana Jerzego w Gdyni, całkiem niedawno, bo dwa lata temu.
W czasie festiwalu odbędą się również spotkania z autorami i autorkami nominowanymi do nagrody. My zapraszamy szczególnie na spotkanie prowadzone przez naszego redakcyjnego kolegę Piotra Kieżuna, który w czwartek 27 sierpnia rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii esej (por. program poniżej).
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc!
Szczegółowy program dostępny na:
www.nagrodaliterackagdynia.pl/festiwal
https://www.facebook.com/nagroda.literacka.gdynia
Organizacja: Miasto Gdynia
Partnerzy: Biblioteka Gdynia / Gdyńskie Centrum Filmowe / Muzeum Emigracji w Gdyni / Gdyńskie Centrum Kultury / Akademickie Centrum Kultury UG – ACK Alternator / Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury / Tygodnik Powszechny / Dwutygodnik / Muszla Gdynia
Patroni medialni: Książki. Magazyn do czytania / Gazeta Wyborcza / Radio Gdańsk S.A. / Onet / Kultura Liberalna / booklips.pl / Lubimyczytac.pl / Wyborcza.pl Trójmiasto / Trojmiasto.pl / Kwartalnik Artystyczny Bliza / Radio Nowy Świat