Z powodu mojej pasji do kultury, a w zwłaszcza sztuki japońskiej, sięgam po wszelkie publikacje, które mogą ten kraj przybliżyć również moim dzieciom. Po takie, dzięki którym mogę dzielić się z nimi moją fascynacją. Dlatego nie dziwne, że propozycja wydawnictwa Mamania trafiła w moje ręce, lecz rezultat tego spotkania zaskoczył mnie niezmiernie. Do mojej kolekcji dołączyło nie tylko rzetelne kompendium wiedzy o Japonii, lecz również majstersztyk wizualny. Ale po kolei…
Jak tytuł sugeruje, naszym przewodnikiem po Kraju Kwitnącej Wiśni będzie kot. Poznajemy go już na okładce, a na pierwszych stronach książki sam Kotaru wita nas w rodzimym języku. W książce prowadzi nas poprzez różne znaczące kulturowo miejsca – świątynie buddyjskie, chramy shino, bramy, ogrody, ale również ulice miast. Wędrując proponowanymi przez kota ścieżkami, obserwujemy elementy składające się na unikalność japońskiej kultury. Podróżujemy również w czasie, aby porównać życie w dawnej i współczesnej Japonii, wygląd domów czy życie rodzinne. Język opowieści będzie zrozumiały już nawet dla starszych przedszkolaków, a żartobliwe anegdoty przeplatające ogromną dawkę wiedzy ułatwią im dłuższą koncentrację na treści. Książka trzyma świetny balans, pokazując zarówno dziedzictwo kulturowe, jak i obecnie panujące obyczaje.
Czy wiecie, co jada się w Japonii oprócz sushi? Czym różni się jukata od kimona? Słyszeliście o supernowoczesnych japońskich toaletach? Czy zawodnicy sumo wciąż są idolami nastolatków? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zajrzyjcie do „Kocich ścieżek”.
Jeśli znacie odpowiedzi – i tak warto sięgnąć po tę pozycję. Dlaczego? Ze względu na ilustracje! Wykonane piórkiem i akwarelą znakomicie uzupełniają treść książki. Są subtelne i eleganckie, a zarazem kawaii! Styl zaproponowany przez autorkę świetnie komponuje się z treścią publikacji. Rysunki utrzymują równowagę pomiędzy realizmem a baśniowością, detalem a uproszczeniem. Pastelowe barwy dobrze dopełniają spokojną, lecz dość wyraźną kreskę. Wyraźnie widoczna jest w nich inspiracja twórczością mistrza animacji Hayato Mizayakiego. Ilustracje Jaworskiej są stylistycznie zbliżone do jego szkiców konceptualnych, w szczególności tych do filmu „Spirited Away” [W krainie bogów]. Inspiracją i wzorem dla książki mogły być również „kocie mangi”. Koty jako przewodnicy po codziennym i niecodziennym życiu to częsty przypadek w japońskim komiksie. Śmieszne i zarazem urocze kocie historyjki podbiły serca Japończyków i innych mieszkańców globu.
Podsumowując: dużo przystępnie przekazanej wiedzy o kulturze Japonii w ślicznym opakowaniu. Aha, i Hello Kitty też w niej jest, a także Totoro. Jak pisałam, kot i Japonia to najlepsze połączenie!
Książka:
Jola Jaworska, „Kocie ścieżki. Japonia”, wyd. Mamania, Warszawa 2021.
Proponowany wiek odbiorcy: 5+
Rubrykę redaguje Paulina Zaborek.