Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Bez kategorii > Jak zbudować państwo...

Jak zbudować państwo prawa na Białorusi? [TEKSTY I ANALIZY]

Redakcja Kultury Liberalnej

Kiedy próbujemy zrozumieć mechanizm kryzysu praworządności w Polsce pomaga nam analiza posobnych kryzysów w innych krajach Europy. Jednak jest jeden kraj, którego nie da się porównać z żadnym z nich, bo przerasta wszystkie w zaawansowaniu autorytarnych metod rządzenia. To Białoruś – państwo o systemie, który politolog i analityk Paweł Usow, nazywa systemem neototalitarnym.

Autorytaryzm białoruski to przemoc stosowana przez państwo wobec obywateli, aresztowania, tortury, prześladowania, porwania. Białoruś to także państwo stopniowo podporządkowywane Rosji, aż do momentu, w którym można mówić, że staje się państwem satelickim wobec sąsiedniego imperium. To z kolei wpływa na rozwój sytuacji w kraju.

Przedstawiamy serię analiz i tekstów dotyczących tego, jak powstał i rozwinął się reżim Alaksandra Łukaszenki na Białorusi, jaką rolę odegrała w tym procesie prowadzona przez niego polityka wewnętrzna i zewnętrzna oraz jakie były przyczyny społeczne i zewnętrzne sprzyjające rozwojowi autorytaryzmu. Odpowiadamy też na najważniejsze pytanie – czy Białoruś ma szansę stać się krajem demokratycznym? A jeśli tak, jak musi zmienić się społeczeństwo białoruskie, żeby to było możliwe? I czy w tym procesie dużą rolę odegrają politycy na emigracji oraz obywatele, którzy uciekli przed reżimem – w dużej mierze do Polski organizując się tu w aktywistyczne ruchy.

Opublikowano w ramach linii projektowej „RAZAM-RAZEM-ZUZAM” z przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

 

 

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 672

(47/2021)
23 listopada 2021

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj