Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Czy Ukraina przegra?...

Czy Ukraina przegra? Przed wizytą Donalda Tuska w Kijowie

Szanowni Państwo! 

W poniedziałek premier Donald Tusk spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Atmosfera polityczna między Pałacem Prezydenckim a Kancelarią Premiera jest, łagodnie mówiąc, napięta. W ostatnim tygodniu policja zatrzymała na terenie siedziby prezydenta Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika, skazanych przez sąd polityków Prawa i Sprawiedliwości, których Duda uważa za niewinnych i ułaskawionych. 

Nie był to jednak jedyny temat, o którym mieli rozmawiać politycy. Tusk zapowiadał w piątkowym w wywiadzie dla trzech stacji telewizyjnych, że chce rozmawiać z Dudą również o swojej zbliżającej się wizycie w Kijowie. Jak powiedział, „dla nas obu, bo prezydent był w to bardzo zaangażowany, sytuacja w Ukrainie i na froncie to jest kwestia absolutnie numer jeden. To jest kwestia polskiego bezpieczeństwa”. 

Zaledwie kilka dni temu porozumienie o współpracy w sferze bezpieczeństwa podpisał z Ukrainą premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował to wydarzenie słowami: „Historia Europy się zmieniła”. Sunak zapewnił o brytyjskim wsparciu dla Ukrainy, a także zapowiedział zwiększenie pomocy zbrojeniowej do wartości 2,5 miliarda funtów w latach 2024–2025. 

Jednak premier Tusk przyjedzie z wizytą do Kijowa w trudnym momencie. W ostatnich tygodniach docierają do nas bowiem niepokojące wieści dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po niepowodzeniu ukraińskiej kontrofensywy, Rosjanie mają stopniowo zyskiwać przewagę na froncie, a Ukraina w coraz większym stopniu mierzy się z brakami ludzi, sprzętu oraz amunicji. Prezydent Zełenski alarmował niedawno w wywiadzie dla „The Economist”, że skala wsparcia Zachodu dla Ukrainy niebezpiecznie słabnie i nawoływał do zwiększonej mobilizacji. 

Kolejnym niepokojącym sygnałem na horyzoncie są amerykańskie wybory prezydenckie w 2024 roku, w których ponownie kandydować ma Donald Trump, z szansami na zwycięstwo. Tymczasem członek Komisji Europejskiej Thierry Breton ujawnił ostatnio, że ówczesny amerykański prezydent miał w 2020 roku powiedzieć szefowej KE Ursuli von der Leyen, że USA nigdy nie pomogą Europie w razie agresji zbrojnej, a NATO jest martwe. Trump jest politykiem nieprzewidywalnym i nie wiadomo, jak zachowałby się w praktyce, ale tego rodzaju sygnały trudno ignorować. Europa musi więc intensywnie zwiększać swoje zdolności obronne, co dotyczy w szczególności Polski jako frontowego kraju NATO. 

W nowym numerze „Kultury Liberalnej” piszemy o kondycji Ukrainy na froncie w przeddzień wizyty Donalda Tuska w Kijowie. 

Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych, w rozmowie z Jakubem Bodzionym mówi o tym, dlaczego Ukraina przegrywa starcie z Rosją, jakie błędy popełnił Kijów, jakie działania wspierające powinien podjąć Zachód i co można zrobić, żeby naprawić sytuację w nowym roku. Skrzypczak mówi też o tym, w jaki sposób rosyjska inwazja wpływa na bezpieczeństwo Polski, między innymi w kontekście głośnych przypadków pocisków wojennych, które już trzykrotnie wlatywały na nasze terytorium. Jego zdaniem nie istnieje ryzyko rosyjskiego ataku na Polskę w perspektywie kilku lat, ale w obliczu niepewnej sytuacji nowa władza powinna kontynuować i udoskonalić trwające w ostatnim czasie bezprecedensowe wzmocnienia polskiej armii. 

Roman Khrushch, ukraiński artysta, który po pełnoskalowej rosyjskiej inwazji zgłosił się do służby w wojsku, w rozmowie z Nataliyą Parshchyk opowiada o doświadczeniach wojennych ostatnich lat – drodze od sztuki, przez przygotowania do ataku Rosjan, do walki na froncie, odniesionych obrażeń i późniejszej rehabilitacji. Khrushch mówi o tym, jak wyglądała służba we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie ścierały się armie rosyjska i ukraińska, ale też o złudnym spokoju ulic Lwowa, który po inwazji trudno mu było znieść. 

Polecamy również rozmowę Jakuba Bodzionego ze Zbigniewem Parafianowiczem z „Dziennika Gazety Prawnej” i Witoldem Juraszem z Onetu – o tym, czy w najbliższych latach również Polsce grozi pełnoskalowy konflikt z Rosją. 

Zapraszamy do lektury! 

Redakcja „Kultury Liberalnej”

 

Ikona wpisu: ZUMAPRESS.com

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 784

(3/2024)
16 stycznia 2024

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj