0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Kampania samorządowa. Czy...

Kampania samorządowa. Czy radykalizm Kaczyńskiego zatopi PiS?

Szanowni Państwo!

Jak Polacy oceniają rząd i opozycję? Tym razem będziemy mogli przekonać się o tym bardzo szybko. Już w najbliższych miesiącach czekają nas bowiem wybory samorządowe i europarlamentarne.

Kampania już się rozpoczęła. W niedzielę Donald Tusk wystąpił na otwartym wiecu w Morągu, gdzie przekonywał, że w czasie swoich rządów PiS chciało zniszczyć samorząd, a trzeba go odbudować. Liczne zgromadzenia organizowali również politycy PiS-u, pod hasłem „Spotkań Wolnych Polaków”. 

Badania opinii publicznej sugerują w ostatnich tygodniach, że poparcie dla PiS-u maleje, a Koalicja Obywatelska zrównuje się z partią Jarosława Kaczyńskiego, a nawet ją wyprzedza. Poparcie utrzymują Trzecia Droga i Lewica. Taki obrót wydarzeń ma znaczenie z punktu widzenia dwóch pytań, które zadawano ostatnio w debacie publicznej. 

Po pierwsze, czy wyborcom będzie podobał się zdecydowany kurs na rozliczanie PiS-u, który przyjął Donald Tusk? Po drugie, jak będą oni oceniać radykalny kurs Jarosława Kaczyńskiego, w tym zdecydowaną obronę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika? W obu przypadkach istniała wątpliwość, czy część wyborów bardziej umiarkowanych albo mniej zainteresowanych polityką, nie będzie uciekać od nadmiernego konfliktu i tracić zainteresowania polityką. 

Z PiS-u zaczęły dochodzić głosy, że być może obecna opozycja powinna w większej mierze rozliczać nowy rząd z obietnic i ewentualnych niezrealizowanych projektów, zamiast wszczynać kolejne burdy. Jednak Jarosław Kaczyński jak na razie wciska gaz do dechy. Ostatnio powiedział nawet, że po obecnym rządzie można się spodziewać wszystkiego, „nawet zabójstw politycznych”.

Tymczasem obok konfliktu partyjnego i walki o utrzymanie podstaw demokracji konstytucyjnej rozwija się również dyskusja o spadku po rządach PiS-u w kwestii szeregu projektów, które realizowała poprzednia władza, a wobec których nowy rząd musi zająć teraz stanowisko. W niedzielę premier Tusk odniósł się w tym kontekście do przekopu Mierzei Wiślanej i ogłosił, że będzie on kontynuowany, skoro wydano na ten cel duże środki. Jednak największe zainteresowanie wzbudzała w tym kontekście przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego – w tej sprawie nie ma jeszcze decyzji. 

W nowym numerze „Kultury Liberalnej” piszemy o tym, czy wyborcy chcą igrzysk, czy spokoju – i czy PiS będzie przegrywać następne wybory w Polsce. 

Łukasz Pawłowski, prezes firmy badawczej OGB, która realizowała exit poll w czasie wyborów 15 października, w rozmowie z Tomaszem Sawczukiem mówi o tym, co wiemy na temat oczekiwań wyborców nowego rządu oraz PiS-u z badań opinii publicznej. Pawłowski mówi o tym następująco: „jak zapytać, czy trzeba zakończyć wojnę polsko-polską, to większość się zgodzi. Ale potem najbardziej mobilizuje i motywuje ich walka polityczna. 15 października pokazał, że to właśnie polaryzacja i silne emocje polityczne przyczyniły się do wysokiej frekwencji i zwycięstwa ówczesnej opozycji”. 

Kamil Dziubka z „Onetu” oraz Łukasz Lipiński z „Polityki” w rozmowie z Jarosławem Kuiszem mówią o radykalizacji Jarosława Kaczyńskiego i podsycaniu konfliktu politycznego z jednej strony, a z drugiej o konieczności podjęcia rozsądnych decyzji w sprawie rozpoczętych wielkich inwestycji przez koalicję rządzącą. Zastanawiają się, czy jest możliwe ciche porozumienie największych sił co do strategicznych działań. 

Zapraszamy do lektury!

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 788

(7/2024)
13 lutego 2024

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj