Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > Czy Polska powinna...

Czy Polska powinna mieć broń atomową? [Kuisz kontra Terlikowski]

Jarosław Kuisz, Tomasz Terlikowski

Broń atomowa w Polsce. Czy dołączymy do nuclear sharing, kiedy NATO grozi wojna z Rosją? W ostatnich dniach duże emocje wzbudziło to, co Andrzej Duda powiedział o rozmieszczeniu broni jądrowej na terenie Polski. Prezydent zasugerował, że Polska byłaby gotowa, aby na jej terytorium została rozmieszczona amerykańska taktyczna broń atomowa. Czy taka wypowiedź to rozsądny krok w 2024 roku, kiedy nie wiadomo, na ile bezpieczna jest Polska, co z związku tą deklaracją zrobi Putin i wizja wojny Rosji z NATO wydaje się coraz bardziej możliwa? Jeśli wojna rozleje się na inne kraje, a nawet całą Europę, nie wiadomo, czy broń nuklearna będzie stanowić dla Polski większą ochronę czy zagrożenie. Jednak, czy jeśli Rosja zaatakuje też Polskę, nasz kraj obroni się bez własnych zasobów atomowych? Nie wiemy, czy NATO jest gotowe na zmiany w programie nuklearnym, jakie sugerował polski prezydent.

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 798

(17/2024)
26 kwietnia 2024

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj