Przebaczenie między Izraelem a Palestyną wydaje się dziś niemożliwe. Zwykła normalność też . Dwa straumatyzowane narody istnieją obok siebie, a większość z ich członków jest najwyraźniej niezdolna do wzajemnej empatii. Podbite niegdyś narody, takie jak Polska, dobrze znają ten problem. Są w stanie pomóc znaleźć Izraelowi i Palestnie sposób na powrót do normalnych stosunków.
Historia tworzą zwycięzcy, ale najlepiej zrozumieją ją pokonani, napisał niemiecki historyk Reinhart Koselleck. Tak też rzec się dziś ma z Polską i jej rozumieniem konfliktu między Izraelem a Palestyną. Polska, naród, który przez długi czas wydawał się skazany na nieistnienie, dobrze rozumie zarówno strach Izraelczyków o swoje bezpieczeństwo, jak i pragnienie Palestyńczyków posiadania niepodległego państwa…
…mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.
Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!
Redaktor naczelny „Kultury Liberalnej” i prezes zarządu Fundacji Kultura Liberalna. Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW i chercheur associé étranger w Institut d’histoire du temps present w Paryżu. W latach 2016-2018 współkierował Poland-Britain-Europe Programme w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Visiting fellow w Wissenschaftskolleg zu Berlin i policy fellow w Centre for Science and Policy na Uniwersytecie w Cambridge. Obecnie senior fellow w Zentrum Liberale Moderne w Berlinie. Autor m.in. „Końca pokoleń podlegości”, „The New Politics of Poland” i wspólnie z Karoliną Wigurą „Posttraumatische Souveränität”.
Historyczka idei, socjolożka. Członkini zarządu Fundacji Kultura Liberalna, senior fellow w Center for Liberal Modernity w Berlinie, adiunktka na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.