Zdjęcia: Mateusz Żaboklicki
Podpisy: Piotr Jończyk
- Jabłeczna. Klasztor świętego Onufrego. Kaplica Świętego Ducha. Granica polsko-białoruska
Kaplica Świętego Ducha to część prawosławnego zespołu klasztornego w Jabłecznej. Został założony pod koniec XV wieku, według legendy po wyłowieniu z Bugu ikony świętego Onufrego, egipskiego pustelnika z początku IV wieku.
- Włodawa. Wodowskaz na Bugu. Granica polsko-białoruska
Stan wody na Bugu mierzony jest we Włodawie od 1897. Wodowskaz w obecnej lokalizacji znajduje się tutaj od 1965 roku. Odczyty z Włodawy od lat podawane są codziennie w Polskim Radiu.
- Gmina Brok. Wrak parowca
Wrak polskiego parowca, który został przejęty przez Rosjan w czasie pierwszej wojny światowej. W 2006 roku próbowano wydobyć wrak z wody, ale zakończyło się to niepowodzeniem.
- Kuzawka. Granica polsko-białoruska
Wieś w gminie Hanna przy drodze wojewódzkiej 816, która prowadzi z Terespola do Zosina.
- Szuminka. Nocne niebo nad Bugiem
Widok nieba w miejscowości Szuminka pod Włodawą, przy granicy polsko-białoruskiej.
- Treblinka. Upamiętnienie dawnej stacji kolejowej w Treblince
Fragment tablicy, która upamiętnia stację kolejową w Treblince. Więźniowie obozu w Treblince pracowali przy regulacji Bugu – przy usypywaniu wałów przeciwpowodziowych oraz pracach melioracyjnych.
- Mielnik. Widok z wieży widokowej
Południową granicę gminy wyznacza Bug, wschodnią – granica z Białorusią. W gminie Mielnik leży wieś Tokary, po drugiej wojnie światowej podzielona na dwie części – polską i białoruską.
- Niemirów. Końcowy odcinek ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej
Niemirów i Gnojno to pierwsze miejscowości, przez które Bug płynie tylko na terytorium Polski. Po stronie Niemirowa kończy się zapora na granicy z Białorusią.
- Niemirów. Koniec ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej
Początek granicy lądowej między Polską i Białorusią. Zapora została zbudowana w 2022 roku na długości około 180 kilometrów.
- Gmina Brok. Topole nad Bugiem
Resztki siatki na drzewach w gminie Brok nad Bugiem. Przy niskim stanie wody widać stąd wrak parowca, który osiadł na dnie rzeki.
- Niemirów. Cmentarz parafialny
Cmentarz w Niemirowie, wsi w gminie Mielnik. Zlokalizowany na skarpie nad Bugiem i oddzielony od rzeki drogą.
- Jabłeczna. Znaki nad Bugiem
Znaki na szlaku kajakowym na łąkach nad Bugiem w Jabłecznej. Płot ustawiony przez wojsko oddziela w tym miejscu łąkę od rzeki.
- Świerże. Dawny cmentarz
Widok na dawny cmentarz prawosławny w Świerżach. Najstarszy nagrobek to kapliczka postawiona na pamiątkę „cholery wielkiej śmiertelności w 1852 roku”.
- Świerże. Bug
Widok na rzekę Bug w miejscowości Świerże. W tym miejscu rzeka wyznacza granicę między Polską i Ukrainą.
- Gmina Włodawa. Kopalnia piasku
Kopalnia piasku przy drodze prowadzącej do trójstyku granic w Orchówku.
- Gmina Włodawa. Trójstyk granic Białorusi, Polski i Ukrainy
Punkt styku granic Polski, Białorusi i Ukrainy na Bugu znajduje się na przecięciu linii, które wyznaczają słupki graniczne ustawione na brzegu każdego z państw.
- Włodawa. Punkt widokowy przy wodowskazie na Bugu
Rzeźba wodnika przy punkcie widokowym na skarpie przy wodowskazie we Włodawie.
- Dębe. Koniec Zalewu Zegrzyńskiego
Widok z mostu na tamie na Narwi w Dębem. Bug łączy się z Narwią, a zapora spiętrza ich wody, dzięki czemu powstał Zalew Zegrzyński. Bug z Narwią następnie wpadają do Wisły w okolicach twierdzy Modlin pod Warszawą.
Komentarz autora zdjęć:
Klasyczna formuła fotoreportażu zakłada niewidzialność aparatu, przezroczystość formalną, która umożliwia wrażenie obserwacji uczestniczącej u widza. Ujawnienie technologii fotograficznej poprzez wprowadzenie w kadr wężyka spustowego i ręki fotografa zaburza ten efekt, przypomina o formalnym, wewnętrznym porządku, w ramach którego działają fotografie cyklu. Uniemożliwia „wczucie się”, sygnalizuje brak ciągłości między fotografiami a światem.
Uobecnienie autora i technologii fotoreportażu wprowadza w obręb interpretacji cyklu takie pytania jak: kto, w czyim imieniu i dlaczego wykonał te fotografie.