Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > SUCHCICKA: Wiele twarzy...

SUCHCICKA: Wiele twarzy Profesora

Dlaczego 1 listopada rozmawiamy o Leszku Kołakowskim?

Katarzyna Suchcicka

Wiele twarzy Profesora

Dlaczego mówić o Leszku Kołakowskim 1 listopada? Można byłoby odpowiedzieć żartem – Profesor bardzo lubił żarty – ponieważ był autorem „Horror metaphysicus”, książki o lęku. A lęk nas ogarnia, gdy myślimy o zmarłych. Zatem także w dniu Wszystkich Świętych.

Mówiąc jednak poważnie, projektując niedzielny blok w Telewizji Kultura, kierowałam się szczególnym stosunkiem Leszka Kołakowskiego do religii. Nawet w czasie, gdy prezentował jeszcze poglądy marksistowskie, podkreślał jej szczególną rolę dla kultury i etyki.

Program został zaprojektowany w formie trzech części. W pierwszej (godzina 17.05) dyskusja dotyczy różnych twarzy Leszka Kołakowskiego jako filozofa. Jego przejść od radykalizmu i pochwały filozofii proletariackiej, przez krytykę socjalizmu, po superlatywizm moralny. Zastanawialiśmy się, jak to możliwe, że ten sam człowiek napisał „Główne nurty marksizmu” i „Świadomość religijną i więź kościelną”. Rozmowa w drugiej części (godzina 17.50) poświęcona została przestrzeni duchowej Leszka Kołakowskiego. Postaraliśmy się uchwycić charakter człowieka zawieszonego między marksizmem a chrześcijaństwem. I wreszcie trzecią część (godzina 18.30) poświęciliśmy opowieści o tym, jaką metodę filozoficzną stosował Kołakowski, bez końca wydobywając immanentne sprzeczności, tkwiące w naszym świecie.

We wszystkich trzech częściach będzie można zobaczyć fragmenty wypowiedzi samego Leszka Kołakowskiego: o świętych, ale nie tylko, także o równości, cnocie, władzy, przyjaźni.

W programie wystąpią znakomici goście. Udało się nam porozmawiać m.in. z Karolem Modzelewskim, Aleksandrem Smolarem, z wyprawy z Kazachstanu przyjechał Biskup Dembowski – przyjaciel Kołakowskiego ze studiów, Henryk Wujec, miłośnik filozofii Profesora jeszcze na studiach fizycznych oraz Małgorzata Szpakowska i Jerzy Niecikowski – niegdysiejsi asystenci Kołakowskiego, z zaproszenia skorzystała także „Kultura Liberalna”. Blokowi towarzyszą dwa filmy animowane o Królestwie Lajlonii (godz. 17.35) wg książki Leszka Kołakowskiego oraz film dokumentalny Marii Zmarz-Koczanowicz pt. „Profesor” (godz.18.55).

Mieszanka intelektualnie i duchowo inspirująca. Zapraszam zatem w tym wyjątkowym dniu do oglądania naszego programu – skromnego hołdu dla Leszka Kołakowskiego.

* Katarzyna Suchcicka, poetka, krytyk literacki i dziennikarz. Autorka filmów dokumentalnych. Obecnie pracuje dla TVP Kultura. Autorka scenariusza i wydawca bloku programowego „Niedziela z… Leszkiem Kołakowskim”.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(41/2009)
26 października 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj